Endokrynolog – czy długo poczekasz na wizytę u tego specjalisty?

 w Niezbędnik pacjenta, wizyta u lekarza specjalisty

Endokrynologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się gruczołami wydzielania wewnętrznego, odpowiedzialnymi za produkcję hormonów (przysadka mózgowa, grasica, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, trzustka oraz jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn). Choroby endokrynologiczne mogą dotykać ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci. Narażone są zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie jest endokrynolog. Ile czeka się w kolejce do tego specjalisty na NFZ i czy potrzebne jest skierowanie dowiecie się z artykułu. 

  1. Kim jest endokrynolog?
  2. Kiedy należy zgłosić się do endokrynologa?
  3. Ogólna charakterystyka świadczeniodawców
  4. Czy konieczne jest skierowanie do endokrynologa?
  5. Czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa / w poradni endokrynologicznej
  6. Jak się umówić na wizytę do endokrynologa?
  7. Czy istnieje możliwość szybszej wizyty u endokrynologa?
  8. Wizyta u endokrynologa – prywatnie

Kim jest endokrynolog?

Lekarz endokrynolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem dolegliwości związanych z pracą układu hormonalnego. Wszystkie problemy związane z funkcjonowaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego znajdują się w kompetencjach lekarza endokrynologa. Do gruczołów wydzielania wewnętrznego zalicza się: przysadkę mózgową, grasicę, tarczycę, przytarczyce, nadnercza, trzustkę, jajniki i jądra. Do najczęstszych schorzeń, z którymi pacjenci zgłaszają się do endokrynologa zaliczyć można: nadczynność bądź niedoczynność tarczycy i przysadki mózgowej, nadczynność kory nadnerczy, zaburzenia funkcji hormonalnej jajników, menopauzę i andropauzę, trądzik o podłożu hormonalnym, zespół Cushinga, chorobę Addisona.

Kiedy należy zgłosić się do endokrynologa?

Do lekarza endokrynologa należy zgłosić się w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości. Spośród najbardziej powszechnych wyróżnić można: nagły wzrost lub spadek masy ciała, uczucie senności, uderzenia gorąca, zmienność nastrojów, bezsenność, wypadanie włosów, nadmierną potliwość, trądzik, wzmożone owłosienie, zaburzenia potencji, spadek libido, podwyższone tętno. Często brak jest jednoznacznie zaklasyfikować pojawiające się dolegliwości do specjalności lekarskiej. Wymienione objawy mogą świadczyć również o konieczności konsultacji z innymi specjalistami (np. ginekologiem). Warto jednak zaznaczyć, że w momencie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości z zakresu układu hormonalnego należy udać się po poradę do lekarza endokrynologa.

Ogólna charakterystyka świadczeniodawców

Świadczenia z zakresu endokrynologii są świadczeniami trudno dostępnymi. Poradnie endokrynologiczne znajdują się głównie w większych miastach, zdecydowanie gorszy dostęp do świadczeń z zakresu endokrynologii mają mieszkańcy wsi. Często osoby zamieszkujące te tereny muszą udać się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów celem uzyskania porady. Liczba poradni endokrynologicznych w większych miastach wydaje się być wystarczająca w stosunku do liczby mieszkańców, jednak okazuje się nieproporcjonalna do potrzeb ludności. Sytuacja ta może mieć także związek z brakiem dostępu do tego specjalisty mieszkańców ościennych miejscowości, którzy udają się celem konsultacji do miasta.

Czy konieczne jest skierowanie do lekarza endokrynologa

Aby skorzystać z konsultacji u lekarza endokrynologa w ramach NFZ niezbędne jest posiadanie skierowania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa/ w poradni endokrynologicznej

Na wizytę u specjalisty endokrynologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czeka się od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Zależne jest to oczywiście od regionu Polski, a także kwalifikacji i doświadczenia specjalisty (do tych wyspecjalizowanych i popularnych wśród pacjentów czego się znacznie dłużej) oraz rodzaju i lokalizacji placówki do której się wybieramy.

Jak się umówić na wizytę do endokrynologa?

Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy, diagnostykę powinniśmy zacząć od udania się do lekarza rodzinnego. To on zdecyduje o potrzebie konsultacji endokrynologicznej i wystawi skierowanie. Możemy je również uzyskać od innego lekarza specjalisty. Następnie powinniśmy wybrać spośród dostępnych poradni na NFZ tę, która odpowiada nam albo ze względu na lokalizację, albo szybszy termin lub np. pracujących tam lekarzy. Umówić wizytę możemy telefonicznie, osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej. W niektórych placówkach jest także możliwość rejestracji on-line lub mailowej. By nie skreślono nas z listy oczekujących, oryginał skierowania musimy dostarczyć w ciągu 14 dni licząc od dnia rejestracji.

Czy istnieje możliwość szybszej wizyty u endokrynologa?

Niektóre placówki umożliwiają system rejestracji bieżącej. W przypadku rejestracji bieżącej do endokrynologa liczba placówek, które oferują tę formę jest bardzo mała. Zdarza się, że taką formę rejestracji prowadzą największe ośrodki medyczne w województwie, dla przykładu w Kielcach jest to Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Jest to niewątpliwie szansa na dostanie się do specjalisty tego samego dnia. jednak trzeba mieć na uwadze, że w ramach rejestracji bieżącej zgłasza się bardzo wiele chętnych. Pacjenci zmuszeni są do spędzania długich godzin w kolejce do rejestracji a później w oczekiwaniu na konsultację u specjalisty. Warto również zauważyć, że liczba osób przyjmowanych z rejestracji bieżącej jest bardzo mała (czasem są to 3-4 osoby).

Wizyta u endokrynologa – prywatnie

Planując wizytę u lekarza endokrynologa prywatnie, pacjent nie musi posiadać skierowania. Liczba prywatnych gabinetów endokrynologicznych nie jest duża, o czym świadczy fakt, iż nawet w ramach wizyty prywatnej na poradę trzeba poczekać kilka/kilkanaście dni. W przypadku osób zamieszkujących małe miejscowości dostęp do lekarza tej specjalności jest utrudniony, ze względu na brak, bądź niewielką ilość prywatnych gabinetów endokrynologicznych w miejscowościach oddalonych od miasta. Cena konsultacji u lekarza endokrynologa oscyluje w granicach od 100 do nawet kilkuset złotych. Rozbieżności te wynikają m.in z: doświadczenia i kwalifikacji lekarza, lokalizacji gabinetu czy regionu Polski.

Autor: Ewelina Grzegorczyk, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search