Chirurgiczne usunięcie gradówki – czy można wykonać zabieg na NFZ?

 w zabiegi, Zdrowie

Gradówka to dość częste schorzenie, z którym borykają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Zabieg usunięcia gradówki oferuje bardzo wiele placówek medycznych. Można wykonać go w ramach NFZ, jednak zwykle wiąże się to z tym, że pacjent musi oczekiwać najpierw w kolejce do lekarza specjalisty, a potem na zabieg. Prywatnie terminy są znacznie szybsze, ale trzeba liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów zabiegu. Przeczytaj, gdzie należy się udać, aby wykonać chirurgiczne usunięcie gradówki.

beautiful-2315_1920

 1. Co to jest gradówka?
 2. Usunięcie gradówki – czas oczekiwania na zabieg w ramach NFZ.
 3. Gdzie wykonywany jest zabieg usunięcia gradówki?
 4. Jak wygląda zabieg chirurgicznego usunięcia gradówki?
 5. Chirurgiczne usunięcie gradówki – koszt zabiegu prywatnie.
 6. Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznego usunięcia gradówki.

Co to jest gradówka?

Gradówka to nieduży guzek, widoczny jako zgrubienie powieki (dolnej lub górnej). Guzek ten jest przewlekłym zapaleniem gruczołu tarczkowego. Jest to zmiana wyczuwalna pod palcem, czasem przypominająca ziarnko grochu. Zdarza się, że jest bolesna, jednak nawet gdy nie wywołuje dolegliwości bólowych, z czasem, w związku z jej powiększaniem się staje się uciążliwa. Zmianie często towarzyszą zaczerwienienia i obrzęki. Warto zauważyć, że gradówka może być skutkiem niedoleczonych, powracających jęczmieni, ale w przeciwieństwie do nich nie ulega samowyleczeniu. We wczesnym stadium choroby wystarczy antybiotykoterapia w postaci maści i kropli, w kolejnym etapie zastrzyki podawane wokół zakażonego miejsca. W przypadku gdy ta kuracja nie pomoże, konieczne jest chirurgiczne usunięcie gradówki.

Usunięcie gradówki – czas oczekiwania na zabieg w ramach NFZ

Zabieg usunięcia gradówki jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W celu wykonania go bezpłatnie konieczne jest skierowanie – zwykle wystawiane przez okulistę, gdy zachowawcze metody leczenia nie skutkują. Jeśli gradówka jest jeszcze mała, wystarczy leczenie antybiotykami w postaci maści i kropli, zabieg chirurgiczny to zwykle ostateczność.

Należy zaznaczyć, że czas oczekiwania do poradni okulistycznej jest dość długi, zwykle od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. W celu skorzystania z porady okulistycznej w ramach NFZ potrzebne będzie skierowanie, które może wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Po konsultacji okulistycznej i uzyskaniu skierowania na wykonanie zabiegu pacjenta czeka jeszcze jedna kolejka, gdyż zabieg wykonywany jest na oddziałach chirurgii jednego dnia lub oddziałach okulistycznych. O tym, jak długo pacjent będzie czekał na jego wykonanie, decyduje lekarz stwierdzając, jak pilny jest konkretny przypadek, zwykle jest to od kilku tygodniu do pół roku, w skrajnych przypadkach nawet roku. Warto porównać długość kolejki, w różnych miejscowościach i regionach Polski, niekiedy w mniejszych szpitalach powiatowych czas oczekiwania jest krótszy nawet o kilka miesięcy.

Gdzie wykonywany jest zabieg usunięcia gradówki?

Zabieg usunięcia gradówki wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, czyli nie będzie konieczne pozostanie w szpitalu – pacjent tego samego dnia wróci do domu. Chirurgiczne usunięcie gradówki wykonywane jest w szpitalach na oddziałach okulistycznych i w poradniach okulistycznych. Jednakże, aby poradnia okulistyczna mogła wykonać chirurgiczne usunięcie gradówki, musi dysponować gabinetem zabiegowym. W praktyce w większości przypadków zabieg ten można wykonać na szpitalnych oddziałach okulistycznych oraz w prywatnych centrach okulistycznych. Warto zwrócić uwagę, że nie każdy lekarz okulista wykona zabieg usunięcia gradówki, zazwyczaj jest to lekarz okulista posiadający dodatkowo specjalizacje z chirurgii.

Jak wygląda zabieg chirurgicznego usunięcia gradówki?

Zabieg chirurgicznego usunięcia gradówki jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W pierwszym etapie lekarz odwija powiekę, by naciąć wewnętrzną jej część, po czym następuje wyłyżeczkowanie gradówki wraz z jej torebką. W większości przypadków usunięcie gradówki nie wymaga zakładania szwów chirurgicznych. Zabieg trwa około 30 minut i jest bezbolesny. Procedura wycięcia gradówki wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, a bezpośrednio po zabiegu pacjentowi zakładany jest opatrunek. Ze względu na szybką regeneracje skóry w miejscu nacięcia, zwykle u chorego nie pozostają zauważalne blizny.

Chirurgiczne usunięcie gradówki – koszt zabiegu prywatnie

Koszt prywatnego usunięcia gradówki waha się od 200 do 500 zł. Różnica zależy głównie od regionu Polski i renomy placówki lub profesjonalisty, u którego pacjent ma zamiar wykonać zabieg. Zwykle w nowoczesnych centrach okulistycznych, podobnie jak w przypadku wykonywania zabiegu przez doświadczonego uznanego lekarza z wysokimi kwalifikacjami, pacjent musi liczyć się z wyższymi kosztami. Jednakże w prywatnych klinikach okulistycznych czas oczekiwania na wykonanie zabiegu jest dużo krótszy, gdyż tego rodzaju operacje wykonywane są na bieżąco, co z pewnością oszczędzi wiele stresu.

Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznego usunięcia gradówki

Pacjent po zabiegu usunięcia gradówki jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Przez kilka godzin zmuszony jest nosić opatrunek zakrywający oko. Przez kilka dni po zabiegu należy stosować miejscowo antybiotyk w postaci maści. Po wycięciu gradówki konieczny jest odpoczynek, aby nie nadwyrężać wzroku. W związku z czym, pacjent musi liczyć się z absencją w pracy, jednak zazwyczaj nie dłuższą niż 2-3 dni. Niewskazane jest długotrwałe przebywanie przed monitorem komputera czy telewizora ani też długie skupianie wzroku na jednym punkcie.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Kaja
  Odpowiedz

  Właśnie byłam u okulisty bo wyskoczył mi taki mały guzek na powiece i szczerze nie wiedziałam co to jest 🙁 Pierwszy raz takie coś mam. Trzeba go usunąć właśnie szukam miejsca gdzie mi to zrobią. Wiecie może czy w tym spektrum we Wrocławiu tym się zajmują? Czy są tam duże kolejki jeżeli chodzi o jakieś zabiegi itp.

  • Ola
   Odpowiedz

   Z tego co wiem, to można tam wykonać zabieg zarówno na NFZ jak i prywatnie. Jak ja się orientowałam to na zabieg refundowany trzeba było czekać 1,5 roku. Prywatnie takie zabiegi wykonują tam na bieżąco. Najlepiej zadzwonić i zapytać o termin.

 • Kaja
  Odpowiedz

  Dzięki ola za info to muszę koniecznie wtedy tam sprawdzić jak by to było to 1,5 roku jak piszesz to bym może poczekała ale jeszcze skonsultuje to z moją okulistką. Zobaczę co powie czy mogę tyle czekać z tą gradówką 🙂 Trochę się boję bo nigdy nie miałam żadnych zabiegów ale jak nie ma innego wyjścia to co zrobić….

 • Baska
  Odpowiedz

  Witam a jak to wygląda gdy pacjentem z gradówka jest dorosłe niepełnosprawne dziecko .

 • Dagmara
  Odpowiedz

  Zabieg usunięcia gradowki jest bardzo bolesny, zastrzyk znieczulający to bardzo bolesne i nieprzyjemne doświadczenie. Jednak jest bardzo duża ulga odczuwana ok. 1 do 2 godzin po usunięciu.

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search