Chirurg ogólny – na NFZ czy prywatnie?

 w Niezbędnik pacjenta, wizyta u lekarza specjalisty

Chirurgia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się przede wszystkim leczeniem operacyjnym i zabiegowym. Stanowi ona naukę nadrzędną i zawiera szereg podspecjalności działających w obrębie poszczególnych narządów. Wyróżnia się tu m.in. chirurgię klatki piersiowej, chirurgię naczyniową, chirurgię szczękowo-twarzową, chirurgię onkologiczną. Nazwa chirurgia kojarzona jest głównie z dziedziną o nazwie chirurgia ogólna. Jest to kliniczna dziedzina medycyny, która poza leczeniem operacyjnym (chirurgia zabiegowa) zajmuje się także planowaniem i prowadzeniem pacjentów pod względem leczenia farmakologicznego i rehabilitacyjnego (chirurgia zachowawcza). Czy chirurg ogólny konsultuje w ramach NFZ i czy długo się do niego czeka? Czy niezbędne jest skierowanie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

surgery-688380_1920

  1. Kim jest chirurg ogólny?
  2. Ogólna charakterystyka świadczeniodawców
  3. Czy konieczne jest skierowanie do chirurga?
  4. Czas oczekiwania na wizytę u chirurga w ramach NFZ
  5. Jak się umówić na wizytę do chirurga w ramach NFZ?
  6. Czy istnieje możliwość szybszej wizyty u chirurga?
  7. Wizyta u chirurga – prywatnie

Kim jest chirurg ogólny?

Chirurg jest lekarzem specjalistą wykwalifikowanym w leczeniu operacyjnym. Po odpowiednim znieczuleniu ogólnym przeprowadza zarówno drobne zabiegi, jak i poważne operacje. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się w głównej mierze planowymi zabiegami w obrębie narządów i ścian jamy brzusznej. Ponadto udziela specjalistycznej pomocy w przypadku urazów (np. złamania kończyn) oraz nagłych wypadków. Umiejętności chirurga ogólnego obejmują również: usuwanie zmian skórnych, zakładanie i usuwanie szwów, przeprowadzanie zabiegów endoskopowych, oczyszczanie ran nieoperacyjnych, usuwanie ciał obcych wbitych w tkanki oraz diagnostykę i zabiegowe leczenie nowotworów.

Ogólna charakterystyka świadczeniodawców

Świadczenia chirurgiczne są świadczeniami ogólnodostępnymi. Liczba placówek realizujących porady z tego zakresu jest stosunkowo duża. Podobnie jak w przypadku wielu innych specjalności, poradnie specjalistyczne chirurgii ogólnej znajdują się w miastach, zdecydowanie rzadziej na wsiach czy w małych miejscowościach. Czas oczekiwania na konsultację jest zróżnicowany w zależności od rejonu Polski, jednak nie jest on długi i wynosi od kilku do kilkunastu dni. Ponadto część placówek oferuje pacjentom możliwość skorzystania z wizyty u specjalisty jeszcze tego samego dnia (tzw. rejestracja bieżąca).

Warto jednak zwrócić uwagę, iż chirurgia jest bardzo szeroką specjalnością, w obrębie której wykształciło się wiele podspecjalności. Każdą z nich cechuje bardziej zawężony zakres działania w zależności od tego czego dotyczy. Wyróżnia się następujące rodzaje chirurgii: naczyniową, onkologiczną, plastyczną, szczękowo-twarzową, klatki piersiowej, dziecięcą. W zależności od dolegliwości pacjenci kierowani są przez lekarza pierwszego kontaktu do konkretnego specjalisty z dziedziny chirurgii.

Czy konieczne jest skierowanie do chirurga?

Aby skorzystać z konsultacji u lekarza chirurga w ramach NFZ niezbędne jest posiadanie skierowania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Czas oczekiwania na wizytę u chirurga w ramach NFZ

Czas oczekiwania na konsultację w poradni chirurgicznej w ramach NFZ jest dość zróżnicowany, jednak nie ma większych problemów z dostaniem się do tego specjalisty. Dla przykładu, w dużych miastach województwa świętokrzyskiego na wizytę trzeba poczekać od kilku do kilkunastu dni. Różnice w kolejkach wynikają m.in. z: lokalizacji poradni oraz kwalifikacji i doświadczenia zawodowego profesjonalisty – do cenionych i posiadających wieloletni staż zawodowy lekarzy czeka się z reguły dłużej.

Jak się umówić na wizytę do specjalisty chirurga w ramach NFZ?

Podobnie, jak w przypadku innych specjalności, aby skorzystać z wizyty refundowanej (bezpłatnej) należy skontaktować się z wybraną poradnią chirurgii ogólnej, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aby umówić wizytę, mamy prawo do rejestracji osobistej, telefonicznej lub za pośrednictwem osoby trzeciej (np. członka rodziny). Na dostarczenie oryginału skierowania mamy 14 dni od dnia rejestracji. Warto o tym pamiętać, by nie zostać skreślonym z listy oczekujących (placówka ma do tego prawo, w przypadku niedostarczenia skierowania).

Czy istnieje możliwość szybszej wizyty u chirurga?

W przypadku poradni chirurgii ogólnej liczba placówek, oferujących rejestrację bieżącą jest stosunkowo duża, np. w Kielcach pacjenci mogą skorzystać z niej aż w sześciu poradniach. Z tej formy rejestracji korzysta wielu chętnych, pozwala ona bowiem dostać się do specjalisty tego samego dnia. Wiąże się to niestety z koniecznością stania w tłumie pacjentów od wczesnych godzin porannych (zwykle rejestrowanych jest tylko kilka, pierwszych osób z kolejki), a następnie wyczekiwania pod gabinetem lekarskim na swoją kolej. Mimo tych niedogodności, rejestracja bieżąca cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów (zwłaszcza osób starszych, niepracujących), dlatego chcąc z niej skorzystać musimy wykazać się cierpliwością.

Wizyta u chirurga – prywatnie

Planując wizytę u chirurga prywatnie, pacjent nie musi posiadać skierowania. Liczba prywatnych gabinetów jest stosunkowo duża dlatego też termin wizyty można ustalić z dnia na dzień lub nawet tego samego dnia. W przypadku osób zamieszkujących niewielkie miejscowości dostęp do lekarza tej specjalności jest nieco utrudniony, ze względu na brak, bądź niewielką ilość prywatnych gabinetów chirurgicznych w miejscowościach oddalonych od miasta. Cena za konsultację u lekarza specjalisty chirurgii ogólnej wynosi około 100 złotych i uzależniona jest m. in. od lokalizacji gabinetu oraz regionu Polski.

Autor: Ewelina Grzegorczyk, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search