Chirurgiczne usunięcie odcisku – czy można wykonać na NFZ?

 w zabiegi, Zdrowie

Odciski to powszechnie znany problem. Prawie każdy doświadczył ich na własnej skórze – tworzą się zazwyczaj z powodu niewygodnych, źle dopasowanych,  za małych lub za dużych butów. W opinii wielu osób odciski to błahostka, jednak nieleczone, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą być też przyczyną ogromnego bólu i dyskomfortu, a z czasem doprowadzić do stanu zapalnego. – Borykasz się z uporczywym odciskiem, ale nie wiesz jakie rozwiązanie będzie skuteczne? Chirurgiczne usunięcie odcisku jest jedną z metod pozbycia się problemu. Sprawdź, co należy zrobić, aby bezpłatnie usunąć nagniotek.

feet-1291554_1280

  1. Czym są odciski?
  2. Gdzie należy udać się w celu usunięcia odcisku?
  3. Chirurgiczne usunięcie odcisku – czy można wykonać zabieg w ramach NFZ?
  4. Usunięcie odcisku – koszt prywatnego zabiegu.
  5. Kiedy należy udać się do specjalisty?
  6. Jak zapobiegać tworzeniu się odcisków?
  7. Domowe sposoby leczenia odcisków.

Czym są odciski?

Odciski potocznie nazywane również nagniotkami, to obszary zrogowaciałego naskórka o żółtawym zabarwieniu. Główną przyczyną ich powstawania jest długotrwały ucisk na tkanki, np. w wyniku źle dobranego obuwia lub ucisku kości na skutek złej anatomii stopy. Pojawiające się rogowacenie ostatecznie przybiera postać rdzenia w kształcie stożka, który wraz z upływem czasu wrasta coraz głębiej, powodując ból. Odciski najczęściej pojawiają się na śródstopiu, zdarzają się również na palcach stóp, wałach paznokciowych, a nawet pod płytkami paznokci. Z każdym odciskiem specjalista podologii niewątpliwie sobie poradzi.

Gdzie należy udać się w celu usunięcia odcisku?

Duży, uporczywy odcisk może zostać zakwalifikowany do usunięcia. Zwykle pacjenci z tym problemem kierowani są do poradni chirurgicznej, gdzie zostaje on usunięty tego samego dnia i pacjent wraca do domu. Jeśli chcesz skorzystać z konsultacji chirurga w ramach NFZ, musisz posiadać skierowanie, które może wystawić lekarz rodzinny lub lekarz innej specjalności, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Oprócz chirurga specjalistą, który z pewnością poradzi sobie z odciskiem jest podolog. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej samodzielnych gabinetów podologicznych, zdarzają się również przychodnie, oferujące usługi z zakresu podologii. Więcej na temat podologa przeczytasz tutaj.

Chirurgiczne usunięcie odcisku – czy można wykonać zabieg w ramach NFZ?

Zabieg usunięcia odcisku, można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak musi zostać on wykonany w poradni chirurgicznej, która posiada kontrakt z NFZ. Usługi świadczone przez podologa czy kosmetyczkę nie widnieją w wykazie bezpłatnych świadczeń gwarantowanych. Czas oczekiwania w kolejce do poradni chirurgicznej w ramach NFZ jest dość zróżnicowany. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Usunięcie odcisku – koszt prywatnego zabiegu

Koszt zabiegu usunięcia odcisku, waha się w granicach 40-100 zł. Cena uzależniona jest m.in. od lokalizacji placówki i regionu Polski. Pacjenci bardzo często decydują się na samodzielne poniesienie kosztów gdyż w prywatnych gabinetach chirurgicznych czy podologicznych z reguły nie muszą oczekiwać na wykonanie zabiegu. Tego rodzaju procedury medyczne wykonywane są na bieżąco, co z pewnością oszczędzi wiele stresu, bólu i czasu.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Domowe sposoby można wykorzystać tylko w przypadku niewielkich odcisków. W sytuacji, gdy metody te nie działają, a odcisk powiększa swoje rozmiary, lub ciągle powraca w tym samym miejscu, należy udać się do specjalisty. Po pomoc można zgłosić się do gabinetu chirurgicznego, podologicznego lub kosmetycznego. Z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać, im wcześniej zgłosimy się do np. podologa, tym szybciej pozbędziemy się problemu. Dobrze wykonany zabieg powinien być bezbolesny, czasem może wymagać zastosowania znieczulenia miejscowego, ale z pewnością hospitalizacja nie będzie konieczna. Zabieg polega na wycięciu fragmentu skóry za pomocą specjalnego narzędzia przypominającego wiertło. Podolodzy mogą zastosować również inne metody, np. przy wykorzystaniu frezarki, dłutka, czy skalpela. Po zakończonym zabiegu zostaje założony opatrunek i pacjent może wrócić do domu.

Jak zapobiegać tworzeniu się odcisków?

Ważne, aby nie dopuścić do powstawania odcisków, a tym  samym zaoszczędzić sobie bólu i cierpienia. Warto skupiać uwagę na doborze odpowiedniego obuwia – zanim wydamy pieniądze zastanówmy się, czy wybrane buty będą odpowiednie dla naszych stóp. Bez wątpienia za małe lub za duże obuwie przyczyni się do powstawania odcisków. W celu zapobiegania wystąpienia nagniotków należy zadbać o odpowiednią codzienną pielęgnacje stóp, poprzez dokładne osuszanie, zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych. Zalecana jest ostrożność przy wykonywaniu pedicure. Ponadto wskazane jest wystrzeganie się skaleczeń, zakażeń, nadmiernego rozmiękczania naskórka. Istotne jest także prawidłowe nawilżanie skóry, dzięki czemu nie będzie dochodziło do zbyt szybkiego zrogowacenia naskórka oraz regularne peelingi stóp. W przypadku nieprawidłowości w budowie stopy bezcenne okażą się wkładki amortyzujące ucisk.

Domowe sposoby leczenia odcisków

Istnieje bardzo wiele domowych sposobów, które mogą pomóc, w pozbyciu się odcisku. Jednym z nich jest czosnek lub cebula, szczególnie ta delikatnie podpieczona na ogniu; wystarczy zastosować okład z tych warzyw przymocowany plastrem. Pomocny okaże się także aloes lub przyłożenie kawałka szarego mydła. Należy pamiętać, że jedynie niewielkie odciski można próbować usunąć samodzielnie. W aptece dostępnych jest również bardzo wiele preparatów w formie płynów, żeli lub plastrów.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search