Rezygnacja z sanatorium lub skrócenie pobytu na NFZ

Justyna Kosecka, Doradca Medyczny
 w leczenie uzdrowiskowe, Niezbędnik pacjenta

Każdy Kuracjusz ma prawo do rezygnacji z wyjazdu do sanatorium. Jeżeli chcesz zrezygnować powinieneś jak najszybciej zwrócić przyznane Ci skierowanie do oddziału NFZ. Swoją decyzję musisz dodatkowo uzasadnić i uzupełnić o właściwe dokumenty.

plik1

 1. Rezygnacja z sanatorium na NFZ.
 2. Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium finansowanego przez ZUS.
 3. Skrócenie pobytu w sanatorium.

Rezygnacja z sanatorium na NFZ

NFZ uznaje rezygnacje i zwrot skierowania za zasadny w przypadku:

 • wypadku losowego (np. śmierć członka rodziny),
 • choroby ubezpieczonego,
 • braku możliwości uzyskania przez ubezpieczonego urlopu we wskazanym w skierowaniu terminie.

Musisz wiedzieć, że jeżeli NFZ uzna, że przyczyna rezygnacji z wyjazdu jest uzasadniona, wyznaczy Ci nowy termin wyjazdu do sanatorium. W przypadku nieuzasadnionej rezygnacji bądź zwrotu Kuracjusz może ubiegać się o wyjazd do uzdrowiska dopiero po roku od daty wcześniej proponowanego.

Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium finansowanego przez ZUS

Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium w ramach tzw. prewencji rentowej ZUS może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W sytuacji gdy Kuracjusz przebywa na zwolnieniu chorobowym, a lekarz orzecznik ZUS stwierdzi konieczność poddania się rehabilitacji uzdrowiskowej w celu powrotu do zdolności fizycznych (i późniejszego powrotu do pracy), rezygnacja spowoduje, iż ZUS prawdopodobnie będzie chciał sprawdzić zasadność wystawionego zwolnienia chorobowego. Ponadto, jeżeli w przyszłości Kuracjusz będzie potrzebował leczenia sanatoryjnego zapewne będzie się to wiązać z wnikliwą kontrolą skierowania na turnus oraz zwolnienia. Związane jest to z faktem, iż ZUS jako ubezpieczyciel dąży do tego by osoby jak najszybciej powracały do pracy, a tym samym do opłacania składek i dłużej nie obciążały jego budżetu.

Skrócenie pobytu w sanatorium

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi leczenia uzdrowiskowego, aby leczenie sanatoryjne było skutecznie musi trwać 21 dni. W takiej sytuacji nie ma możliwości skrócenia pobytu w sanatorium.

Autor: Justyna Kosecka, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane artykuły
Komentarze
 • anna
  Odpowiedz

  mam skierowanie do sanatorium na listopad 28i powrot po 20 grudnia a w miedzy czsie przypada termin zabiegu a 15 stycznia kaczy sie zasilek rehabilitacyjny co w tym przypadku mozna zrobic

  • admin
   Odpowiedz

   Jeżeli chodzi o zabieg operacyjny, wówczas najkorzystniej dla Pani byłoby poprosić o przełożenie terminu zabiegu po powrocie z pobytu sanatoryjnego.

 • Elżbieta
  Odpowiedz

  Witam czy jest mozliwość przesunięcia terminu lub zamiana

Zostaw komentarz


Wpisz szukane słowo lub frazę a następnij naciśnij enter