Czy warto wykupić pakiet medyczny- czyli jak nie przepłacić za kompleksowy przegląd stanu zdrowia

 w profilaktyka, Zdrowie

Korzystanie z pakietów badań medycznych to bardzo popularne w ostatnich czasach rozwiązanie, zwłaszcza dla osób zapracowanych, którzy nie mają czasu zająć się swoim zdrowiem i często zapominają o profilaktyce. Jednak czy warto wykupić pakiet medyczny? Czy kupno usług w pakiecie pozwala zaoszczędzić pieniądze? Pamiętaj, że jeżeli źle dobierzesz pakiet, możesz zapłacić za wiele tak naprawdę nie potrzebnych Ci testów oraz konsultacji i zamiast zaoszczędzić- przepłacisz. Placówki medyczne w całej Polsce oferują sporo takich pakietów zróżnicowanych ze względu na płeć, wiek czy tryb życia. Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet medyczny dla siebie? Jakie są ich koszty? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jak wybrać najlepszą opcję dla siebie.

 

 1. Pakiet badań medycznych- czy to jest to samo co ubezpieczenie medyczne, abonament medyczny?
 2. Czy warto wykupić pakiet medyczny?
 3. Z czego możemy wybierać, czyli jakie pakiety badań medycznych proponują placówki?
 4. Dla kogo pakiety medyczne? Kiedy zdecydować się na ich zakup?
 5. Jak wygląda procedura wykupienia pakietu medycznego

Pakiet medyczny- czy to jest to samo co ubezpieczenie medyczne, abonament medyczny?

Wielu z nas słysząc „pakiet medyczny” myśli o abonamencie medycznym, za który płacąc odpowiednią kwotę miesięczną, kwartalną, półroczną czy roczną, mamy zapewnione konkretne świadczenia (wizyty u specjalistów, badania, zabiegi). Abonamenty oferują zarówno prywatne placówki medyczne (m.in.: Medicover, Luxmed, Enel-med, Centrum Medyczne Damiana, czy Polmed) jak i ubezpieczyciele (np. Aviva, Axa, Compensa, Inter Risck). Wszystkie niezbędne informacje na temat abonamentów przeczytacie w artykule, który znajdziecie niebawem na naszym blogu.

Opisując pakiety medyczne, mamy na myśli jednorazowe oferty badań i konsultacji lekarskich, nakierowane głównie na przegląd stanu zdrowia, w różnych konfiguracjach, które można wykupić w placówkach medycznych w całej Polsce. Są to specjalnie skomponowane zestawy badań diagnostycznych, laboratoryjnych i obrazowych oraz konsultacji lekarskich zestawione ze względu na problem zdrowotny, płeć, przedział wiekowy czy styl życia. Szczegółowe informacje o rodzajach pakietów znajdziecie w dalszej części artykułu.

Czy warto wykupić pakiet medyczny?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto wykupić pakiet badań medycznych. Wszystko to kwestia doboru odpowiedniego dla nas pakietu, dzięki któremu sprawdzimy swój stan zdrowia, przy maksymalnej oszczędności czasu i pieniędzy, nie wykonując przy tym niepotrzebnych badań i testów. Próbując znaleźć odpowiedź należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Jeśli oferowany w danej placówce pakiet, faktycznie pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, a przy tym, wszystkie niezbędne badania i konsultacje wykonamy w ciągu jednego dnia lub kilku godzin- to można uznać, że warto. Sprawdzono, że na jednym z pakietów dla kobiet, oferowanym przez Centrum Medyczne w Warszawie możemy zaoszczędzić  około 500 zł! Według cen obowiązujących w placówce, zestaw oferowanych badań i konsultacji wykonanych osobno kosztowałby nas prawie 1370 zł, w pakiecie proponują go za 890 zł. Oszczędność duża, więc jeśli tylko chcemy kompleksowo się przebadać i dobrane w pakiecie pozycje odpowiadają naszym potrzebom, oferta wydaje się być bardzo korzystna. Inne warszawskie centrum medyczne proponuje kombinacje badań i konsultacji za kwotę 775,50 zł, co daje też nie małą, bo niemal trzysta-złotową oszczędność w porównaniu do stawek cennikowych.

Dodatkowo, ZA korzystaniem z takich pakietów przemawia duża oszczędność czasu. Badania i konsultacje odbywają się zwykle w ciągu jednego dnia, a czasem nawet kilku godzin. Bywa, że bardzo duże pakiety, zawierające skomplikowane i wysokospecjalistyczne badania wymagają pozostania w placówce na dużej, jednak zawsze jest o tym mowa w ofercie lub regulaminie i pacjent powinien być na to przygotowany. Warto jednak upewnić się w placówce, czy rzeczywiście, tak jak deklaruje w ofercie, wszystkie świadczenia uzyskamy w obiecanym, krótkim czasie.

Nie można założyć, że każda placówka i każdy pakiet badań daje oszczędność pieniędzy i czasu… Może się bowiem okazać, że oferowane zestawy świadczeń to jedynie chwyt marketingowy placówki. Aby się o tym przekonać należałoby porównać cenę pakietu do sumy cen wszystkich świadczeń w nim ujętych. Nie jest to jednak proste, wymaga czasu i można przypuszczać, że porównanie takie robi znikoma liczba decydujących się na zakup. Problem tkwi w braku informacji na stronach internetowych na temat cen. Nie wszystkie placówki posiadają ogólnodostępny cennik, gdzie moglibyśmy sprawdzić koszt poszczególnych świadczeń zawartych w pakiecie. Oczywiście możemy podjąć wyzwanie- zadzwonić do placówki i spróbować dowiedzieć się o wszystkie ceny telefonicznie, jednak w przypadku bardziej rozbudowanych pakietów, zawierających kilkadziesiąt pozycji, może się to okazać bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę rozważając ZA i PRZECIW wykupywania pakietów badań medycznych to ich celowość. Należy mieć na uwadze, że niektóre z takich zestawów zawierają bardzo szczegółowe badania, które niekoniecznie są nam potrzebne, a których wykonanie nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu (np. jedno z bardziej popularnych- badanie RTG). Być może warto skonsultować chęć poddania się takim kompleksowym badaniom ze swoim lekarzem, który spojrzy na nie nieco innym, lekarskim okiem.

Jeśli chcieć wskazać osoby, którym takie pakiety byłyby szczególnie przydatne i wskazane, należałoby wymienić te, należące do wąskich grup, takich jak np.: kobiety ciężarne, sportowcy (biegacze, piłkarze, pływacy) czy osoby z otyłością. Pakiety badań kierowane do tych właśnie, wąskich grup są tak skomponowane by sprawdzić wszystkie niezbędne parametry. Przykładowo, pakiety kierowane do przyszłych mam sprawdzą między innymi ogólną kondycję organizmu, ewentualne niedobory witamin czy występowanie infekcji lub zakażeń. Pakiety dedykowane sportowcom skupią się przede wszystkim na zbadaniu pracy serca czy płuc oraz sprawdzą wydolność organizmu. Jeśli więc znajdujemy się w której z grup i chcemy się przebadać, pakiet medyczny może być dla nas dobrym rozwiązaniem. Nie musimy bowiem zastanawiać się, które badania i jakie konsultacje odbyć, by kompleksowo się przebadać w naszej sytuacji. Wystarczy, że znajdziemy placówkę, która ma w swojej ofercie takie, gotowe zestawy.

Dużo więcej na temat pakietów medycznych a przede wszystkim tego, na co warto zwrócić uwagę decydując się na ich zakup, znajdziecie w naszych artykule- Zastanawiasz się nad zakupem pakietu medycznego? By dobrze zainwestować pieniądze przeczytaj nasze wskazówki

Z czego możemy wybierać, czyli jakie pakiety badań medycznych proponują placówki?

Na rynku medycznym mamy szeroką gamę ofert dotyczących pakietów medycznych. Każdy, kto zechce z nich skorzystać powinien znaleźć coś dla siebie. Pakiety stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród osób żyjących w biegu i borykających się z ciągłym brakiem czasu. Oferta jest naprawdę bardzo bogata- poczynając od pakietów dla najmłodszych, kończąc na seniorach. Wystarczy określić swoje potrzeby i wybrać z gąszczu dostępnych ofert. Z czego więc możemy wybierać? Jakie rodzaje pakietów znajdziemy w ofertach placówek?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kto miałby skorzystać z pakietu. W ofertach spotkać można podział ze względu na grupy odbiorców. Najpopularniejsze są pakiety dla kobiet, mężczyzn, seniorów oraz dzieci. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, coraz częściej spotyka się pakiety kierowane do węższych grup, np. pakiety dla sportowców (tu obszerny podział na odpowiednie dyscypliny sportu, np. pakiet dla biegacza, kolarza, piłkarza czy koszykarza), dla motocyklistów, kierowców, przyszłych mam, osób odchudzających się czy podróżujących.

Kolejną grupę stanowią pakiety dedykowane osobom borykającym się z konkretnym problemem zdrowotnym lub chcącym skupić się i zbadać w kierunku konkretnych schorzeń. Do tej grupy zaliczyć można między innymi wszelkiego rodzaju pakiety dotyczące jednej ze specjalności, np. pakiet kardiologiczny, endokrynologiczny, gastrologiczny lub rzeczywistego problemu zdrowotnego, np. pakiet nerkowy, pakiet stop cukrzycy, pakiet miażdżyca plus czy pakiet arytmia.

Dodatkowo możemy się spotkać z podziałem na odpowiednie grupy wiekowe- wyróżnić można pakiety dla osób w przedziale 20-30, 30-40 czy powyżej 60-ciu lat. Każdy z nich różnicuje zestaw badań, dobrany ze względu na potrzeby i ewentualne problemy zdrowotne osób w stosunku do wieku.

Czym jeszcze różnią się pakiety? Jak są podzielone? Otóż można się spotkać z podziałem ze względu na zakres świadczeń. Wyróżnić można pakiety, które zawierają: tylko badania laboratoryjne; tylko badania obrazowe; badania laboratoryjne i obrazowe oraz najbardziej bogate zawierające oba rodzaje badań wraz z konsultacjami lekarskimi. Wiadomym jest, że im bogatsze, bardziej obszerne pakiety, tym cena jest wyższa. Bywa i tak, że gdy porównamy ze sobą kilka pakietów w różnych cenach okaże się, że zestaw badań i konsultacji będzie bardzo do siebie zbliżony. Takie zestawienie zobaczycie w kolejnym naszym artykule, w którym porównujemy ofertę pakietów medycznych kierowanych do kobiet w Warszawie.

Generalnie ceny pakietów wahają się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Te z kilkoma badaniami laboratoryjnymi możemy wykupić już za około 80 zł, natomiast te składające się z wysokospecjalistycznych badań, zarówno laboratoryjnych jak i obrazowych oraz konsultacji z lekarzami różnych specjalności to koszt około 7 tysięcy złotych. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że na ceny pakietów mają wpływ nie tylko ceny poszczególnych badań i konsultacji, z których się składają ale też renoma placówki, sprzęt na jakim wykonywane są badania, sylwetki lekarzy z którymi odbywają się konsultacje oraz tych, którzy wykonują i opisują badania. Pisząc sylwetki zawodowe mamy na myśli doświadczenie lekarzy, posiadane kwalifikacje i specjalizacje czy staż pracy. Trzeba się liczyć z tym, że cena wizyty u doświadczonego w swojej dziedzinie lekarza, posiadającego specjalizacje (jedną bądź kilka) będzie się różnić od ceny wizyty u lekarza z krótszym stażem, bez lub w trakcie specjalizacji.

Tak obszerny zakres i liczny podział pakietów wynika zapewne z potrzeb osób zainteresowanych zgłaszających się do podmiotów medycznych oraz różnorodności problemów z jakimi zmagają się potencjalni klienci. Bogata oferta na pewno ułatwia dobór odpowiedniego zestawu badań i konsultacji dla siebie choć w niektórych sytuacjach może utrudnić zadanie- im większy wybór tym ciężej się na coś zdecydować. Czym się w takim razie kierować wybierając pakiet dla siebie? Przeczytaj poniższe wskazówki.

Dla kogo pakiety medyczne? Kiedy zdecydować się na ich zakup?

Kiedy brać pod uwagę zakup pakietu medycznego? Pakiety to świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, niemających czasu na częste wizyty w przychodniach oraz rozmyślanie nad doborem odpowiednich badań. Kolejna grupa odbiorców to kobiety planujące ciążę. Na rynku jest bowiem dużo ciekawych opcji pakietów, które mają za zadanie ocenić stan zdrowia przyszłej mamy, tak aby mogła ona jak najlepiej przygotować swój organizm do bezpiecznego przejścia przez okres ciąży i odpowiednio wcześnie uniknąć ewentualnym powikłań.
Pakiety medyczne mogą być również dobrym pomysłem dla osób aktywnie uprawiających jakiś sport. W placówkach medycznych coraz częściej spotkać możemy pakiety dedykowane właśnie sportowcom– amatorom lub profesjonalistom. Z racji narażania ich organizmu na nadzwyczajny wysiłek (w przypadku niektórych dyscyplin) zaleca się wykonywanie badań profilaktycznych. Jeśli zatem uprawiasz lub zamierzasz czynnie uprawiać jakiś sport (biegi, kolarstwo, piłka nożna) poszukaj pakietu, który sprawdzi twój stan zdrowia, zminimalizuje ryzyko kontuzji i pozwoli cieszyć się dobrą formą.

Pakiety medyczne są również świetnym rozwiązaniem, gdy mamy problem z wyborem prezentu dla osoby nam bliskiej. Niezależnie od tego, czy jest to nasz partner, rodzic czy przyjaciel na pewno uda nam się dobrać odpowiednią ofertę dzięki której zadbamy o zdrowie bliskich. Jeśli zatem Twój partner marzy o pięknym uśmiechu- wykup dla niego pakiet stomatologiczny. Jeśli Twój rodzic ma nadwagę możesz sprawić mu radość podarowując pakiet przeznaczony dla osób otyłych. Umożliwi on obniżenie wagi w zdrowy sposób, a co najważniejsze pod nadzorem lekarza. A może uważasz, że Twoja przyjaciółka powinna poprawić urodę? Zawsze możesz zaryzykować i wykupić pakiet z zakresu medycyny estetycznej. Weź jednak pod uwagę, że może to być ostatni prezent jaki jej podarujesz… 🙂

Jak wygląda procedura wykupienia pakietu medycznego.

Jeśli pomysł na wykupienie pakietu wydał Ci się ciekawy, zastanawiasz się pewnie jak można dokonać zakupu. Przede wszystkim musisz zacząć od zastanowienia się jaki pakiet byłby dla Ciebie lub kogoś, komu chcesz go podarować odpowiedni. Kiedy już sprecyzujesz swoje potrzeby sięgnij do Internetu i zapoznaj się z ofertą placówek. Pamiętaj o porównaniu zakresu pakietów oraz ich cen. Kolejny krok to kontakt z placówką- tu kilka opcji, kontakt telefoniczny (albo sam dzwonisz, albo wpisujesz swój numer telefonu w formularzu kontaktowym na stronie internetowej placówki i czekasz na kontakt), wysyłasz maila lub udajesz się osobiście na miejsce. Kiedy już podejmiesz decyzję, wybierzesz któryś z pakietów i dogodny dla Ciebie termin jego realizacji musisz za niego zapłacić. Niektóre z placówek (zwykle duże, ogólnopolskie firmy) oferują płatność online. W przypadku niektórych pakietów konieczne jest wypełnienie ankiety internetowej, która zawiera pytania uzupełniające potrzebne lekarzowi kwalifikującemu do wykonania badań.

W przypadku dużych, drogich pakietów podpisujesz z placówką umowę na realizację pakietu (ważną np. 3 miesiące). Po podpisaniu odpowiednich dokumentów placówka powinna dać Ci regulamin i kartę produktu. Tam powinny się znaleźć wszystkie niezbędne informacje (jak przygotować się do badań, kiedy zgłosić się do placówki, itd.). Zwykle w placówkach są osoby odpowiedzialne, koordynujące przebieg pakietu- to do nich można dzwonić w razie jakichkolwiek pytań. Jeśli nie otrzymasz informacji kto jest tym koordynatorem wraz z numerem telefonu do kontaktu, koniecznie spytaj do kogo masz się zgłosić w razie niejasności, dodatkowych pytań lub chęci przełożenia terminu.

Autor: Katarzyna Surowiec, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • grina
  Odpowiedz

  Taki pakiet medycznny to fajna rzecz, jak ktoś musi korzystać z częstych wizyt i specjalistów to będzie zadowolony. Ja juz długo mam taki pakiet w Lux Med i na prawdę bardzo jestem zadowolona. Wszystkie wizyty mam szybciutko umawiane, miejsce wizyty mogę sobie sama wybrać. Zero kolejek i nerwówek 🙂 Na prawdę warto.

 • sylwuśka
  Odpowiedz

  A jaki masz pakiet? Moja mama ma pakiet Brzoza , zadowolono jest bo pakiet zapewnia leczenie wielu schorzeń, mama też może korzystać z wielu specjalistycznych badań. Wszystkie wykonywane są na bardzo nowoczesnym sprzęcie.

 • kulka
  Odpowiedz

  Ja mam pakiet jarzębina i ten bardzo mi odpowiada, wszystko mam u nich na najwyższym poziomie, bez długich kolejek itp.

 • Violetta
  Odpowiedz

  niejednokrotnie prywatna opieka ratuje mi przysłowiowe życie. u lekarza na nfz byłam ostatni raz chyba z 3lata temu. prwatnie chodzę różnie bo czasem cześciej (np 2-3 razy w miesiącu) innym razem przez kilka miesięcy nie chodzę wcale ale sama świadomość że ten pakiet jest i mogę z niego skorzytsac daje mi bardzo dużo spokoju. Jak bede miała okazje wezme i na męża.

 • Asia
  Odpowiedz

  Dla mnie bez dwóch zdań tylko prywatna opieka medyczna. Odkąd mam pakiet medyczny Lux Med nie muszę czekać miesiącami na wizytę u specjalisty. Mają duży wybór pakietów medycznych, dostosowanych do wieku i potrzeb pacjentów.

 • Anna
  Odpowiedz

  Ja również uważam, że pakiet medyczny jest bardzo ważny zwłaszcza jeśli na wizyty nie chcemy czekać miesiącami. Podpinam się pod komentarzami odnośnie Lux Med. Również mam u nich pakiet. Dla mnie największą wygodą jest możliwość umawiania wizyty on line dzięki platformie Portal Pacjenta.

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search