Chirurgiczne usunięcie tłuszczaka – czy jest refundowane, koszt prywatnego zabiegu

 w badania/ diagnostyka, Niezbędnik pacjenta

Tłuszczaki to bezbolesne zgrubienia podskórne, niewielkie guzki wyczuwalne pod palcami. Standardowo małych rozmiarów, choć czasem zdarzają się przypadki, których średnica sięga nawet do 6 cm. Tłuszczaki nie zagrażają życiu pacjenta. Jednakże w sytuacji zaobserwowania na swoim ciele zgrubienia bądź guzka należy zgłosić się do lekarza na konsultacje, aby ocenił czy nie zagraża on zdrowiu i czy istnieją wskazania do jego usunięcia. Tłuszczaki zaliczane są do nowotworów, których nie należy się obawiać. Jeżeli rozpoznano u Ciebie tłuszczaka, kwalifikującego się do chirurgicznego usunięcia sprawdź, gdzie bezpłatnie możesz wykonać zabieg. Kilka poniższych wskazówek pomoże uniknąć niepotrzebnych kosztów oraz sprawnie przeprowadzi Cię przez proces leczenia.

surgery-688380_1920

  1. Chirurgiczne usunięcie tłuszczaka w ramach NFZ.
  2. Czy potrzebne jest skierowanie na zabieg chirurgicznego usunięcia tłuszczaka?
  3. Chirurgiczne usunięcia tłuszczaka prywatnie – koszt.
  4. Jak wygląda zabieg chirurgicznego usunięcia tłuszczaka?
  5. Czy zabieg chirurgicznego usunięcia tłuszczaka wymaga szczególnego przygotowania?
  6. Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia tłuszczaka.
  7. Kiedy należy zastosować metodę chirurgicznego usunięcia tłuszczaka?

Chirurgiczne usunięcie tłuszczaka w ramach NFZ

Zabieg chirurgicznego usunięcia tłuszczaka jest refundowany przez NFZ. Można go wykonać niemalże w każdej poradni chirurgicznej, która zawarła umowę z odpowiednim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Coraz częściej wykonuje się go także w ramach oddziału chirurgii jednego dnia. Najczęściej tego rodzaju jednostki funkcjonują przy szpitalach i przychodniach specjalistycznych.

Czy potrzebne jest skierowanie na zabieg chirurgicznego usunięcia tłuszczaka?

Należy pamiętać, że aby skorzystać z tego typu zabiegu bezpłatnie należy najpierw udać się na konsultację do lekarza rodzinnego (lub innego specjalisty posiadającego kontrakt z NFZ) celem uzyskania skierowania do poradni chirurgicznej. Czas oczekiwania na wizytę u chirurga nie jest zbyt długi, co dodatkowo może zachęcić do skorzystania z usług w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Zwykle do poradni poczekasz, nie dłużej niż 3 tygodnie. Warto jednak porównać długość kolejki w kilku placówkach, gdyż może się ona znacznie różnić. Niejednokrotnie zdarza się, że czas oczekiwania jest krótszy w poradniach usytuowanych poza centrum lub w mniejszych miastach. Skorzystanie z takiego rozwiązania może wiązać się z problemem z dojazdem do takich placówek, np. rzadziej kursującymi autobusami linii komunikacji miejskiej.

Pamiętaj, że otrzymane skierowanie możesz zrealizować w każdej poradni chirurgicznej na terenie całego kraju oraz nie ma ono terminu ważności określonego w dniach. Oznacza to, że jest aktualne do momentu ustania przyczyny kierowania, mówiąc prościej, do czasu, aż tłuszczak zostanie usunięty.

Chirurgiczne usunięcie tłuszczaka prywatnie – koszt

Koszt chirurgicznego usunięcia tłuszczaka to około 300-500 zł. Istnieje bardzo wiele prywatnych gabinetów chirurgicznych świadczących tego rodzaju usługi. Przy wyborze placówki, w której zdecydujemy się wykonać zabieg warto zapoznać się z opiniami o jakości świadczonych usług i cenach, gdyż istnieją dość znaczące rozbieżności w tym zakresie.

Jak wygląda zabieg chirurgicznego usunięcia tłuszczaka?

Operacja wycięcia tłuszczaka to prosta procedura w większości przypadków wykonywana w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że pacjent bezpośrednio po jej wykonaniu może samodzielnie wrócić do domu. Cały zabieg jest dość krótki i zazwyczaj nie trwa dłużej niż 20 minut – w tym czasie pacjent nie odczuwa bólu.  Chirurg nacina skórę i usuwa zmianę w całości, na zakończenie procedury zakłada kilka szwów. Odrębnie rozpatrywane są przypadki dużych tłuszczaków lub tych, które umiejscowiły się w pobliżu ważnych organów – w takiej sytuacji konieczne jest wykonanie poważniejszej operacji w znieczuleniu ogólnym, po której wymagana jest przynajmniej jednodniowa hospitalizacja.

Czy zabieg chirurgicznego usunięcia tłuszczaka wymaga szczególnego przygotowania?

Operacja wycięcia tłuszczaka to nieskomplikowany zabieg i tak naprawdę nie wymaga przygotowania, chyba że lekarz ze względu na stan zdrowia pacjenta, czy np. występujące choroby zaleci inaczej. Zastosowanie szczególnych procedur ma miejsce w sytuacji gdy niezbędne jest przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym. Wówczas pacjenta czeka rozmowa z anestezjologiem, a w dniu przeprowadzania zabiegu koniecznie musi być na czczo. Takie sytuacja zdarzają się jednak dość rzadko – większość tłuszczaków nie wymaga tego typu zabiegu. Warto zwrócić uwagę na to, że chirurgicznego usuwania tłuszczaków nie wykonuje się u kobiet ciężarnych i karmiących.

Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia tłuszczaka

Usunięcie tłuszczaka stanowi standardowy zabieg i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Procedura ta wykonywana jest w większości w trybie ambulatoryjnym z pominięciem hospitalizacji, więc pacjent bezpośrednio po zabiegu wraca do domu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy tłuszczaki występują w grupie, wówczas zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i konieczna jest przynajmniej jednodniowa obserwacja lekarska. Po upływie tygodnia pacjent musi zgłosić się do placówki w celu usunięcia szwów. Po przeprowadzonym zabiegu pozostaje niewielka blizna. Powrót do pełnego zdrowia trwa do momentu całkowitego wygojenia rany i zdjęcia szwów, czyli około 7 do 10 dni.

Kiedy należy zastosować metodę chirurgicznego usunięcia tłuszczaka?

Chirurgiczne usunięcie tłuszczaka nie jest jedyną metodą leczenia, istnieją również inne niechirurgiczne sposoby jego pozbycia się. W walce z tłuszczakiem można zastosować także lipolizę, czyli wstrzykiwanie substancji zmniejszających rozmiar guza, ale ogromnym minusem tej metody jest utrudnione wykonanie badania histopatologicznego. Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego jest liposukcja, czyli wysysanie tłuszczaka za pomocą specjalnej sondy. Tłuszczaki kwalifikujące się do chirurgicznego usunięcia to głównie te o dużych rozmiarach, gdyż zastosowanie pozostałych metod grozi nie usunięciem ich w całości. Innymi aspektami decydującymi o konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego są wydzielanie ropy, zainfekowanie tłuszczaka, bolesność czy utrudnianie ruchów ze względu na rozmiar czy umiejscowienie guza. Chorzy z tłuszczakami najczęściej kierowani są do zabiegu operacyjnego ze względów kosmetycznych lub odczuwanego dyskomfortu.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search