Dziąsła – sekret idealnego uśmiechu. Sprawdź jak zachować zdrowy uśmiech

 w stomatologia estetyczna, Uroda

Wybielanie zębów, licówki, koronki… To są nasze pierwsze skojarzenia, gdy myślimy o stomatologicznych zabiegach estetycznych. Jednak piękny uśmiech to nie tylko białe zęby, ale i zdrowe dziąsła. Dlatego coraz częściej pacjenci szukają specjalistów, którzy w swojej pracy ogromną uwagę przywiązują do estetyki „biało-czerwonej”, czyli zachowania równowagi między dziąsłami, a zębami.

Dziąsła

 1. Proporcje idealne
 2. Gummy smile
 3. Gummy smile- leczenie
 4. Plastyczna mikrochirurgia periodontologiczna

Proporcje idealne

Na olśniewający uśmiech składają się zęby, dziąsła i usta. Jego atrakcyjność zależy od proporcji i rozmieszczenia właśnie tych trzech elementów. Przy szerokim uśmiechu, górna warga powinna symetrycznie odsłaniać maksymalnie 3 mm dziąseł. Linia warg ma eksponować układ szyjek zębów, czyli długość zębów widoczną przy uśmiechu. Prawidłowo linia ta powinna pokrywać się z linią utworzoną przez górną wargę, aby zapewnić optymalną ekspozycję. Nawet najpiękniejsze zęby otoczone rozrośniętymi, przebarwionymi lub zanikłymi dziąsłami nie mają szans na korzystny odbiór.

Gummy smile

Uśmiech dziąsłowy, zwany także gummy smile, to uśmiech uwidaczniający dziąsła, przez co zęby wydają się optycznie mniejsze, a uśmiech mniej atrakcyjny. Osoby z tą zmianą uważają, że mają zbyt małe lub niekształtne zęby. Nie stanowi on tylko problemu estetycznego — często dziąsła „przykrywają” nawet do 50% warstwy zębów utrudniając higienę jamy ustnej. Dodatkowo resztki jedzenia oraz bakterie mogą dostawać się pod dziąsła prowadząc do zaczerwienienia, krwawienia oraz zapalenia dziąseł. Do przyczyn powstania gummy smile zalicza się do nich m.in.:
– Nadaktywna warga górna
– Opóźnione wyrzynanie zębów
– Wada genetyczna
– Wada ortodontyczna

Gummy smile- leczenie

Leczenie tego schorzenia można rozpocząć w każdym wieku. W przypadku młodszych pacjentów stosuje się aparat ortodontyczny, choć jego założenie nie zawsze przynosi upragnione rezultaty. Do niedawna była to jedyna metoda leczenia tej wady zgryzu. Niestety, u osób dorosłych z wadami szkieletowymi, w związku z zakończeniem wzrostu, lekarz nie jest w stanie zlikwidować tego defektu tylko za pomocą aparatów ortodontycznych. W tych przypadkach konieczne jest poddanie się zabiegom chirurgicznym, polegającym na wydłużeniu koron klinicznych oraz redukcji nadmiaru dziąsła i podpierającej go kości. Zabieg przeprowadzony jest przez periodontologa – lekarza zajmującego się leczeniem chorób przyzębia.

Plastyczna mikrochirurgia periodontologiczna

Obecnie stosowanych jest kilka procedur chirurgicznych przywracających równowagę między dziąsłem, a zębami, których efektem jest zdrowy i zniewalający uśmiech. Skupiają się one na usunięciu nadmiaru dziąsła i kości oraz takim ukształtowaniu linii dziąsłowej, aby wizualnie wyeksponować więcej zęba. Zabiegi te wykonuje się na jednym lub kilku zębach. Czasami wykonanie korekty “gummy smile” pociąga za sobą konieczność wykonania licówek lub koron. Do najczęściej stosowanych zabiegów z mikrochirurgii periodontologicznych w Polsce należą:

 • Wydłużenie korony klinicznej
  Podczas zabiegu lekarz odsłania granicę zdrowej tkanki zęba w taki sposób, aby już nie były one schowane pod dziąsłem, minimalnie redukując przy tym kość. Zabieg jest absolutnie bezbolesny, a szwy można usunąć po 7 dniach.
 • Przeszczep dziąseł
  Procedura ma na celu odbudowanie pierwotnego zarysu dziąsła. Odsłonięty ząb dzięki temu wygląda naturalnie i można go swobodnie myć.
 • Frenulotomia
  To zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polegający na podcięciu zbyt krótkiego wędzidełka zmniejszającego ruchomość języka czy warg. Podcięcie wędzidełka jest ważne, ponieważ podczas ruchów mimicznych, warga pociąga wędzidełko a z nim dziąsło, powodując jego rozciągnie na obszar korzeni górnych zębów siecznych.

Najmniej inwazyjną metodą zlikwidowania nieestetycznie wyglądającego uśmiechu, jest zabieg z zakresu medycyny estetycznej, polegający na wstrzyknięciu odrobiny botoxu w mięsień okrężny ust. Zabieg ten, krótki i niemal bezbolesny, zaadresowany jest przede wszystkim do tych, u których gummy smile spowodowany jest nadaktywną wargą górną. Dodatkową korzyścią wynikająca z użycia botoxu jest wyraźna poprawa linii ust, przez co nabierają one jędrności, krągłości i wydają się bardziej kształtne. Niestety efekt jest krótkotrwały – dla jego utrzymania zabieg należy powtarzać, co 6 miesięcy.

Autor: Grzegorz Śpiewak

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search