Chirurgiczne usunięcie zęba – na NFZ czy prywatnie?

Iwona Szczerek, Doradca Medyczny
 w Niezbędnik pacjenta, opieka stomatologiczna

Chirurgiczne usunięcie zęba to zabieg dość popularny, a jednocześnie inwazyjny, przez co wymaga przygotowania i bezwzględnego stosowania się do zaleceń lekarza. Wokół chirurgicznego usunięcia zęba krąży wiele mitów powodujących niepotrzebny strach i stres przed zabiegiem. Chirurgiczna ekstrakcja jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w chirurgicznym leczeniu chorób przyzębia. Znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy zwykłe usunięcie nie jest możliwe, np. gdy ząb jest pozbawiony korony, a pozostały same korzenie. W celu chirurgicznego usunięcia zęba należy zgłosić się do gabinetu chirurga szczękowo-twarzowego. Przeczytaj czy można ten zabieg wykonać w ramach NFZ i jak długo będziesz czekał w kolejce.

 doctor-563429_1920

  1. Chirurgiczne usunięcie zęba w ramach NFZ.
  2. Chirurgiczne usunięcie zęba na NFZ i prywatnie – jak długo czeka się na zabieg?
  3. Jak należy przygotować się do zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba? – sprawdź jakie musisz ponieść koszty dodatkowe.
  4. Chirurgiczne usunięcie zęba – cena zabiegu prywatnie.
  5. Jak wygląda zabieg chirurgicznego usunięcia zęba?
  6. Wskazania do wykonania zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba.
  7. Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba.

Chirurgiczne usunięcie zęba w ramach NFZ

Chirurgiczne usunięcie zęba jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że pacjent może go wykonać bezpłatnie, w każdym gabinecie, który posiada podpisany kontrakt z NFZ na tego rodzaju świadczenie. Dotyczy to wszystkich zębów, zarówno niezwykle popularnych zębów mądrości, jak i każdego innego zęba, który wymaga tego rodzaju zabiegu. Decydując się na chirurgiczną ekstrakcje zęba w ramach NFZ, pacjent nie zapłaci również za znieczulenie.

W ramach NFZ funkcjonuje również doraźna pomoc stomatologiczna – pacjenci mogą tam uzyskać pomoc w nagłych przypadkach, np. bólu zęba. Należy pamiętać, że dyżury te działają jedynie w godzinach wieczornych i nocnych, tj. od 19.00 do 7.00 (pn.-pt.) oraz całodobowo w soboty, niedziele i dni świąteczne. Niektórzy pacjenci myślą, że udając się do takiej placówki z bólem zęba ominą kolejkę osób oczekujących na chirurgiczne usunięcie. Nic bardziej mylnego, jak sama nazwa wskazuje, w takich placówkach pacjent otrzyma doraźną pomoc, co oznacza, że jeżeli ząb będzie wymagał usunięcia i będzie to mógł zrobić stomatolog, wówczas ząb zostanie usunięty. W bardziej skomplikowanych przypadkach, gdzie konieczna będzie interwencja chirurga szczękowo-twarzowego pacjent otrzyma doraźną pomoc w celu zniwelowania bólu i zostanie skierowany do poradni chirurgii szczękowo-twarzowej.

Chirurgiczne usunięcie zęba na NFZ i prywatnie – jak długo czeka się na zabieg?

Na zabieg chirurgicznego usunięcia zęba w ramach NFZ pacjent musi oczekiwać w kolejce. Zwykle czas ten nie przekracza 1-2 miesięcy. Zdarza się jednak, że pacjent zmuszony jest tkwić w kolejce nawet ponad pół roku. Wszystko zależy od doświadczenia i rangi specjalisty, u którego planowane jest wykonanie zabiegu. Ponadto wpływ może mieć także okres w ciągu roku – wiąże się ze stanem wyczerpania kontraktu z NFZ na tego typu zabiegi. Na początku roku kalendarzowego zazwyczaj kolejka oczekujących jest krótsza. Bywa tak, że ze względu na silne dolegliwości bólowe i dyskomfort chory nie jest w stanie tak długo czekać, wówczas nie pozostaje mu nic innego jak wykonać usunięcie zęba prywatnie. W tym przypadku kolejki są znaczne krótsze, zwykle pacjent zostaje przyjęty na bieżąco. Przed udaniem się do prywatnego gabinetu warto sprawdzić czas oczekiwania w kilku miejscach, czasem nawet innym mieście, jeżeli pacjent ma możliwość dojazdu. Zdarza się, że czas oczekiwania w różnych miejscach znacznie się różni.

Jak należy przygotować się do zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba? – sprawdź jakie musisz ponieść koszty dodatkowe

Przed planowanym zabiegiem chirurgicznego usunięcia zęba pacjent powinien wykonać zdjęcie pantomograficzne, zwyczajowo nazywane panoramą, które umożliwi lekarzowi ocenę położenia zęba, przebieg korzeni itp. Należy pamiętać, że w celu wykonania takiego zdjęcia zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie wymagane jest skierowanie. NFZ refunduje zdjęcie pantomograficzne z opisem 1 raz na 3 lata, po przekroczeniu tego limitu, pacjent musi pokryć koszt z własnej kieszeni. Niektórzy lekarze wymagają również przedstawienia aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Przed zabiegiem pacjent powinien zjeść posiłek, przyjąć stale przyjmowane leki, a dzień przed wypocząć i w miarę możliwości zrelaksować się. Przed chirurgicznym usunięciem zęba kategorycznie zabrania się picia alkoholu, ponieważ powoduje on zakwaszenie organizmu, co skutkuje obniżeniem skuteczności środków znieczulających.

Chirurgicznego usunięcia zęba – cena zabiegu prywatnie

Koszt chirurgicznego usunięcia zęba waha się w granicach 200-500 zł. Do ceny chirurgicznej ekstrakcji należy doliczyć koszt zdjęcia pantomograficznego (około 50 zł) oraz cenę antybiotyku zażywanego po zabiegu. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia pacjent nie ponosi kosztów usunięcia zęba, NFZ refunduje 1 pantomograf na 3 lata, jeżeli pacjent wykorzysta ten limit, zdjęcie musi wykonać we własnym zakresie.

Jak wygląda zabieg chirurgicznego usunięcia zęba?

Ekstrakcja zęba polega na usunięciu zęba z zębodołu. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu odpowiednich narzędzi takich jak: kleszcze, dźwignia itp. Jest to trudna i dość inwazyjna procedura, przez co może być wykonywana przez specjalistę chirurga szczękowo-twarzowego. Chirurgiczne usuwanie zęba wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, poprzez podanie zastrzyku znieczulającego, w wyjątkowych przypadkach, np. gdy usuwany jest więcej niż jeden ząb, lekarz może zdecydować o zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Bardzo często rana po chirurgicznym usuwaniu zęba zaopatrywana jest w szwy.

Wskazania do wykonania zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba

Najczęstszym powodem chirurgicznego usunięcia zęba jest zaawansowana choroba zęba, którego nie da się już odbudować mniej inwazyjnymi metodami. Dość popularnym powodem jest również zatrzymanie zębów mądrości. Ekstrakcji zębów poddawani są także pacjenci ze zbyt ciasną jamą ustną, zwłaszcza gdy jest ona przygotowywana do założenia, korygującego wady zgryzu, aparatu ortodontycznego.

Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba

Po wykonaniu usunięcia zęba pacjent przez około dwie godziny nie może spożywać posiłków, stąd tak ważne jest zjedzenie przed zabiegiem. Później zaleca się posiłki chłodne i najlepiej płynne. Należy zastosować delikatną dietę niedrażniącą śluzówki, wykluczyć potrawy ostre i pikantne. Wychodząc z gabinetu lekarz najczęściej wypisuje receptę na antybiotyk, który ma złagodzić ból i opuchliznę. Warto również zaopatrzyć się w ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać palenia papierosów, intensywnego płukania ust i czyszczenia zębów w pobliżu rany. Ograniczyć, a najlepiej wyeliminować picie kawy i alkoholu.

Po zabiegu przez około 2 dni należy powstrzymać się od ciężkiej pracy fizycznej. Zdarza się, że lekarz uzna za konieczne wystawienie zwolnienia lekarskiego na kilka dni. Zwykle 2 dni po zabiegu pacjent wraca do normalnego trybu życia, ale przez około tydzień musi jeszcze uważać, aby nie urazić rany. Jeżeli w trakcie zabiegu zaistniała konieczność założenia szwów często są to szwy samorozpuszczalne, w przypadku szwów niewchłanianych konieczna będzie kolejna wizyta w celu ich usunięcia.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane artykuły

Zostaw komentarz


Wpisz szukane słowo lub frazę a następnij naciśnij enter