Chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia – gdzie się udać na NFZ i ile kosztuje zabieg prywatnie?

 w zabiegi, Zdrowie

Wrastający paznokieć to przypadłość bardzo powszechna, przez co również często bagatelizowana. W sytuacji, gdy dokucza Ci wrastający paznokieć, pamiętaj, że możesz skorzystać z fachowej pomocy lekarza. Nie musisz bezskutecznie testować kolejnych domowych sposobów. Poniżej dowiesz się, gdzie należy udać się z tego rodzaju problemem i co zrobić, aby nie ponieść zbędnych kosztów. Sprawdź, czy konieczne jest skierowanie na tego typu zabieg, by wykonać go w ramach NFZ.

alternative-medicine-1327808_1920

 1. Co to jest wrastający paznokieć?
 2. Chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia w ramach NFZ.
 3. Gdzie można wykonać zabieg chirurgicznego usunięcia wrastającego paznokcia?
 4. Koszt prywatnego usunięcia wrastającego paznokcia.
 5. Kiedy należy udać się do lekarza?
 6. Na czym polega zabieg chirurgicznego usunięcia wrastającego paznokcia?
 7. Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznego usunięcia wrastającego paznokcia.

Co to jest wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która dotyka około 15 % populacji. Z tym przykrym doświadczeniem spotykają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Najczęściej schorzenie to dotyczy dużego palucha u stopy, a w przypadku palców dłoni jest niezwykle rzadkie. Wrastający paznokieć w skutek zranienia wału paznokciowego, powoduje intensywny, trudny do wygojenia stan zapalny. Główną przyczyną tego typu problemów jest noszenie ciasnego, źle dopasowanego obuwia oraz niewłaściwe obcinanie, najczęściej poprzez wycinanie bocznych krawędzi, paznokcia, nadmierne krótkie przycinanie i obcinanie “na okrągło”. W pewnym sensie wrastający paznokieć to choroba “na własne życzenie”, gdyż jest to schorzenie nabyte na skutek niewłaściwych zachowań pacjentów. Zdarzają się również paznokcie samoistnie rosnące w dół, co może być przypadłością genetyczną, jednakże stanowi to bardzo mały odsetek przypadków. Z wrastającym paznokciem mamy do czynienia wówczas, gdy płytka paznokciowa zaczyna rosnąć “na boki” sukcesywnie wrastając pod tkanki miękkie łożyska paznokciowego i drażniąc je, wywołując przy tym stan zapalny.

Chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia w ramach NFZ

Chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kwalifikowane jest jako drobny zabieg chirurgiczny i aby wykonać go bezpłatnie należy udać się do poradni chirurgicznej. Warunkiem skorzystania z usług tej poradni w ramach kontraktu z NFZ, jest przedstawienie skierowania wystawionego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub przez innego lekarza specjalistę, który posiada podpisana umowę z NFZ. W przypadku korzystania z usług podologa, Narodowy Fundusz Zdrowia nie sfinansuje kosztów leczenia. Czas oczekiwania do poradni chirurgicznej nie jest zbyt długi, więcej o wizycie w poradni chirurgicznej przeczytasz tutaj.

Gdzie można wykonać zabieg chirurgicznego usunięcia wrastającego paznokcia?

Większość osób z problemem wrastającego paznokcia udaje się do lekarza specjalisty chirurgii. Zabieg ten zostanie wykonany w każdej poradni chirurgicznej, w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjent tego samego dnia wróci do domu. Warto jednak zwrócić uwagę, iż dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem chorób stóp jest podologia. Podolog szczegółowo zajmie się problemem i być może zdecyduje o zastosowaniu innych, nowocześniejszych metod leczenia, np. klamry ortonyksyjnej. Jednakże świadczenia z zakresu podologii nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego pacjent korzystając z usług prywatnego gabinetu podologicznego musi liczyć się z kosztami wizyty i wykonanych zabiegów. Więcej o podologu możesz przeczytać tutaj.

Koszt prywatnego usunięcia wrastającego paznokcia

Koszt prywatnego usunięcia wrastającego paznokcia waha się od 100 do 300 zł. Cena zależy od regionu Polski oraz renomy gabinetu, w którym pacjent decyduje się na wykonanie tego rodzaju zabiegu. Bardzo często widniejąca w cenniku kwota nie zawiera kosztu opatrunku, założenia i zdjęcia szwów czy dodatkowych konsultacji po zabiegu w przypadku wystąpienia ewentualnych komplikacji.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Istnieje wiele metod leczenia wrastającego paznokcia, w tym także liczne domowe sposoby pozbycia się tego problemu. Po poradę do lekarza specjalisty należy bezwzględnie udać się w przypadku wystąpienia silnego dyskomfortu, ropy, zaczerwienienia, lub stale powiększającej się infekcji. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby borykające się z cukrzycą lub problemami z krążeniem w kończynach dolnych.

Na czym polega zabieg chirurgicznego usunięcia wrastającego paznokcia?

Chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia to jedna z metod leczenia tego schorzenia. Paznokieć może być wycięty w całości lub fragmentarycznie – wycinany jest jedynie brzeżny fragment płytki po całej jego długości. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Czas trwania interwencji chirurga jest dość krótki – zaledwie 10-15 minut. Zdarza się, że ze względu na rozległy stan zapalny lekarz zmuszony jest odroczyć zabieg o kilka dni, w celu jego złagodzenia poprzez stosowanie ciepłych kąpieli w wodzie z mydłem, maści z antybiotykiem, a nawet antybiotyku doustnie. Zabieg skupia się na wycięciu wału paznokciowego i brzegu paznokcia wraz z tzw. łożyskiem, co ma zapobiec odrośnięciu nieprawidłowej płytki paznokciowej. W niewielkim odsetku przypadków występuje konieczność zdjęcia całego paznokcia, na skutek zniszczenia go przez grzybicę lub całkowitego podminowania ropą. Bezpośrednio po zabiegu lekarz nadaje prawidłowy kształt biegowi paznokcia i w większości przypadków zakłada szwy.

Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznego usunięcia wrastającego paznokcia

Po usunięcia wrastającego paznokcia zaleca się leżenie w pozycji z nogą uniesioną do góry. Po upływie około doby można zacząć chodzić. Bezpośrednio po powrocie do domu pacjent może odczuwać dyskomfort i ból, który powinien ustąpić po zastosowaniu ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. W przypadku założenia szwów pacjent zmuszony jest udać się do poradni, po upływie około siedmiu dni, w celu ich usunięcia. W pierwszych dniach po zabiegu nie można nadwyrężać stopy, w związku z czym uprawianie sportów jest wykluczone. Należy obserwować ranę i bezwzględnie dbać o czystość opatrunków, bardzo istotne jest, aby doprowadzić do całkowitego wyleczenia rany pozostałej po zabiegu. W niektórych przypadkach będzie potrzebne kilkudniowe zwolnienie (wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju wykonywanej pracy).

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły
Komentarze
 • Weronika88
  Odpowiedz

  Ja pozbyłam się tego problemu dzięki klamrze. Zakładałam w centrum podologicznym Podologic i powiem szczerze, ze pelen profesjonalizm. Naczytałam się jakie to bie jest bolesne, ale naprawdę było calkiem ok 🙂

 • Observe
  Odpowiedz

  Przez kilka lat meczyłam sie z wrastajacym paznokciem dużego palucha prawej nogi. Kilka razy chirurg “podcinał” mi ten paznokieć na żywca mowiąc, że to mały ból choć bolało porządnie. Nastepnie decyzją chirurga było usunięcie częsci macierzy tj. miejsca z którego ta wrastąjaca cześć wyrasta. Zabieg był w znieczuleniu więc nie bolał za to pózniej ból ogromny przez długie dni. I jaki efekt? Żaden. Paznokiec znów wrastał tylko nierówny i postrzepiony. I znow bolał. I na szczęście dowiedziałam sie że kosmetyczka świetnie sobie poradzi z tym problemem. I rzeczywiście podkładajac odpowiednio maleńki kawałeczek watki pod uciskający paznokieć uprzednio wymoczonej nogi sama osobiście pozbyłam się bólu i wrastajacego paznokcia. Paznokiec sie odpowiednio “ulozyl” i ….problem zniknal. I nie wraca juz od wielu lat.
  Moja córka gdy też jej sie ten problem przytrafił zrobiła to samo co ja i ….po problemie.
  Może ktoś borykający się z podobnym problemem skorzysta też z mojego doświadczenia i pozbędzie się problemu bez wydatków, terminow i.t.d.

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search