eWUŚ – jak sprawdzić czy jest się ubezpieczonym?

 w dokumentacja medyczna, Niezbędnik pacjenta

eWUŚ to system, dzięki któremu potwierdzisz swoje prawo do świadczeń zdrowotnych bez zbędnych dokumentów. Jak działa weryfikacja uprawnień oraz co zrobić gdy system nie potwierdza naszego ubezpieczenia, a musimy skorzystać z porady lekarza? – odpowiedzi na nurtujące kwestie znajdują się w artykule poniżej.

rod-of-asclepius-297429_1280

  1. Czym jest elektroniczna weryfikacja uprawnień świadczeniobiorców?
  2. Czy mogę skorzystać z porady lekarza gdy system eWUŚ nie potwierdza mojego ubezpieczenia/ wyświetla mnie na czerwono ?
  3. Czy można samodzielnie sprawdzić status swojego ubezpieczenia?

Czym jest elektroniczna weryfikacja uprawnień świadczeniobiorców

Elektroniczna weryfikacja uprawnień świadczeniobiorców to system, za pomocą którego potwierdzane jest prawo pacjenta do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ. W celu weryfikacji wystarczy podać w rejestracji placówki numer PESEL – oprócz tego nie są potrzebne żadne dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń.

Źródło: http://ewus.csioz.gov.pl/pacjenci

Czy mogę skorzystać z porady lekarza gdy system eWUŚ nie potwierdza mojego ubezpieczenia/ wyświetla mnie na czerwono?

Jeśli pacjent jest ubezpieczony, a system EWUŚ wyświetla go na czerwono (uprawnienia nie zostały potwierdzone) wystarczy złożyć pisemne oświadczenie o tym, że pacjent jest ubezpieczony – takie oświadczenie wystarczy aby móc skorzystać z porady lekarza. Poza złożeniem oświadczenia można przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie, np. legitymację emeryta-rencisty, zaświadczenie od pracodawcy. Jeśli sytuacja będzie się powtarzała warto udać się do oddziału NFZ w celu wyjaśnienia tej kwestii.

Źródło: http://ewus.csioz.gov.pl/pacjenci
Źródło: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/

Czy można samodzielnie sprawdzić status swojego ubezpieczenia?

Pacjent nie może samodzielnie sprawdzić statusu swoich uprawnień. Dostęp do tych informacji posiadają jedynie placówki udzielające świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które otrzymały odpowiednie upoważnienie (dostęp do informacji zawartych w bazie systemu wymaga odpowiednich uprawnień). Jeżeli pacjent chce sprawdzić czy posiada prawo do świadczeń zdrowotnych musi udać się do placówki, która takie upoważnienie posiada lub zapytać w oddziale funduszu.

Źródło: http://www.ewus.csioz.gov.pl

Autor: Olga Komendacka, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search