Zastanawiasz się gdzie wykupić pakiet medyczny? By dobrze zainwestować pieniądze przeczytaj nasze wskazówki

 w profilaktyka, Zdrowie

Pakiety medyczne można spotkać w ofercie coraz większej liczby placówek. Każdy kto myślał o skorzystaniu z takiego rozwiązania, bądź jest już na nie zdecydowany i szuka ciekawej dla siebie oferty powinien zapoznać się z naszymi wskazówkami. Zastanawiasz się gdzie wykupić pakiet medyczny? Podpowiemy na co zwrócić uwagę, o co spytać, co sprawdzić i gdzie szukać ofert dla siebie. Poniżej kilka wskazówek- przeczytaj i dobrze zainwestuj swoje pieniądze.

 1. Gdzie wykupić pakiet medyczny- mądrze dobierz pakiet do swoich potrzeb
 2. Zorientuj się jaka jest jakość proponowanych w pakiecie świadczeń
 3. Sprawdź czy wszystkie badania będziesz miał wykonane w ciągu kilku godzin (1 dnia)
 4. Dowiedz się ile będziesz musiał czekać na wyniki
 5. Sprawdź czy w pakiecie faktycznie skorzystasz ze świadczeń taniej
 6. Sprawdź czy placówka oferuje dodatkowe zniżki na inne usługi, po wykupieniu pakietu
 7. Nie sugeruj się nazwą pakietu, przeanalizuj dokładnie co zawiera
 8. Koniecznie porównaj oferty pakietów w różnych placówkach/firmach
 9. Nim zdecydujesz się na zakup zajrzyj do regulaminu
 10. Sprawdź ile masz czasu na wykorzystanie pakietu
 11. Sprawdź czy po wykupieniu pakietu dla siebie, w razie konieczności będziesz mógł podarować go lub odstąpić komuś innemu
 12. Sprawdź czy placówka zwraca pieniądze za niewykonane świadczenia
 13. Przygotuj się na to, że gdy nie przyjdziesz na badania w umówionym terminie stracisz zainwestowane pieniądze
 14. Sprawdź ile masz czasu na rezygnację i jak jej dokonać
 15. Jeśli jesteś niezadowolony z usług pamiętaj, że możesz złożyć reklamację

Gdzie wykupić pakiet medyczny- mądrze dobierz pakiet do swoich potrzeb

Dobierz pakiet biorąc pod uwagę to, czy masz lub miałeś problem zdrowotny, czy po prostu chcesz sprawdzić swój stan zdrowia. Jeżeli nie borykasz się z konkretnym schorzeniem, nie masz problemów związanych z konkretnym narządem (np. sercem czy wątrobą) warto wykupić pakiet sprawdzający ogólny stan zdrowia. Zwykle pakiety te zawieraj podstawowe lub rozszerzone zestawy badań i konsultacji sprawdzające ogólny stan całego naszego organizmu. Jeśli natomiast cierpisz na jakieś schorzenie lub masz, czy miałeś problemy z jakimś narządem poszukaj pakietów, które są ukierunkowane i skupiają się na profilaktyce i diagnostyce istniejących problemów.

Zorientuj się jaka jest jakość proponowanych w pakiecie świadczeń

Weź pod uwagę, że ceny pakietów, zwłaszcza tych bardzo podobnych w dużej mierze zależą od placówki (jej renomy), jakości sprzętu jakim dysponuje oraz jakich lekarzy zatrudnia. Przed wykupieniem pakietu zorientuj się na jakim sprzęcie będą wykonywane badania i kto będzie opisywał wyniki, a także czy konsultacje odbywać się będą z lekarzami posiadającymi specjalizację w danej dziedzinie. W większości przypadków od tych czynników zależy jakość przeprowadzonych badań i konsultacji.

Sprawdź czy wszystkie badania będziesz miał wykonane w ciągu kilku godzin (1 dnia)

Ta kwestia wydaje się być szczególnie istotna w przypadku osób pracujących czy tych, które borykają się z ciągłym brakiem czasu. Niektóre z placówek zadbały o to i zapewniają, że wszystkie badania i konsultacje, które należą się nam po wykupieniu pakietu będziemy mogli wykonać w ciągu jednego dnia, zwykle kilku godzin. Zdarzają się jednak i takie, gdzie będziemy musieli zostać w placówce na następny dzień. Zwykle wynika to z obszernej liczby świadczeń do wykonania oraz faktu, że co poniektóre z nich muszą się odbyć pod narkozą, co wymusza pozostanie pacjenta w placówce na obserwacji. W tej sytuacji nie mamy co narzekać, musimy pogodzić się z tym, że będziemy potrzebować dwóch dni urlopu.

Jeśli jednak w zestawie oferowanych badań nie ma tych wysokospecjalistycznych, wymagających dłuższego pobytu w placówce upewnijmy się czy placówka tak zorganizowała wykonanie poszczególnych świadczeń (badań i konsultacji) wchodzących w skład pakietu, że nie będziemy musieli siedzieć i czekać bezczynie kilka godzin pomiędzy badaniami czy wizytami lub przyjeżdżać do placówki kilka dni z rzędu.

Dowiedz się ile będziesz musiał czekać na wyniki

Jeśli zależy Ci na czasie, chcesz szybko znać wyniki badań, nie wybieraj pakietu, który zawiera takie, na wynik których trzeba czekać kilka dni lub nawet tygodni (np. specjalistyczne badania laboratoryjne).
Długi czas oczekiwania nie dotyczy tylko wysokospecjalistycznych badań, ale też tych podstawowych. Biorąc pod uwagę RTG, w niektórych placówkach na wynik (opis) tego badania możesz czekać nawet tydzień. Wynika to z faktu iż w placówce może na co dzień nie być lekarza uprawnionego do wykonania opisu RTG, może on przyjmować tylko raz w tygodniu i wówczas wykonywać opisy.

Sprawdź czy w pakiecie faktycznie skorzystasz ze świadczeń taniej

Jak to bywa w sprzedaży, również i w ochronie zdrowia zdarza się, że placówki wykorzystując naiwność klientów. Bywa, że naciągają ich na pakiety medyczne, które wcale nie są w promocyjnej cenie w stosunku do standardowych cen. Sama nazwa „pakiet” powszechnie kojarzy się z czymś, co można zakupić w korzystniejszej cenie, zwykle z kilkunasto lub kilkudziesięcio procentową obniżką. Nie zawsze jednak się to sprawdza… Jeśli mamy taką możliwość warto porównać ceny poszczególnych świadczeń, które wchodzą w skład pakietu by dowiedzieć się ile i czy w ogóle oszczędzimy na zakupie pakietu. Może się okazać, że wykonanie badań i odbycie konsultacji osobno będzie kosztować tyle samo lub nawet mniej…

Sprawdź czy placówka oferuje dodatkowe zniżki na inne usługi, po wykupieniu pakietu

Warto sprawdzić czy po wykupieniu w danej placówce pakietu będziemy mogli skorzystać z dodatkowych zniżek na inne dostępne usługi. W niektórych miejscach można liczyć na 10-cio procentowe zniżki na badania lub wizyty u specjalistów.

Nie sugeruj się nazwą pakietu, przeanalizuj dokładnie co zawiera

Nazwy pakietów bywają mylące, czasem sugerują zupełnie inny rodzaj świadczeń niżeli jest w rzeczywistości. Nie decyduj się na pakiet zbyt pochopnie, sprawdź jakie świadczenia zawiera aby nie okazało się, że Twój wybór nie był trafiony.

Koniecznie porównaj oferty pakietów w różnych placówkach/firmach

Jak wynika z analizy pakietów medycznych, te znacznie do siebie zbliżone pod względem ilości oferowanych świadczeń można zakupić w bardzo zróżnicowanych cenach- różnica w cenie to nawet kilkaset złotych. Oczywiście nie należy pomijać faktu, że poszczególne świadczenia w pakiecie mogą różnić się od siebie jakością o czym wspomniano wyżej (pkt 2). Jeśli jednak upewnimy się, że zarówno sprzęt jak i personel spełniają nasze wymagania, warto skorzystać z tańszej opcji- bo po co przepłacać…

Nim zdecydujesz się na zakup zajrzyj do regulaminu

Po analizie kilkunastu regulaminów dostępnych na stronach placówek, dotyczących pakietów medycznych nie doszukano się napisanych drobnym druczkiem zaskakujących informacji, dodatkowych, ukrytych opłat czy sprzeczności z dostępną na stronie ofertą. Zwykle informacja o cenie znajduje się na początku każdego regulaminu, jest on napisany jasno i czytelnie. Zdecydowanie warto do nich sięgnąć gdyż możemy tam znaleźć istotne informacje np. czego nie jeść i nie pić przed badaniami; jakie dokumenty dostarczyć/zabrać ze sobą; w jakich godzinach zgłosić się do placówki, itd. Z całą pewnością wiedza ta pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Sprawdź ile masz czasu na wykorzystanie pakietu

Każda placówka określa w regulaminie w jakim czasie od zakupu pakietu i podpisania umowy na wykonanie świadczeń możemy z nich skorzystać. Zwykle jest to okres 3 miesięcy, zdarza się jednak, że czas jest dłuższy, np. pół roku. Jeżeli kupujemy pakiet medyczny dla kogoś bliskiego, np. na prezent, czas realizacji może mieć znaczenie. Jeżeli nie zmieścimy się w czasie, pakiet przepada i nie mamy co domagać się zwrotu kosztów. Jedynie w sytuacjach, w których opóźnienie w realizacji świadczeń leży po stronie placówki, jest możliwe wykorzystanie pakietu w przekraczającym terminie.
Co istotne, w niektórych placówkach wyznaczony termin uznaje się za zachowany jeśli chociaż jedno z badań wchodzących w skład pakietu zostanie wykonane przed upływem podanego czasu.

Sprawdź czy po wykupieniu pakietu dla siebie, w razie konieczności będziesz mógł podarować go lub odstąpić komuś innemu

Niektóre placówki uniemożliwiają przekazanie uprawnień przysługujących w ramach Pakietu innej osobie. Jeśli kupimy pakiet i podpiszemy umowę na siebie, nie ma możliwości podarowania go komuś innemu, w razie gdybyśmy znaleźli się w sytuacji uniemożliwiającej skorzystanie ze świadczeń.

Sprawdź czy placówka zwraca pieniądze za niewykonane świadczenia

Może się zdarzyć, że podczas pierwszej konsultacji, która poprzedza wykonanie badań dostępnych w pakiecie, lekarz stwierdzi, że nie widzi konieczności wykonanie niektórych z nich lub występują przeciwwskazania do ich wykonania (np. gastroskopii czy tomografii komputerowej). W niektórych placówkach pacjent nie otrzyma zwrotu kosztów- pakiet zostaje pomniejszony o badanie/badania a cena pozostaje ta sama.

Przygotuj się na to, że gdy nie przyjdziesz na badania w umówionym terminie stracisz zainwestowane pieniądze

Może się zdarzyć, że nie stawisz się w umówionym terminie aby zrealizować wykupiony pakiet. Placówki w takich sytuacjach nie zwrócą Ci pieniędzy. Jeśli nie odwołasz wizyty odpowiednio wcześnie (zwykle 24 godziny przez umówionym terminem), pieniądze przepadają. Ma to miejsce głównie w przypadku „dużych” pakietów, zawierających wiele badań i konsultacji, które odbywają się wg ustalonego wcześniej harmonogramu. Twoje niestawienie się w terminie powoduje dezorganizację pracy placówki, dlatego jeśli tylko to możliwe, odwołaj lub przełóż swoją wizytę odpowiednio wcześniej.

Sprawdź ile masz czasu na rezygnację i jak jej dokonać

W zdecydowanej większości placówek masz prawo do rezygnacji z wykupionego pakietu czyli rozwiązania umowy. Zwykle możesz tego dokonać w ciągu 14 dni od dnia zakupu. Placówka wówczas ma obowiązek zwrotu wpłaconych pieniędzy w podanym w regulaminie terminie (zwykle 30 dni).

Jeśli jesteś niezadowolony z usług pamiętaj, że możesz złożyć reklamację

Tak naprawdę w dzisiejszych czasach mamy prawo reklamować praktycznie wszystko i często z tej możliwości korzystamy. Usługi medyczne też możemy a nawet powinniśmy, jeśli tylko nie zostały wykonane z należytą starannością. Placówki w swoich regulaminach zamieszczają informację w jakiej formie i w jakim czasie można złożyć reklamację- zwykle mamy na to 14 dni, czasem tylko 7.

Autor: Katarzyna Surowiec, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search