Czepek Paxman – czepek przeciw wypadaniu włosów podczas chemioterapii. Gdzie z niego skorzystać?

 w choroby, leczenie szpitalne, Niezbędnik pacjenta, Zdrowie

Choroba nowotworowa to sytuacja, która zaburza prawidłowe funkcjonowanie człowieka nie tylko w aspekcie zdrowia fizycznego, ale także sfery psychospołecznej. Czasami konieczne jest zastosowanie agresywnego leczenia, w trakcie którego pacjenci najczęściej tracą włosy. Na rynku medycznym pojawiło się urządzenie (czepek Paxman), które zapewnia zdecydowanie lepszy komfort leczenia. Jeżeli Tobie chemioterapia kojarzy się z wypadaniem włosów przeczytaj nasz artykuł o urządzeniu Paxman! To metoda, która niedawno dotarła do Polski i hamuje wypadanie włosów podczas stosowania chemioterapii. Badania potwierdzają skuteczność tej metody, a zadowolenie pacjentów sięga 90%. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tej rewolucyjnej metody.

cancer-390322_1920

 1. Czepek Paxman – co to takiego?
 2. Czy terapia z wykorzystaniem czepka Paxman jest refundowana przez NFZ?
 3. Gdzie w Polsce można skorzystać z tego rodzaju leczenia?

Czepek Paxman – co to takiego?

Nazwa urządzenia pochodzi od jego twórcy – brytyjskiego specjalisty od tworzenia chłodziarek do piwa, Glen’a Paxman’a. Paxman wymyślił urządzenie, które sprawia, że po podaniu chemioterapii nie wypadają włosy. Czepek Paxman jest stosowany w profilaktyce indukowanego chemioterapią wypadania włosów. Aparat ten chłodzi specjalny płyn do -5 stopni Celsjusza, który trafia przewodami do silikonowego czepka założonego na głowę pacjenta. Dzięki temu, czepek chłodzi skórę głowy, a krążąca w krwioobiegu chemia nie dociera do cebulek włosowych, w takim stopniu aby spowodować ich duże zniszczenie. Co więcej, czepek ten na chwilę można odłączyć, żeby np. pacjent mógł skorzystać z toalety.

Warto pamiętać, że czepek Paxman nie chroni pacjenta w 100 procentach przed utratą włosów. Tutaj sytuacja przedstawia się bardzo indywidualnie, ale zazwyczaj pozwala na zachowanie od 50 do 70 procent swoich włosów. Jedyną niedogodnością jaką odczuwa pacjent podczas terapii to zimno.

Urządzenie Paxman wygląda bardzo niepozorne – składa się z dwóch foteli i zainstalowanego pomiędzy nimi aparatu monitorującego, w którym znajduje się pompa tłocząca specjalny płyn do chłodzenia skóry głowy. Sam czepek składa się z dwóch warstw:

 • wewnętrznej, która chłodzi,
 • zewnętrznej, która odpowiada za dokładne przyleganie do skóry głowy. Dodatkowo czepki dostępne są w trzech rozmiarach, dzięki czemu możliwy jest indywidualny dobór dla każdego pacjenta.

Mechanizm systemu Paxman oparty jest o dwie kluczowe funkcje:

 • chłodzenie skóry głowy prowadzącej do redukcji przepływu krwi;
 • zmniejszeniu metabolizmu dzięki czemu możliwe jest dostarczanie i aktywność substancji czynnych w komórkach.

Warto zaznaczyć, że skuteczność terapii jest największa przy stosowaniu czepka Paxman od rozpoczęcia podawania chemioterapii. Procedura podawania cytostatyków jest nieco dłuższa od przeciętnej (4-5 godzin) bowiem skóra głowy musi być chłodzona 30 minut przed podaniem i 1,5 godziny po podaniu chemii.

Czy terapia z wykorzystaniem czepka Paxman jest refundowana przez NFZ?

Tak, terapia z wykorzystaniem czepka Paxman jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Czas oczekiwania na terapię z wykorzystaniem tego urządzenia jest bardzo zróżnicowany i wynosi od kilku dni do kilku tygodni.

Gdzie w Polsce można skorzystać z tego rodzaju leczenia?

Chociaż na świecie metoda chłodzenia skóry głowy stosowna jest od ponad 25 lat to tylko nieliczne ośrodki onkologiczne w Polsce mają urządzenie Paxman. Jako pierwszy w Polsce tą metodę wspomagania leczenia wprowadził ośrodek onkologiczny we Wrocławiu. Związane jest to przede wszystkim z jego niebagatelnymi kosztami. Sprzęt jest bardzo drogi i kosztuje około 80 tysięcy złotych. Warto jednak wspomnieć, że jednocześnie z tego urządzenia może korzystać dwóch pacjentów. Dziennie możliwe jest wykonanie chemioterapii z czepkiem Paxman u około 10 pacjentów. Na chwilę obecną tym sprzętem mogą pochwalić się ośrodki m.in. w Nowy Sączu, Wrocławiu, Krakowie, Zgorzelcu czy Gdyni.

Autor: Justyna Kosecka, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Martyna
  Odpowiedz

  Proszę o informację w jaki sposób odbywa się refundacja zastosowania tego czepka?

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search