Usuwanie znamion na NFZ i prywatnie. Jak wygląda zabieg?

 w zabiegi, Zdrowie

Znamiona i pieprzyki znają wszyscy. Pojawiają się na naszym ciele przez całe życie. Niektórzy uważają, że są pewnego rodzaju ozdobą, bardzo często nie sprawiają problemów i żyjemy z nimi nie zwracając na nie większej uwagi. Bywa jednak, że niektóre pieprzyki są usuwane ze względów estetycznych lub zdrowotnych. Chirurgiczne usuwanie znamion można wykonać bezpłatnie, jednak czy jest to możliwe jedynie ze względów zdrowotnych? W tym artykule dowiesz się, czy usunięcie nieestetycznego i przeszkadzającego pieprzyka sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

cancer-390322_1920

 1. Czym są znamiona na skórze?
 2. Czy potrzebne jest skierowanie na zabieg usunięcia znamienia?
 3. Zabieg chirurgicznego usunięcia znamienia w ramach NFZ.
 4. Usuwanie znamion – koszt zabiegu prywatnie.
 5. Jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania znamion?
 6. Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia znamienia.

Czym są znamiona na skórze?

Popularnie nazywane pieprzyki to znamiona barwnikowe płaskie, wypukłe lub brodawkowate. Zbudowane są one z melanocytów – komórek produkujących barwnik skóry – melaninę. Z reguły pieprzyki nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, charakteryzują się symetrycznymi kształtami, regularnymi brzegami, jednolitym zabarwieniem; ich średnica nie powinna przekraczać 5 mm. Bardzo istotnym elementem profilaktyki czerniaka jest uważna obserwacja własnego ciała. W każdym przypadku, gdy zauważona przez nas zmiana wydaje się niepokojąca należy bezwzględnie udać się do lekarza dermatologa. Specjalista dermatologii wykona ocenę dermatoskopową wszystkich pieprzyków. Za pomocą dermatoskopu potwierdzi lub wykluczy niebezpieczeństwo, oceni zmianę i jeśli zajdzie taka konieczność zleci wizytę w poradni chirurgicznej, gdzie zostanie ona usunięta.

Czy potrzebne jest skierowanie na zabieg usunięcia znamienia?

W celu chirurgicznego usunięcia znamienia w ramach NFZ konieczne jest skierowanie. Zabieg ten wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych w każdej poradni chirurgicznej. By poradnia mogła wykonać ten zabieg bezpłatnie, wystarczy skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego lub innego lekarza dowolnej specjalności posiadającego kontrakt z NFZ. W praktyce w większości przypadków pacjent najpierw kierowany jest ze swym problemem do poradni dermatologicznej, a tam po badaniu dermatoskopowym, jeżeli w ocenie lekarza konieczne jest usuniecie zmiany, pacjent otrzymuje skierowanie do poradni chirurgicznej. Zdarzają się gabinety dermatologiczne, gdzie lekarz dermatolog wykona zabieg chirurgicznego usunięcia znamienia, jednak zwykle dotyczy to placówek prywatnych.

Zabieg chirurgicznego usunięcia znamienia w ramach NFZ

W przypadku zdrowotnego wskazania do chirurgicznego usunięcia znamienia, zabieg ten jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wówczas pacjent musi posiadać skierowanie do poradni chirurgicznej i oczekiwać w kolejce. Czas oczekiwania nie jest zbyt długi, zwykle zamyka się w okresie jednego miesiąca. Na długość kolejki osób oczekujących ma wpływ stopień zaawansowania zmiany, dłużej czekają pacjenci ze zmianami o charakterze łagodnym, pacjenci, u których podejrzewa się czerniaka mają pierwszeństwo. W celu wstępnej diagnostyki pacjent powinien skonsultować się z dermatologiem, skierowanie do tego specjalisty może wystawić lekarz rodzinny lub każdy inny specjalista posiadający kontrakt z NFZ. Z reguły kolejki do poradni dermatologicznych są krótkie, maksymalnie kilka tygodni, jednak w większości wystarczy kilka dni.

W niektórych przypadkach po usunięciu zmiany konieczne będzie badanie histopatologiczne, które również jest refundowane przez NFZ. Badanie histopatologiczne jest częścią udzielanego świadczenia, dlatego nie można wskazać konkretnych poradni, gdzie jest ono wykonywane. O pobraniu wycinka do badania zawsze decyduje lekarz.

Zabiegi estetyczne w większości nie są refundowane przez NFZ, jednak w przypadku pieprzyków wygląda to tak, że mimo, iż nie ma wskazań zdrowotnych do jego usunięcia, nieestetyczny pieprzyk może zostać usunięty w ramach NFZ ze względów funkcjonalnych. Do tego rodzaju wskazań można zaliczyć: położenie w miejscach zgięciowych, narażonych na drażnienie odzieżą, czy podrażnienie promieniami UV, lokalizacja na dłoniach, stopach, w okolicach piersi czy twarzy. Pacjent musi jednak bezwzględnie posiadać skierowanie na wykonanie tego zabiegu, w innym przypadku nie ma możliwości usunięcia pieprzyka bezpłatnie.

Usuwanie znamion – koszt zabiegu prywatnie

Koszt prywatnego usunięcia znamienia waha się w granicach 150-400 zł. Umiejscowienie zmiany nie ma wpływu na cenę, raczej zależy ona od renomy i kwalifikacji lekarza, u którego decydujemy się wykonać zabieg. W cenie zawiera się również koszt wykonania badania histopatologicznego, który wynosi ok. 50 do 150 zł. W przypadku, gdy badanie histopatologiczne nie jet konieczne, czyli np. gdy zmiana ma charakter naczyniowy, a nie barwnikowy koszt usunięcia będzie nawet o połowę niższy.

Jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania znamion?

Po zakwalifikowaniu pacjenta do usunięcia zmiany na skórze, lekarz chirurg wykonuje nacięcie wrzecionowate lub łódkowate i usuwa zmianę, po czym w celu uzyskania pewności co do charakteru zmiany, wycięty fragment oddawany jest do badań histopatologicznych. Wynik uzyskuje się po ok. dwóch tygodniach. Bardzo istotne jest, aby zmiana została usunięta w całości, a jednocześnie, aby maksymalnie została zaoszczędzona zdrowa skóra. Po zakończeniu pacjentowi zakładane są szwy, których usunięcie następuje po ok. siedmiu dniach. Chirurgiczne usuwanie znamion wykonywane jest w trybie ambulatoryjnym z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, przez co jest to zabieg bezbolesny, a pacjentowi towarzyszyć może jedynie chwilowy dyskomfort w trakcie podawania znieczulenia. Należy liczyć się z wystąpieniem blizny po nacięciu, jednak zwykle nie jest ona głęboka, a tym samym bardzo szpecąca.

Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia znamienia

Po zabiegu pacjent przez tydzień jest zobligowany do codziennych zmian opatrunku. Po tygodniu konieczna będzie powtórna wizyta w placówce w celu usunięcia szwów. Kolejna konsultacja kontrolna powinna odbyć się minimum 4 tygodnie po zabiegu. Zwykle procedura ta jest jednorazowa i nie wymaga powtarzania. Z reguły tego typu zabieg nie wymaga zwolnienia lekarskiego, a pacjent może wrócić do obowiązków codziennych, jednak lekarz taką decyzje podejmuje indywidualnie w każdym przypadku. Przez kilka miesięcy ważne jest aby wystrzegać się wystawiania operowanego miejsca na działanie promieni słonecznych oraz korzystania z sauny i solarium.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Sara
  Odpowiedz

  Dzień dobry, czy mógłby mi ktoś pomóc w znalezieniu placówki,gdzie chirurg plastyk usunie mi znamię barwnikowe na NFZ. Jestem z Katowic.

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search