Odczulanie – skuteczna metoda leczenia alergii

Iwona Szczerek, Doradca Medyczny
 w Niezbędnik pacjenta

Odczulanie fachowo nazywane immunoterapią swoistą, jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia alergii. Terapia ta polega na wielokrotnym podawaniu stopniowo zwiększanych dawek szczepionki alergenowej w celu wywołania tolerancji immunologicznej i złagodzenia objawów związanych z naturalną ekspozycją na alergeny. Stopniowe zwiększanie dawek alergenu uczulającego ma na celu przyzwyczajanie do niego organizmu tak by przestał go zwalczać wywołując reakcje obronne. Odczulaniu mogą zostać poddane osoby cierpiące na alergie wziewne i alergie na jad owadów. Terapia ta nie obejmuje osób dotkniętych alergią pokarmową. Poddawani są jej pacjenci w wieku od 5  do 45 lat.

laboratory-313862_1920

  1. Jak wygląda i jak długo trwa odczulanie?
  2. Czy wymagane jest skierowanie aby poddać się terapii odczulającej?
  3. Gdzie można wykonać terapię odczulającą?
  4. Ile kosztuje odczulanie?
  5. Terapia odczulania prywatnie.

Jak wygląda i jak długo trwa odczulanie?

Odczulanie polega na podawaniu stopniowo zwiększanej dawki alergenu co 7-14 dni. Jedna seria trwa ok. 3. miesięcy, jednakże po pierwszym cyklu nie należy spodziewać się całkowitego ustąpienia objawów, może jedynie nastąpić niewielka poprawa. Przed następnym sezonem kwitnienia konieczne będzie powtórzenie kuracji. W celu uzyskania zadowalających efektów zaleca się powtarzanie terapii przez ok. 5 lat. W kolejnych latach powinna wystarczyć jedynie krótka kuracja przypominająca. W zależności od rodzaju szczepionki odczulanie jest prowadzone w systemie całorocznym lub przedsezonowym.

Czy wymagane jest skierowanie aby poddać się terapii odczulającej?

W celu poddania się terapii odczulającej wymagane jest skierowanie. O tym czy pacjent może zostać zakwalifikowany do tego sposobu leczenia decyduje lekarz specjalista alergologii i jedynie pod jego ścisłym nadzorem możliwe jest leczenie preparatami odczulającymi.

Gdzie można wykonać terapię odczulającą?

Podawanie szczepionki przeciwalergicznej wymaga nadzoru lekarskiego, dlatego możliwe jest jej wykonanie jedynie w specjalistycznej poradni alergologicznej. Po podaniu zastrzyku w większości przypadków w placówce dokonywana jest kontrola czynności oddechowych – pomiar szczytowego przepływu wydechowego (PEF). Po iniekcji pacjent musi zarezerwować trochę czasu, gdyż zaleca się minimum półgodzinną obserwację, każdy zaobserwowany w tym czasie objaw należy obowiązkowo zgłosić lekarzowi. Przed wyjściem pacjenta do domu sprawdzane jest również miejsce iniekcji.

Ile kosztuje odczulanie?

Odczulanie jest metodą refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednakże obowiązkiem pacjenta jest wykupienie w aptece zaleconej szczepionki, gdyż nie wszystkie są w pełni refundowane. Ceny zaczynają się już od kilku złotych – górna granica to nawet 200 zł. Rocznie w trakcie terapii odczulającej zużywane są dwa opakowania szczepionki. Jeżeli pacjent decyduje się na odczulanie w ramach NFZ nie ponosi kosztów wizyt u alergologa i wykonania zastrzyku. Odczulanie metodą podjęzykową nie jest refundowane przez NFZ.

Terapia odczulania prywatnie

W przypadku terapii odczulającej metodą podskórną należy uwzględnić koszty częstych wizyt u lekarza specjalisty alergologii, w zależności od rangi specjalisty i regionu jednorazowy koszt wizyty to ok. 60-120 zł. W ciągu roku koniecznych jest ok. 10 wizyt plus koszt szczepionki. Metoda podjęzykowa co prawda nie wymaga tak częstych konsultacji z alergologiem, gdyż możliwe jest aplikowanie preparatu samodzielnie w domu, ale koszt szczepionki doustnej znacznie przewyższa tradycyjną iniekcję podskórną. Szczepionka w kroplach kosztuje około 300 zł za opakowanie, natomiast w tabletkach około 500 zł.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz


Wpisz szukane słowo lub frazę a następnij naciśnij enter