Bronchoskopia – na czym polega i ile kosztuje badanie prywatnie?

 w badania/ diagnostyka, Niezbędnik pacjenta

Pod pojęciem endoskopii kryje się wiele zabiegów diagnostyczno-leczniczych, które ogólnie mówiąc polegają na badaniu wnętrza ciała przy zastosowaniu endoskopów. Badania endoskopowe to badania głównie układu oddechowego i przewodu pokarmowego, ale także stawów, pochwy i szyjki macicy, pęcherza moczowego, prostaty, jamy otrzewnej. Bronchoskopia jest głównym badaniem w zakresie układu oddechowego i polega na wziernikowaniu tchawicy oraz oskrzeli. Jak się przygotować do badania? Na czym dokładnie ono polega? Odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących bronchoskopii znajdą Państwo poniżej.

anatomy-145696_1280

 1. Bronchoskopia – charakterystyka.
 2. Wskazania do wykonania bronchoskopii.
 3. Bronchoskopia – przygotowanie do badania.
 4. Przebieg bronchoskopii.
 5. Gdzie można wykonać bronchoskopię?
 6. Bronchoskopia – czy potrzebne jest skierowanie, aby wykonać badanie?
 7. Bronchoskopia prywatnie – ile kosztuje badanie?

Bronchoskopia – charakterystyka

Bronchoskopia jest inwazyjnym badaniem endoskopowym układu oddechowego. Badanie polega na oglądaniu (wziernikowaniu) tchawicy i oskrzeli z użyciem specjalnych urządzeń. Najczęściej jest to giętki bronchofiberoskop, czyli urządzenie optyczne, wprowadzane przez usta lub nos. W niektórych przypadkach, głównie w celach terapeutycznych, wykorzystywany jest sztywny bronchoskop, mający postać metalowej rury z soczewkami. Bronchofiberoskop ze względu na mniejszą średnicę i giętkość pozwala na ocenę drobniejszych oskrzeli. Dzięki temu, że oba przyrządy posiadają elementy optyczne lekarz ma możliwość wzrokowego badania krtani, tchawicy i oskrzeli. Zarówno przez bronchoskop, jak i bronchofiberoskop można także wprowadzić dodatkowe oprzyrządowanie, np. kleszczyki, cewnik czy szczoteczki, celem, np. pobrania wycinka tkanki lub wydzieliny z drzewa oskrzelowego.

Wskazania do wykonania bronchoskopii

Badanie bronchoskopowe jest badaniem diagnostyczno-leczniczym, dlatego wskazania do jego wykonania zostały podzielone na trzy grupy, celem lepszego zrozumienia zastosowania bronchoskopii w medycynie.

Wskazania kliniczne to m.in.:

 • uporczywy i nieustający mimo leczenia kaszel,
 • krwioplucie,
 • częste zapalenia płuc lub dróg oddechowych,
 • podejrzenie złamania oskrzela w wyniku urazu klatki piersiowej,
 • duszność o niejasnej przyczynie,
 • długotrwałe wykrztuszanie wydzieliny ropnej lub śluzowej.

Wskazania związane z procesem leczenia to m.in.:

 • oczyszczenie drzewa oskrzelowego z zalegającej wydzieliny lub mas serowatych,
 • usunięcie ciała obcego,
 • odessanie krwi podczas krwotoku,
 • odessanie treści żołądkowej (szczególnie w przypadku zachłyśnięcia się),
 • niedodma pooperacyjna,
 • monitorowanie stanu oskrzeli po inhalacji toksycznych gazów lub materiału promieniotwórczego.

Wskazania radiologiczne to m.in.:

 • niedodma lub rozedma obturacyjna,
 • rozległe zmiany płucne,
 • przewlekające się zapalenie opłucnej,
 • powiększenie węzłów śródpiersia i wnęk.

Bronchoskopia – przygotowanie do badania

Bezpośrednio przed badaniem pacjent powinien być od co najmniej 4 godzin na czczo oraz nie pić płynów od min. 2 godzin dla uniknięcia zachłyśnięcia i związanych z tym powikłań. Dozwolone jest jedynie w tym czasie płukanie jamy ustnej wodą. Jeśli pacjent przyjmuje jakieś doustne leki stale, np. z powodu nadciśnienia, powinien je przyjąć tak jak zawsze, popijając tylko niewielką ilością płynu. Pacjenci leczeni insuliną w dniu badania powinni nie przyjmować porannej dawki insuliny. Dodatkowo nie jest wskazane przyjmowanie leków zwiększających ryzyko krwawienia (np. leków zawierających kwas acetylosalicylowy, leków rozrzedzających krew). Osoby palące powinny zrezygnować z palenia na dobę przed planowanym badaniem. W niektórych przypadkach pacjentom podaje się leki uspokajające, celem zmniejszenia lęku przed badaniem. Przed planowanym badaniem bronchoskopowym należy również wykonać kilka badań, m.in. ocenę krzepnięcia krwi (APTT, INR, liczba płytek krwi), badanie RTG klatki piersiowej, EKG oraz badanie antygenu wirusowego zapalenia wątroby typu B (HBs).

Przebieg bronchoskopii

Badanie najczęściej wykonuje się, gdy pacjent jest przytomny. Rzadko stosuje się znieczulenie ogólne (najczęściej miejscowe). Znieczulenie powoduje zniesienie odruchów wymiotnych i uczucie zdrętwienia gardła. Przed badaniem konieczne jest założenie dostępu do żyły, czyli wenflonu. Chory otrzymuje dożylnie leki uspokajające i nasenne oraz działające przeciwkaszlowo i przeciwbólowo. Gardło oraz przewody nosowe znieczula się roztworem lidokainy. Badanie wykonuje się u pacjenta leżącego na wznak lub w pozycji siedzącej. W trakcie badania powinno się monitorować saturację, czyli nasycenie krwi tlenem za pomocą pulsoksymetru, ciśnienie tętnicze oraz zapis EKG. Badanie nie trwa długo – zwykle około 15-30 minut. Bronchofiberoskop lub bronchoskop wprowadza się przez nos lub usta, dalej przez gardło i krtań do tchawicy i do oskrzeli. Pozwala to na dokładną ocenę ściany oskrzeli, ewentualnych zwężeń, nieprawidłowości w budowie ich ściany, obecności krwi, śluzu lub plwociny.

Jeśli badanie ma służyć pobraniu materiału do dalszych badań patologicznych, to specjalnymi szczypczykami lub szczoteczką pobiera się próbki tkanek, które następnie trafiają do laboratorium. W przypadku utknięcia ciała obcego w drogach oddechowych, lekarz przy pomocy kleszczy usuwa przedmiot. W trakcie badania można także pobrać tzw. popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe, przekazywane kolejno do badania bakteriologicznego. Pozwala to na dokładną diagnozę w kierunku gruźlicy lub nietypowego zapalenia układu oddechowego. Badanie wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, ale tylko na zlecenie lekarza. Bronchoskopia jest badaniem nieprzyjemnym dla pacjenta. Ciągłe drżenie ścian gardła może być uciążliwe i powodować kaszel, a nawet odruch wymiotny, dlatego badanie wykonuje się, jak już wspomniano, w znieczuleniu miejscowym. Po zakończeniu badania zaleca się odpoczynek i leżenie oraz wstrzymanie się od spożywania pokarmów i picia płynów przez co najmniej 2 godziny, gdyż istnieje ryzyko zachłyśnięcia. Do końca dnia należy także unikać intensywnego mówienia. Po badaniu pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych.

Gdzie można wykonać bronchoskopię?

Badanie bronchoskopowe przeprowadza się w pracowniach bronchoskopii, funkcjonujących przede wszystkim w szpitalach (publicznych i komercyjnych), w dużych, wielokierunkowych przychodniach specjalistycznych oraz placówkach medycznych o profilu pulmonologicznym. Liczba pracowni, w której można wykonać badanie jest nieduża, ponieważ bronchoskopia wymaga bardzo specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanej kadry. Pracownie są zlokalizowane głównie w miastach wojewódzkich i powiatowych. Mieszkańcy mniejszych ościennych miejscowości muszą zatem na badanie dojeżdżać kilkanaście, czasem kilkadziesiąt kilometrów.

Bronchoskopia – czy potrzebne jest skierowanie, aby wykonać badanie?

Do wykonania bronchoskopii, zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie, konieczne jest posiadanie skierowania. Może je wystawić tylko lekarz specjalista, najczęściej jest to pulmonolog, czyli profesjonalista w zakresie chorób układu oddechowego. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (tzw. “lekarz rodzinny”) nie posiada uprawnień do kierowania pacjenta na bronchoskopię. Badanie w ramach NFZ można wykonać w dwojaki sposób. W pierwszym przypadku pacjent wykonuje badanie w placówce, z której dostał skierowanie. Takie placówki posiadają własną, w pełni wyposażoną pracownię bronchoskopową. Drugie rozwiązanie dotyczy placówek, które nie dysponują własnym sprzętem do przeprowadzania bronchoskopii. Pacjent jest wtedy kierowany do placówki, z którą poradnia kierująca ma podpisaną odpowiednią umowę. Obowiązkiem lekarza wystawiającego skierowanie na badanie bronchoskopowe jest poinformowanie pacjenta o miejscach, w których może on wykonać badanie. W przypadku chęci wykonania badania komercyjnie pacjent może wybrać dowolną pracownię, kierując się własnymi preferencjami. Warto pamiętać, że badanie bronchoskopowe wymaga wcześniejszej rezerwacji terminu.

Bronchoskopia prywatnie – ile kosztuje badanie?

Badanie bronchoskopowe należy do badań drogich. Jego cena oscyluje w granicach 300-600 zł, w zależności od placówki. Dla przykładu podkarpacka placówka podaje cenę bronchoskopii w wysokości 500 zł, zaś bronchoskopii z usunięciem ciała obcego – 550 zł. W jednej z dużych warszawskich przychodni za bronchoskopię fiberoskopową, w zależności od wykonywanych czynności pacjent będzie musiał zapłacić od 300 zł (bronchoskopia z oglądaniem) do 410 zł (bronchoskopia z pobraniem wycinka lub wypłukaniem materiału). W tej samej placówce za bronchoskopię sztywną trzeba zapłacić od 350 zł do 430 zł. Bronchofiberoskopia w jednej z placówek zlokalizowanych w powiecie jeleniogórskim kosztuje 500 zł. Chcąc wykonać bronchoskopię komercyjnie w jednym z łódzkich centrów medycznych pacjent zapłaci 300 zł, za bronchoskopię z wymazem, aspiracją treści i antybiogramem – 350 zł, zaś za bronchoskopię z pobraniem wycinka i biopsją 400 zł.

Jak widać ceny są bardzo zróżnicowane. Należy zaznaczyć, że nie tylko w obrębie różnych miast czy województw, ale także na obszarze jednego miasta. Warto zatem zapoznać się z ofertą lokalnego rynku usług medycznych – można w ten sposób zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Autor: Paulina Michta, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search