Abrazja powietrzna – jak leczyć zęby bez bólu. Sprawdź jak to działa

 w stomatologia estetyczna, Uroda

Piękny, zdrowy uśmiech wpływa na atrakcyjny wygląd, podnosi samoocenę i ułatwia relacje międzyludzkie, a mimo to wielu z nas często odwleka wizytę u dentysty. Abrazja powietrzna jest remedium dla wszystkich pacjentów, którzy z przyczyn obawy przed bólem, unikają wizyty na fotelu stomatologicznym.

dentist-428646_1920

  1. Abrazja powietrzna – jak to działa?
  2. Bezpieczeństwo.
  3. Zalety.
  4. Wady.
  5. Bezbolesna metoda.

Abrazja powietrzna – jak to działa?

Celem tej metody jest eliminacja próchnicy i odbudowa ubytku zęba przez zastosowanie strumienia powietrza, wzbogaconego ładunkiem ścierniwa w postaci tlenku glinu. Wydobywająca się pod specjalnym ciśnieniem mieszanina proszkowo-powietrzna, uderza w chorą powierzchnię zęba i pod wpływem energii kinetycznej fali uderzeniowej oraz niesionego ładunku, odrywa zainfekowane próchnicą elementy szkliwa i zębiny od powierzchni zęba, odrzucając je poza jego obręb. Wielokrotne powtórzenie takiego cyklu powoduje całkowitą eliminację próchnicy z leczonego tą metodą zęba. W połączeniu z użyciem narzędzi ręcznych oraz preparatu do rozmiękczania miękkiej zębiny próchnicowej, abrazja umożliwia systematyczne odbudowanie wszystkich ubytków.

Bezpieczeństwo

Tlenek glinu, stosowany w mieszance, jest chemicznie obojętny dla organizmu i nie wchodzi w reakcję z płynami jamy ustnej. Nie stanowi on zagrożenia dla układu oddechowego z uwagi na to, że jego ilość w powietrzu, w czasie jednego zabiegu, jest znacznie niższa od przyjętych norm bezpieczeństwa, a w momencie wizyty zarówno pacjent, jak i stomatolog noszą ochronne okulary. Dodatkowo, z uwagi na małą inwazyjność zabiegu i brak bólu, nie stosuje się tutaj żadnego znieczulenia, przez co nie występuje ryzyko, jakie niesie ze sobą jego stosowanie. Ponadto należy pamiętać, że technika ta liczy sobie już kilkanaście lat i przeszła wszystkie atesty, badania oraz testy kliniczne i jest szczególnie polecana u pacjentów z dentalfobią i dzieci.

Zalety

Po pierwsze abrazja powietrzna jest metodą minimalnie inwazyjną, oszczędzającą w znacznym stopniu zdrowe tkanki zęba i otaczające je tkanki miękkie. Dzięki swojej naturalnej sprężystości doskonale absorbują one wytworzoną w czasie zabiegu energię kinetyczną. Po drugie w zdecydowanej większości przypadków pacjenci nie zgłaszają żadnych dolegliwości bólowych, a jej wykorzystaniu nie towarzyszą nieprzyjemne wibracje, które są odczuwalne w czasie leczenia wiertłem oraz negatywne wrażenia zapachowe, czy słuchowe. Samo pole zabiegowe jest czyste, suche i pozbawione mikropęknięć szkliwa. Pacjenci odczuwają zazwyczaj tylko lekki dyskomfort oraz wrażenie mrowienia i zimna. W większości przypadków abrazja powietrzna jest także szybsza, niż leczenie tradycyjnym wiertłem, więc pacjent spędza mniej czasu na fotelu dentystycznym.

Wady

Możliwości zastosowania metody abrazji w leczeniu zębów są w dużym stopniu uzależnione od doświadczenia dentysty oraz używanego urządzenia. Wiele dostępnych w Polsce aparatów stosowanych w gabinetach m.in. do piaskowania zębów, nie jest w stanie w sposób skuteczny i szybki wyleczyć najtrudniejszych ubytków próchnicowych metodą abrazji. Nie jest ona też odpowiednia do usuwania amalgamatu, szlifowania zębów oraz w leczeniu kanałowym. Wskutek przypadkowego kontaktu proszku z tkanką miękką podczas opracowywania zęba, może dojść do powierzchniowego uszkodzenia śluzówki.

Bezbolesna metoda

Aktualnie około 20% praktyk stomatologicznych w USA stosuję tą metodę leczenia i z każdym rokiem ich liczba rośnie. Liczne badania naukowe pokazują negatywne skutki dla miazgi zęba i jego żywotności wynikające z korzystania z wierteł w czasie zabiegu. Dlatego abrazja powietrzna jest coraz popularniejsza w leczeniu stomatologicznym. Więcej informacji na temat dostępności tej metody w polskich placówkach medycznych bezpośrednio u doradcy medycznego.

Autor: Grzegorz Śpiewak

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search