Alergolog – czy trzeba skierowanie i ile kosztuje wizyta prywatnie?

 w Niezbędnik pacjenta

Alergolog jest lekarzem zajmującym się rozpoznawaniem oraz leczeniem schorzeń o podłożu alergicznym. Schorzenia te wywołane są nieprawidłową reakcją organizmu na alergeny. Aby móc skorzystać z porady lekarza alergologa należy posiadać skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Świadczenia z zakresu alergologii udzielane są zarówno bezpłatnie jak i odpłatnie.

doctor-1228629_1920

  1. Alergolog – czy trzeba mieć skierowanie?
  2. Ogólna charakterystyka świadczeniodawców.
  3. Alergolog – czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ.
  4. Czy jest możliwość szybszej wizyty do alergologa?
  5. Wskazania do wizyty u alergologa.

Alergolog – czy trzeba mieć skierowanie?

Aby skorzystać z konsultacji u lekarza alergologa na NFZ należy posiadać skierowanie. Można je uzyskać od lekarza rodzinnego, czyli lekarza POZ lub od lekarza specjalisty. Warunkiem jest to, aby lekarz wystawiający skierowanie był lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, tzn. lekarzem, który posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia lub pracuje w placówce, która zawarła kontrakt z NFZ.

Skierowanie do poradni specjalistycznej nie posiada konkretnej liczby dni ważności – ważne jest dopóki istnieje przyczyna, z powodu której pacjent został skierowany do poradni. Więcej informacji znajdziecie tutaj. 

Alergolog – dostępność poradni alergologicznych na NFZ

Świadczenia z zakresu alergologii w zależności od specyfiki mogą być udzielane przez placówki publiczne, niepubliczne, grupową praktykę lekarską, czy osoby wykonujące zawód medyczny. Warunkiem jest posiadanie przez powyższe podmioty umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń z zakresu alergologii. Wśród placówek świadczących nieodpłatne usługi z zakresu alergologii wyróżnia się: gabinety lekarskie posiadające umowę z NFZ, poradnie alergologiczne działające w ramach NFZ oraz oddziały szpitalne.

Dostęp do poradni alergologicznych jest stosunkowo szeroki. Liczba poradni alergologicznych waha się jednak w zależności od miejsca występowania. W centrach dużych miast znajduje się zdecydowanie więcej poradni niż na ich obrzeżach. Najmniej poradni alergologicznych występuje w małych miastach i miejscowościach. Biorąc pod uwagę dostępność do alergologów na wsiach jest ona zdecydowanie bardziej utrudniona. W gminach wiejskich często zauważa się brak poradni alergologicznej. Mieszkańcy wsi i małych miejscowości zmuszeni są w celu konsultacji alergologicznej do udania się do większych miast.

Alergolog – czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ

Czas oczekiwania na wizytę u alergologa jest dość zróżnicowany. W dużych miastach województwa świętokrzyskiego na konsultację alergologiczną najkrócej poczekamy od czterech do 7 dni. Poradni, w których w tak szybkim terminie można uzyskać porady z zakresu alergologii jest jednak bardzo mało – w pozostałych na wizytę czeka się nawet kilka miesięcy.

Czy jest możliwość szybszej wizyty do alergologa?

Niektóre przychodnie umożliwiają system rejestracji bieżącej. Liczba placówek, które umożliwiają taki sposób rejestracji do alergologa jest bardzo nieliczna. Dla przykładu w województwie świętokrzyskim tylko jedna przychodnia umożliwia rejestrację bieżącą do poradni alergologicznej. Więcej o rejestracji bieżącej przeczytasz tutaj.

Wskazania do wizyty u alergologa

Wskazaniem do wizyty u lekarza alergologa są między innym: długi i nie mijający kaszel i katar, przewlekłe łzawienie i zaczerwienienie oczu, ból brzucha, głowy, zaburzenia trawienia, objawy dermatologiczne. Wszystkie wyżej wymienione objawy często mogą być mylące i posiadać charakter alergologiczny.

Autor: Ewelina Grzegorczyk, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

 

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search