10 rzeczy, które warto wiedzieć, przed wykonaniem badania

 w badania/ diagnostyka, Niezbędnik pacjenta

Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu miał wykonywane jakieś badanie, zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Mogło to być badanie krwi, moczu czy też bardziej specjalistyczne badanie USG, RTG czy nawet TK. Przypomnij sobie wszystkie perypetie związane z pokonaniem drogi od uzyskania skierowania do wykonania badania. Przeczytaj poniższe wskazówki, które pozwolą Ci uniknąć w przyszłości długiego czasu oczekiwania i wysokich kosztów badań prywatnych. Zasięgnij informacji na temat umów między placówkami, abyś zawsze wiedział na które badania zostaniesz skierowany do konkretnego miejsca, a które będziesz mógł wykonać w dowolnie wybranym podmiocie medycznym. Poniższe rady pomogą Ci zaoszczędzić czas, ułatwią przebrnąć przez wszystkie procedury i uzyskać badanie szybko, tanio i profesjonalnie.

 clinic-doctor-health-hospital-1

1. Skierowanie

Chcąc wykonać badanie w ramach NFZ musisz mieć skierowanie wystawione przez lekarza POZ, bądź innego lekarza specjalistę posiadającego kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli nie masz jeszcze skierowania na konkretne badanie upewnij się jaki specjalista może Ci je wystawić. Pamiętaj, że lekarz POZ skieruje tylko na wybrane badania – więcej na temat skierowań jakie dostaniesz od lekarza rodzinnego przeczytasz tutaj.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku badań prywatnych. Na niektóre z nich, jak np. badanie krwi czy USG nie jest potrzebne skierowanie. Jednakże w sytuacji bardziej skomplikowanych badań, np. TK skierowanie jest wymagane.
Koniecznie sprawdź też czy posiadasz skierowanie z adnotacją pilne – w przypadku skierowań z takim statusem obowiązuje odrębna kolejka oczekiwania.

2. Umowy między placówkami

Pamiętaj, że nie zawsze, chcąc wykonać badanie w ramach NFZ, możesz udać się do dowolnie wybranej przez siebie placówki. Odnośnie takich badań jak, np. RTG, USG lekarz wystawiający skierowanie zobowiązany jest wskazać miejsce jego wykonania. Wynika to z konieczności zawierania przez podmioty medyczne umów na wykonywanie niektórych świadczeń zdrowotnych.

3. Personel wykonujący badanie

Zwróć uwagę na stopień wykwalifikowania personelu wykonującego zlecone Ci badanie. Zapytaj czy będzie to lekarz, jakiej specjalizacji, z jak dużym doświadczeniem zawodowym. Nie bez znaczenia są również kwalifikacje specjalistów opisujący badania.

4. Jakość sprzętu

Ważne, aby gabinet, w którym zdecydujemy się na wykonanie badania był wyposażony w doskonałej jakości sprzęt medyczny, co zagwarantuje pacjentowi wiarygodny i rzetelny wynik. Pamiętaj, że masz prawo, a nawet powinieneś zapytać jakim sprzętem dysponuje placówka np. firma aparatu, rok produkcji urządzenia. Z reguły im starsza aparatura tym gorsza jakość badania.

5. Czas oczekiwania na badanie

Czas oczekiwania na badanie jest zróżnicowany w zależności od rodzaju badania. Czasem nawet w przypadku tej samej procedury medycznej kolejka może się różnić w poszczególnych placówkach – dlatego przed rejestracją na badanie należy porównać terminy w kilku miejscach aby sprawdzić gdzie wykonasz je najszybciej. Warto zwrócić uwagę, że na badania wysokospecjalistyczne i kosztochłonne z reguły poczekasz dłużej niż na badania podstawowe.

6. Sposób rejestracji

Zwróć uwagę na sposób w jaki prowadzona jest rejestracja na badanie. W zależności od jego rodzaju może obowiązywać tradycyjna rejestracja osobista, telefoniczna lub on-line. Zapytaj także czy zostaniesz umówiony na konkretną godzinę, czy może w jednostce diagnostycznej obowiązuje kolejność przyjścia. Wybierz najdogodniejszy dla siebie sposób rejestracji, tak by zaoszczędzić czas i nie czekać w kolejce.

7. Lokalizacja placówki

Przed wyborem miejsca badania sprawdź czy jest ono zlokalizowane w dogodnym dla Ciebie położeniu. Przemyśl ile czasu zajmie Ci dotarcie na miejsce. W zależności od tego czym się poruszasz zwróć szczególną uwagę na możliwości dojazdu: środkami komunikacji publicznej, prywatnej, czy też własnym autem. W przypadku ostatniego weź pod uwagę, czy placówka posiada parking.

8. Godziny pracy

Jeśli jesteś osobą pracującą może być dla Ciebie istotne, czy wykonasz badanie w dogodnym dla Ciebie czasie. Warto sprawdzić wcześniej w jakich godzinach możliwe jest wykonanie badania w poszczególnych placówkach. Będąc osobą czynną zawodowo na pewno z chęcią skorzystasz z popołudniowych terminów, czy nawet możliwości ich realizacji w weekend. Wiele placówek oferuje bowiem taką opcję.

9. Cena badania

Wykonując badanie prywatnie zwróć uwagę na jego cenę. Cenniki badań diagnostycznych mogą się różnić w obrębie jednego miasta, czy regionu. Niektóre placówki, chcąc przyciągnąć większą liczbę pacjentów oferują okresowe promocje na wybrane badania. Warto zatem przed wcześniejszą rejestracją porównać ceny w kilku podmiotach medycznych.

10. Odbiór wyników badań

Warto zwrócić uwagę na sposób przekazywania pacjentom wyników badań. Oprócz tradycyjnej, znanej każdemu formy papierowej, istnieje nowoczesna opcja udostępniania wyników, np. na płycie CD czy innym nośniku pamięci. Umożliwia to pacjentowi bezpieczne i długotrwałe przechowywanie wyników. Coraz częściej placówki oferują pacjentom odczyt wyników drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu.

Autorzy: Małgorzata Krzywdzińska, Iwona Szczerek, Paulina Michta, Ewelina Grzegorczyk

Doradcy Medyczni

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search