Chirurg naczyniowy – specjalista ratujący życie. Sprawdź kiedy udać się na wizytę

 w Niezbędnik pacjenta, wizyta u lekarza specjalisty

Główną przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce i w Europie są choroby układu krążenia. Należą do nich między innymi: choroba wieńcowa i zawał serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, choroby naczyń obwodowych, przewlekła niewydolność serca czy zaburzenia rytmu serca. Najnowsze badania donoszą o spadku umieralności na przestrzeni ostatnich lat na schorzenia układu krążenia jednak nadal odsetek ten jest bardzo wysoki. Lekarzem specjalizującym się w tym zakresie jest chirurg naczyniowy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się w jakich sytuacjach warto skorzystać z jego porady i czy potrzebne Ci będzie skierowanie.

hand-357889_1920

 1. Ogólna charakterystyka świadczeniodawców
 2. Kim jest chirurg naczyniowy?
 3. Kiedy należy udać się do chirurga naczyniowego?
 4. Czy konieczne jest skierowanie do chirurga naczyniowego?
 5. Czas oczekiwania na bezpłatną wizytę u chirurga naczyniowego/w poradni chirurgii naczyniowej
 6. Jak się umówić na wizytę do chirurga naczyniowego?
 7. Wizyta u chirurga naczyniowego- prywatnie
 8. Przykładowe interwencje chirurga naczyniowego

Ogólna charakterystyka świadczeniodawców

Chirurgia naczyniowa to stosunkowo młoda dziedzina medycyny. Jest jedną z gałęzi chirurgii zajmującą się patologiami w obrębie naczyń krwionośnych – żylnych oraz tętniczych. W Polsce specjalizacja z chirurgii naczyniowej dostępna jest zaledwie od 2003 roku. To obszar medycyny wymagający ścisłej współpracy z wieloma innymi specjalizacjami. Zasadniczym jego celem jest leczenie chirurgiczne powikłań i następstw wielu chorób, w szczególności schorzeń układu krążenia, miażdżycy oraz cukrzycy.

Świadczenia z zakresu chirurgii naczyniowej są świadczeniami trudno dostępnymi. Zauważalny jest brak odpowiedniej liczby specjalistów, poradni oraz oddziałów szpitalnych z zakresu chirurgii naczyniowej.  Ponadto stwierdza się bardzo nierównomierne rozmieszczenie placówek udzielających świadczeń w tym zakresie. Większość zlokalizowana jest w dużych miastach wojewódzkich lub miastach sąsiednich. Kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia w tej dziedzinie są niewystarczające. Zauważalne jest to w wielu województwach naszego kraju. Analiza dostępności do świadczeń chirurgii naczyniowej zwraca uwagę na nierównomierność w tym obszarze oraz potwierdza, że najwięcej na 1 mieszkańca, na świadczenia chirurgii naczyniowej przeznacza mazowiecki oddział NFZ, natomiast najmniej oddział warmińsko-mazurski.

Kim jest chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy jest lekarzem specjalistą w zakresie diagnozowania, różnicowania i leczenia ostrych i przewlekłych stanów chorobowych naczyń krwionośnych i chłonnych (poza naczyniami należącymi do ośrodkowego układu nerwowego i naczyniami dużymi, znajdującymi się w obszarze zainteresowań kardiologów i kardiochirurgów). Chirurg naczyniowy zajmuje się więc patologią naczyń żylnych, tętniczych i limfatycznych. Ponadto konsultuje pacjentów z tętniakami, żylakami, zakrzepicą żył głębokich, czy stopą cukrzycową. Chirurg naczyniowy leczy zatory i zwężenia tętnicze oraz wszelkie zapalenia obejmujące naczynia.

Kiedy należy udać się do chirurga naczyniowego?

Z porady chirurga naczyniowego należy skorzystać w przypadku wystąpienia następujących dolegliwości: obrzęki, kurcze, pajączki, żylaki, mrowienie i/lub występujące kłopoty z chodzeniem, uczucie dojmującego zimna czy brak czucia (np. w kończynie) połączone z zaburzeniem krążenia. Ponadto w przypadku pojawienia się wylewów podskórnych czy komplikacjach po wykonanym zabiegu.

Czy potrzebne jest skierowanie do chirurga naczyniowego?

Aby skorzystać z konsultacji u lekarza chirurga naczyniowego ramach NFZ niezbędne jest posiadanie skierowania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Czas oczekiwania na wizytę u chirurga naczyniowego/w poradni chirurgii naczyniowej

Czas oczekiwania na konsultację w poradni chirurgii naczyniowej w ramach NFZ jest dość długi. Na konsultację u lekarza specjalisty czeka się średnio od kilkunastu dni do nawet kilku miesięcy. Należy zwrócić uwagę, że w zależności od regionu czy województwa, czas oczekiwania na świadczenia jest różny. Różnice w kolejkach do chirurga naczyniowego wynikają m.in. z:

 • liczby specjalistów oraz  poradni chirurgii naczyniowej;
 • zapotrzebowania na porady z zakresu tej specjalności;
 • lokalizacji poradni;
 • kwalifikacji oraz doświadczenia zawodowego lekarza- do cenionych i posiadających wieloletni staż zawodowy specjalistów czeka się z reguły dłużej.

Jak się umówić na bezpłatną wizytę do specjalisty chirurgii naczyń/ poradni chirurgii naczyniowej?

Aby skorzystać z wizyty w ramach NFZ (bezpłatnie) musisz posiadać ważne skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty. Na wizytę refundowaną możesz wybrać się do dowolnie wybranej placówki na terenie kraju (nie obowiązuje rejonizacja), ważne jednak, by miała ona podpisaną umowę z NFZ na świadczenia z zakresu chirurgii naczyniowej.

Wizyta u chirurga naczyniowego- prywatnie

Z uwagi na długi czas oczekiwania do specjalisty chirurgii naczyń chorzy coraz częściej zmuszeni są do korzystania z wizyt prywatnych. Planując wizytę u chirurga naczyniowego prywatnie pacjent nie musi posiadać skierowania. Liczba prywatnych gabinetów jest stosunkowo mała. W przypadku osób zamieszkujących niewielkie miejscowości, dostęp do lekarza tej specjalności jest zdecydowanie utrudniony. Cena za konsultację u lekarza specjalisty chirurgii naczyniowej wynosi od 100 złotych wzwyż i uzależniona jest m. in. od lokalizacji gabinetu oraz regionu Polski.

Przykładowe interwencje chirurga naczyniowego?

Chirurg naczyniowy ma ogromny wpływ na życie człowieka poprzez udrożnianie naczyń, poszerzanie światła naczyń i zapobieganie dotarcia skrzepu do serca. Obok ratowania życia poprawia również estetykę wyglądu ciała – dzięki likwidacji pajączków i żylaków. Chirurg naczyniowy pełni więc ważną rolę w przypadku pacjentów ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi.

Autor: Ewelina Grzegorczyk, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search