Badanie EUS- ile trwa i gdzie je wykonać? Przeczytaj o jednym z trudniej dostępnych badań w Polsce

 w badania/ diagnostyka, Niezbędnik pacjenta

Badania ultrasonograficzne należą do grupy badań wyróżniających się największą popularnością. Pozwalają one na zdiagnozowanie niemalże każdej okolicy ludzkiego ciała. Ponadto są to badania, które nie oddziałują szkodliwie na nasz organizm w związku z czym są zlecane znacznie częściej niż pozostałe badania radiologiczne, które wykorzystują promieniowanie rentgenowskie. W przypadku badań USG – to za pośrednictwem emitowanych przez aparat nieszkodliwych fal ultradźwiękowych, istnieje możliwość odbierania obrazów podczas badania. W badaniach USG wykorzystywana jest specjalna głowica, którą specjalista przesuwa po badanej okolicy. Badania USG znajdują swoje zastosowanie również w diagnozowaniu wnętrza przewodu pokarmowego oraz narządów do niego przylegających. W tym przypadku wykonywane jest nowoczesne, mniej popularne i trudniej dostępne badanie tzw. ultrasonografia endoskopowa (badanie EUS) zwana również endosonografią. Ta metoda badawcza łączy w sobie zarówno ultrasonografię jak i endoskopię.

 1. Przebieg ultrasonografii endoskopowej
 2. W jakim celu wykonywane jest badanie EUS?
 3. Czy do badania EUS należy się specjalnie przygotować?
 4. Czy ultrasonografia endoskopowa trzustki niesie za sobą ryzyko powikłań?
 5. Gdzie można wykonać ultrasonografię endoskopową trzustki?

Przebieg ultrasonografii endoskopowej

Badanie może zostać wykonane w sedacji czyli uspokojeniu bądź w znieczuleniu. Endoskop wprowadzany jest przez otwór gębowy w kierunku narządu, który ma zostać poddany badaniu. Badanie trwa zwykle około 20-30 minut. Osoba wykonująca badanie powinna zostać odpowiednio przeszkolona. W związku z tym nie każdy gastroenterolog jest w stanie wykonać endosonografię, co sprawia, że dostęp do badania jest w pewnym stopniu utrudniony. Przeprowadzając ultrasonografię endoskopową istnieje możliwość pobrania wycinków do badań oraz wykonania drenażu torbieli.

W jakim celu wykonywane jest badanie EUS?

Ultrasonografia endoskopowa zalecana jest zwykle w przypadku problemów związanych z trzustką. Badanie to odgrywa tutaj wielką rolę, gdyż pozwala na wykrycie nawet najdrobniejszych zmian czy stanów patologicznych w obrębie tego narządu. Badanie to stosuje się także w celu wykrycia bądź wykluczenia zmian nowotworowych. EUS jest doskonałym uzupełnieniem badania USG przez powłoki brzuszne jak i badania gastroskopowego. Endosonografia jest pomocna w wykryciu takich zmian jak rak przełyku, żołądka oraz wszelkich zmian w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Czy do badania EUS należy się specjalnie przygotować?

Na badanie należy zgłosić się na czczo. Pacjenci przyjmujący leki powinni skonsultować możliwość ich przyjęcia z lekarzem. W przypadku leków zmniejszających krzepliwość krwi zaleca się ich odstawienie na kilka dni przed planowanym badaniem, jednak wszelkie decyzje z tym związane należy pozostawić lekarzowi. Ponadto pacjenci powinni wykonać kilka badań, jednak ich ilość i rodzaj wskaże lekarz.

Czy badanie EUS niesie za sobą ryzyko powikłań?

Ultrasonografia endoskopowa wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Ryzyko to jest większe, w momencie gdy badanie wykonywane jest wraz z biopsją bądź drenażem torbieli, gdyż może dojść do krwawienia, bądź zapalenia narządu trzustki.

Gdzie można wykonać ultrasonografię endoskopową trzustki?

Badanie ultrasonografii endoskopowej trzustki wykonywane jest w warunkach szpitalnych. Zwykle pacjent może opuścić szpital w dniu badania, jednakże czasem zdarza się, że konieczna jest przedłużona hospitalizacja, o czym decyduje lekarz. W Polsce istnieje tylko kilka placówek medycznych, w których możliwe jest wykonanie badania. Wynika to z faktu, iż w celu wykonania badania wymagany jest wysokospecjalistyczny sprzęt i wykwalifikowana kadra medyczna. W Polsce wciąż występuje utrudniony dostęp, jedynie kilka placówek dysponuje specjalistami, którzy są przeszkoleni i uprawnieni do badania tą metodą.

Autor: Małgorzata Krzywdzińska, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Karolina
  Odpowiedz

  Witam gdzie wykonywane jest to badanie? Proszę o wszystkie miejscowości

 • Sylwia
  Odpowiedz

  W Toruniu jest wykonywane.

 • Aleksandra
  Odpowiedz

  Warszawa, klinika Gastroenterologii, szpital na Banacha

 • Monika
  Odpowiedz

  Katowice, Centrum Onkologii na Raciborskiej.

 • Janina
  Odpowiedz

  Czy w Prudniku wykonuje się badanie EUS ?Jeśli tak to proszę o kontakt.

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search