Dermatoskopia – czy jest refundowana, jak działa i ile kosztuje? Przeczytaj najważniejsze informacje o tym badaniu

 w badania/ diagnostyka, Niezbędnik pacjenta, profilaktyka, Zdrowie

Każdy człowiek posiada na swej skórze znamiona. Większe, mniejsze, o różnej barwie, czy kształcie. I choć czasem może się wydawać, że to nic groźnego, to z czasem może się okazać, że ten niewielki “pieprzyk” stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, a nawet życia. Wszelkie zmiany pojawiające się na naszym ciele powinny budzić zainteresowanie i chęć sprawdzenia, czy nie dzieje się coś złego. Wnikliwa i trafna diagnoza zmian pojawiających się w obrębie naszej skóry, włosów, czy paznokci pozwala często na wykrycie jednostek nowotworowych i całkowite wyleczenie. Jedną z bardziej skutecznych metod badania skóry jest dermatoskopia i wideodermatoskopia. Pozwala ona ocenić, czy posiadane przez nas znamiona mogą być dla nas niebezpieczne. Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące badania.

acne-1606765_1920

  1. W jakim przypadku wymagane jest wykonanie dermatoskopii
  2. Charakterystyka badania dermatoskopii i wideodermatoskopii
  3. Przebieg badania dermatoskopowego
  4. Badanie dermatoskopowe w ramach NFZ
  5. Dermatoskopia prywatnie
  6. Profilaktyka znamion i skóry

W jakim przypadku wymagane jest wykonanie dermatoskopii

Dermatoskopia jest pomocna w wykrywaniu zmian chorobowych na początkowym etapie ich rozwoju. Zastosowanie właściwej diagnostyki w odpowiednim czasie pozwoli na niemalże całkowite wyleczenie i zapobiegnie powstawaniu przerzutów. Wykonanie dermatoskopii zalecane jest w przypadku podejrzenia czerniaka skóry. Gdy na ciele pojawią się znamiona barwnikowe średnicy większej niż 1 cm, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Dermatoskopia zalecana jest szczególnie osobom z jasną karnacją, a także tym, którzy są narażeni na nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne, bądź korzystającym intensywnie z solarium. Jeśli w naszej rodzinie występowały już czerniaki skóry, bądź inne nowotwory istotne jest przeprowadzenie badania, choćby dla celów profilaktycznych. Należy jednak pamiętać, że nie każde znamię to nowotwór, ponieważ niektóre z nich mogą być zwykłymi brodawkami. A badanie dermatoskopowe może jedynie dać potwierdzenie bądź wykluczyć nasze ewentualne podejrzenia.

Charakterystyka badania dermatoskopii i wideodermatoskopii

Dermatoskopia polega na obserwowaniu zmian w obrębie skóry w dużym powiększeniu. Służy do tego specjalna lupa. Badanie pozwala na ocenę nie tylko naskórka, ale również głębszych struktur w tym górnych warstw skóry właściwej. Dermatoskopia jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, która pozwala na wykrycie nowotworów skóry na ich wczesnym etapie. Może być powtarzana kilkakrotnie, jednak badanie to wymaga przeprowadzenia go przez doświadczonego specjalistę.
Wideodermatoskopia w odróżnieniu od dermatoskopii daje możliwość odtworzenia obrazu powstałego w wyniku badania na ekranie monitora i zapisaniu go w formie elektronicznej. Dzięki temu, podczas kolejnego badania możliwe jest porównanie zmian skórnych.

Przebieg badania dermatoskopowego

Dermatoskopia jest badaniem dość krótkim, niewymagającym przygotowania ze strony pacjenta. Zanim lekarz przystąpi do badania, przeprowadzi z pacjentem wywiad dotyczący przebytych chorób skórnych, bądź dolegliwości świadczących o ich ewentualnym pojawieniu się. Samo badanie rozpoczyna się od nałożenia przez lekarza na skórę pacjenta specjalnego żelu, tzw. olejku immersyjnego. Jego głównym celem jest pozbycie się refleksów świetnych oraz poprawa jakości obrazu. Po wykonaniu tych czynności lekarz przechodzi do przeprowadzenia badania. Przykłada dermatoskop do skóry i dokładnie ogląda wszystkie, niepokojące nas znamiona na skórze. Po przeprowadzeniu badania i uzyskaniu wyników specjalista może podjąć decyzję o dalszej obserwacji znamion. Zdarza się również, że wymagany jest zabieg chirurgiczny.

Badanie dermatoskopowe w ramach NFZ

Badanie jest wykonywane zazwyczaj przy okazji wizyty u specjalisty dermatologa. Jeśli ma ono zostać wykonane bezpłatnie, niezbędne jest posiadanie skierowania do dermatologa, wydane przez lekarza pierwszego kontaktu.

Dermatoskopia prywatnie

Dermatoskopia wykonywana jest również prywatnie. Z racji tego, że zazwyczaj wykonuje ją specjalista dermatologii, to jak już wspomniano, jest ona przeprowadzana przy okazji konsultacji dermatologicznej. Często cena badania jest wliczona w cenę konsultacji. Za konsultację lekarską wraz z badaniem dermatoskopowym należy zapłacić od 100 do nawet 300 zł. Cena jest zróżnicowana ze względu na placówkę, w jakiej ma zostać przeprowadzone badanie, jej lokalizację, renomę, czy nawet specjalistę, który przeprowadzi badanie wraz z konsultacją. Ponadto, wiele placówek w cenę konsultacji wlicza badanie obejmujące do dwóch, trzech znamion. Za kolejne natomiast należy dopłacić ok. 20-40 zł.

Profilaktyka znamion i skóry

W profilaktyce znamion i pieprzyków bardzo ważne jest, aby regularnie podczas opalania stosować kremy oraz balsamy ochronne z filtrem. Dodatkowo należy nosić okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem. Należy unikać również zbyt długiego przebywania na słońcu. Tak podstawowe działania mogą często uchronić nas przed tak popularnym w dzisiejszych czasach nowotworem skóry, którym jest czerniak. Dlatego stosujmy się do tych zaleceń i obserwujmy uważnie nasze ciała. Wczesna reakcja na niewielki problem może uchronić nas przed chorobą w przyszłości.

Autor: Małgorzata Krzywdzińska, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search