Grzybica- jak jej unikać i jak leczyć. Sprawdź najważniejsze zasady

 w higiena, Uroda

Lato w pełni. Niestety zdarza się, że z wakacji oprócz wspomnień i pięknych zdjęć możemy przywieźć niechcianą dolegliwość, taką jaką niewątpliwie jest grzybica. Co prawda można się nią zarazić się nie tylko latem, jednak ta pora roku wyjątkowo sprzyja rozwojowi tego nieprzyjemnego schorzenia. Jak jej unikać, jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak zmniejszyć ryzyko zakażenia. 

Stopy na plaży

 1. Kilka słów o grzybicy
 2. Objawy grzybicy
 3. Leczenie grzybicy
 4. Grzybica- jak zmniejszyć ryzyko zarażenia?

Kilka słów o grzybicy

Grzybica stóp jest chorobą zakaźną, rozprzestrzeniająca się w wyniku bezpośredniego kontaktu ze źródłem zakażenia, czyli osoba chorą lub zarodnikami grzybicy, które przetrwały na przedmiotach, lub powierzchniach, z którymi miała kontakt osoba chora. Mogą to być kabiny prysznicowe, wanny do ciepłych kąpieli i kąpieliska termiczne, obuwie, dywany lub szatnie. Powszechnie uważa się też, iż choroba ta jest wynikiem braku higieny, paradoksalnie jednak za częste stosowanie mydła o nieodpowiednim pH lub długotrwałe moczenie stóp w wodzie doprowadza do utraty naturalnej warstwy ochronnej skóry i zwiększenia ryzyka zakażeniem.

Objawy grzybicy

Pierwszym symptomem zakażenia są zmiany na skórze stóp w okolicach palców – pojawiają się zaczerwienienia i dokuczliwe swędzenie. W niedługim czasie zmiany widać już na we wszystkich przestrzeniach międzypalcowych oraz na grzbiecie i podeszwie stopy. Zaatakowany chorobą naskórek staje się pomarszczony, białawy i wilgotny. Jednak problem kryje się nie tylko w nieładnym wyglądzie. W zajętych miejscach tworzą się pęknięcia i zaczerwienienia, powstają pęcherzyki, w których może znajdować się ropa. Dodatkowo pot nabiera bardzo nieprzyjemnego zapachu, a chore miejsca swędzą i bolą tak mocno, że utrudniają normalne chodzenie.

Leczenie grzybicy

W większości przypadków wystarczy leczenie miejscowe preparatami dostępnymi bez recepty i nakładanymi na zmienioną skórę. W przypadku zwiększonego rogowacenia wskazany jest krem, a w zmianach sączących warto zastosować odpowiednie żele, maści lub specjalistyczne opatrunki. W przypadku braku znaczącej poprawy należy natychmiast skontaktować się z dermatologiem, który niektórych wypadkach może zalecić przyjmowanie tabletek o działaniu antygrzybicznym. Warto pamiętać, że leczenie powinno trwać jeszcze dwa tygodnie po ustąpieniu objawów.

Grzybica- jak zmniejszyć ryzyko zarażenia?

 • Poruszając się na basenach, łaźniach lub publicznych kąpieliskach nie zapominajmy ubrać klapek – tylko w nich chronimy swoje stopy przed bakteriami.
 • Unikajmy noszenia nieprzewiewanego obuwia w gorące dni. Stopy się wtedy pocą i przegrzewają, co sprzyja rozwojowi grzybicy.
 • Nie wolno wkładać wilgotnych stóp prosto do butów, w takich warunkach najlepiej rozwijają się bakterie.
 • Skarpety zmieniamy przynajmniej raz dziennie. Szczególnie należy unikać tych wykonanych z włókna syntetycznego, które źle przepuszcza powietrze, nie wchłania wilgoci i gromadzi pot. W takim środowisku grzyby czują się doskonale.
 • Buty wewnątrz najlepiej spryskać dezodorantami grzybobójczymi, wysypać je talkiem lub pudrem grzybobójczym.
 • Myjąc stopy, musimy zwrócić uwagę na czystość przestrzeni między palcami. Po każdej kąpieli staramy się te miejsca dokładnie osuszyć. Do dokładnego wycierania stóp najlepiej wykorzystać oddzielny ręcznik. Tylko wtedy mamy pewność, iż nie przenosimy bakterii z jednej części ciała na drugą.
 • Paradoksalnie zbyt częsta higiena osobista latem, może być przyczyną grzybicy. Zbyt częste mycie (co kilka godzin) alkalicznym mydłem niszczy naturalny płaszcz lipidowy skóry, naruszając naturalną barierę ochronną skóry.

Autor: Grzegorz Śpiewak

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search