Operacyjne usunięcie haluksów – czy można na NFZ i jaka jest cena zabiegu prywatnie?

 w zabiegi, Zdrowie

Haluksy to popularna nazwa deformacji palucha. Termin ten pochodzi od łacińskiej nazwy Hallux valgus (paluch koślawy). Haluks to przypadłość, na którą cierpi bardzo wiele osób. Schorzenie to może rozwinąć się z powodu koślawości palucha i bardzo często powoduje dolegliwości bólowe, zwłaszcza jeżeli nie jest leczone i umożliwia się mu dalszy rozwój. Należy zaznaczyć, iż nie wszystkie haluksy postępują i wymagają interwencji chirurgicznej. Jednak, gdy zauważymy obrzęk i bolesne wykrzywienie stawu łączącego paluch ze stopą, możemy podejrzewać wystąpienie haluksa. Dużo częściej problem ten dotyka kobiet niż mężczyzn. Prawdopodobnie ma to związek z tendencją do noszenia nieprawidłowego obuwia przez panie. Dowiedz się m.in. czy chirurgiczne usunięcie haluksów można wykonać na NFZ i ile trzeba czekać na zabieg. A może planujesz wykonanie operacji prywatnie? Poniżej przedstawiamy kwestie organizacyjne dotyczące chirurgicznego usunięcia haluksa.

surgery-1662207_1920

 1. Co powoduje powstawanie haluksów?
 2. Chirurgiczne usunięcie haluksów w ramach NFZ.
 3. Czas oczekiwania na zabieg usunięcia haluksów w ramach NFZ i prywatnie.
 4. Chirurgiczne usunięcie haluksów – koszt zabiegu prywatnie.
 5. Kto może zostać zakwalifikowany do zabiegu usunięcia haluksów?
 6. Jak przygotować się do zabiegu usunięcia haluksów?
 7. Jak wygląda zabieg usunięcia haluksów?
 8. Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia haluksów.

Co powoduje powstawanie haluksów?

Jedną z głównych przyczyn powstawania haluksów jest długotrwałe noszenie nieodpowiednio dopasowanego obuwia. W celu uniknięcia tej przykrej przypadłości należy wystrzegać się butów z wąskimi, spiczastymi noskami, które uciskają palce w nienaturalnej pozycji. Haluksy mogą być także spowodowane zapaleniem stawów lub polio. Czynniki genetyczne również mają tu znaczenie, jednak zdarza się to w niewielkim odsetku przypadków.

Chirurgiczne usunięcie haluksów w ramach NFZ

Zabieg usunięcia haluksów jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W celu uzyskania skierowania na zabieg najpierw należy udać się na konsultację do poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej. Skierowanie do wskazanej poradni wystawi lekarz rodzinny lub każdy inny lekarz specjalista posiadający kontrakt z NFZ. Na wizytę do poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej trzeba czekać zwykle ok. kilku tygodni. Lekarz specjalista przyjmujący w poradni wystawi skierowanie na zabieg jeśli uzna to za zasadne. Bez skierowania, nie ma możliwości wykonania chirurgicznego leczenia haluksów bezpłatnie. Operacje koślawych paluchów wykonywane są na wszystkich oddziałach ortopedycznych, jednakże aby zabieg został sfinansowany przez fundusz musi zostać wykonany starymi tradycyjnymi metodami. Obecnie na rynku usług medycznych pojawia się coraz więcej ośrodków specjalizujących się w chirurgii stopy, gdzie tego rodzaju operacje wykonywane z zastosowaniem coraz to nowocześniejszych metod. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, pacjent zmuszony jest do pokrycia kosztów leczenia z własnej kieszeni.

Czas oczekiwania na zabieg usunięcia haluksów w ramach NFZ i prywatnie

Okres oczekiwania na wykonanie operacji haluksów w ramach NFZ waha się od kilku miesięcy do roku w zależności od regionu Polski. W przypadku zdecydowania się na samodzielne pokrycie kosztów leczenia pacjenci czekają bardzo krótko, gdyż w prywatnych placówkach tego typu zabiegi wykonywane są na bieżąco. Czas oczekiwania na zabieg w takim przypadku uzależniony jest głównie od długości okresu przygotowującego organizm pacjenta do zabiegu.

Chirurgiczne usunięcie haluksów – koszt zabiegu prywatnie

Koszt usunięcia haluksów prywatnie waha się od 3 do 8 tys. zł za jedną stopę. Prywatne kliniki przeprowadzające tego typu zabiegi zazwyczaj wliczają w cenę również koszt kwalifikacji do zabiegu, przeprowadzenie operacji, a niekiedy również wizyty kontrolne. Różnice w cenie zależą od renomy i lokalizacji placówki. Wykonując wspomniany zabieg w prestiżowej placówce przez specjalistę z dużym doświadczeniem i cieszącym się szerokim uznaniem wśród pacjentów, zwykle zapłacimy więcej. W mniejszych miejscowościach i na obrzeżach miasta koszty będą niższe. Obowiązuje zasada, że im bliżej centrum dużego miasta, tym drożej.

Kto może zostać zakwalifikowany do zabiegu usunięcia haluksów?

Istnieje kilka metod leczenia haluksów, w tym również metody zachowawcze. Należy zauważyć, że powstawanie haluksów to proces długofalowy, któremu można starać się zapobiegać lub przynajmniej go spowolnić. Decyzja o konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego usunięcia haluksów należy głównie do samej osoby zainteresowanej, jednakże zawsze wymaga to specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Wskazaniem niewątpliwie jest nieustępujący ból i problemy z chodzeniem. Czynnikami wpływającymi na zdecydowanie o podjęciu interwencji chirurgicznej jest czas trwania choroby, stopień zniekształcenia palucha i innych zmian współistniejących w obrębie chorej stopy. Bardzo często pacjenci decydują się na wcześniejsze wykonanie zabiegu ze względów estetycznych.

Jak przygotować się do zabiegu usunięcia haluksów?

W trakcie konsultacji ortopedycznej kwalifikującej do chirurgicznego usunięcia haluksów należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, wówczas pacjent otrzyma wskazówki, które z tych leków może dalej przyjmować, a które powinien odstawić przed operacją. Osobie przygotowującej się do zabiegu może zostać zlecone wykonanie takich badań jak: EKG, zdjęcie RTG klatki piersiowej, badanie moczu i krwi, wymagane jest również zdjęcie RTG stopy. Przed zabiegiem należy wygoić wszelkie procesy zapalne, w szczególności ropne w obrębie operowanej stopy i kończyny.

Jak wygląda zabieg usunięcia haluksów?

W większości przypadków operacja haluksów przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym, czyli pacjent pojawia się w placówce kilka godzin przed planowanym zabiegiem i tego samego dnia wraca do domu, chyba że zaistnieje potrzeba dłuższej hospitalizacji, o czym zdecyduje lekarz. Zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe, rzadziej ogólne lub podpajęczynówkowe. Zabieg jest bezbolesny i trwa około 1-2 godzin.

Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia haluksów

Bezpośrednio po powrocie do domu pacjent może zaobserwować opuchliznę i odczuwać dolegliwości bólowe, dlatego lekarz przepisuje antybiotyk oraz leki przeciwbólowe. Na stopę należy stosować zimne okłady i trzymać operowaną kończynę w pozycji uniesionej do góry. Po zabiegu usunięcia haluksów należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, gdyż od tego w dużej mierze zależy powodzenie wykonanej operacji. Pacjent zmuszony jest do noszenia specjalnego opatrunku utrzymującego palec w prawidłowej pozycji. Po operacji na stopę zakładany jest specjalny but pooperacyjny lub szyna. Bardzo istotne są regularne kontrole u ortopedy, które konieczne będą przez okres kilku miesięcy po zabiegu.

Po upływie około dwóch tygodni następuje usunięcie szwów, jednak jeszcze przez okres 6-8 tygodni stopa będzie wymagała ochrony i usztywnienia za pomocą specjalnych opatrunków. Należy pamiętać o odpowiedniej dbałości o opatrunki, nie można dopuścić do ich naruszenia lub zamoczenia, gdyż może to prowadzić do zakłócenia procesu gojenia, a w konsekwencji nawet do nawrotu haluksów. Po zabiegu pacjent musi się również borykać z utrudnionym poruszaniem. Początkowo może być konieczne używanie chodzika, laski czy kuli. W miarę upływu czasu stopniowo można coraz bardziej obciążać stopę. Pacjenci po zabiegu zwykle dość szybko mogą powrócić do takich czynności, jak prowadzenie samochodu, ale chodzenie może początkowo odbywać się tylko na krótkich dystansach. Przez pierwsze kilka miesięcy po usunięciu haluksów należy nosić wyłącznie wygodne obuwie sportowe.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Ania
  Odpowiedz

  Zabieg usuwania haluksów faktycznie refundowany jest przez NFZ, ale… terminy są takie, że szkoda gadać. Natomiast, zabieg można przeprowadzić prywatnie – nie wymaga hospitalizacji i jest relatywnie tani. Nie mniej… szkoda, że nawet tego typu świadczenia mają taki okres oczekiwania na NFZ. Cóż… takie mamy standardy.

  Czy jednak jest to najlepsze rozwiązanie na haluksy? Nie wiem. W każdym razie – na pewno zabieg jest skuteczny… o czym sama miałam okazję się przekonać.

 • Aga
  Odpowiedz

  Szkoda, że NFZ nie chce kwoty przewidzianej na operacje haluksów w publicznych placówkach przekazywać do prywatnych szpitali , a pacjent sam dopłacał by sobie różnice….

  • Aga
   Odpowiedz

   Dokładnie tak… też mnie zastanawia taki tok rozumowania decydentów NFZ.

 • Izabela
  Odpowiedz

  Proszę mi napisać: Gdzie miala pani wykonana operacje,jakie duże miała pani haluksy i jak długo pani doszla do pełnej sprawności

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search