Kardiolog – czy trzeba mieć skierowanie i ile się czeka na wizytę?

 w Niezbędnik pacjenta, wizyta u lekarza specjalisty

Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w większości krajów europejskich oraz w Polsce. Są również główną przyczyną przedwczesnej umieralności w naszym kraju. W związku z powyższym bardzo ważna jest troska o stan zdrowia zwłaszcza w zakresie układu sercowo-naczyniowego. W opinii wielu lekarzy tak duża liczba zachorowań na schorzenia kardiologiczne nie miałaby miejsca, gdyby ludzie prowadzili zdrowszy tryb życia. Przyczyną wielu schorzeń są bowiem czynniki, na które mamy wpływ. Należą do nich: palenie papierosów, otyłość, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe oraz cukrzyca. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka powinny w sposób szczególny kontrolować swój stan zdrowia, np. poprzez regularne wizyty u lekarza kardiologa.

heart-care-1040229_1920

 1. Kto to jest kardiolog?
 2. Kiedy należy zgłosić się do kardiologa?
 3. Kardiolog – dostępność poradni kardiologicznych na NFZ.
 4. Czy trzeba mieć skierowanie do kardiologa?
 5. Kardiolog – czas oczekiwania na wizytę w amach NFZ.
 6. Czy istnieje możliwość szybszej wizyty u kardiologa?
 7. Wizyta u kardiologa – prywatnie.

Kto to jest kardiolog?

Kardiolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem wad i chorób układu sercowo-naczyniowego. Specjalista kardiologii zajmuje się leczeniem nie tylko wrodzonych ale także nabytych wad serca. Do najczęstszych schorzeń związanych z tą specjalnością lekarską zalicza się: zaburzenia rytmu serca, chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, stany po zawale serca, nadciśnienie płucne, objawy wad serca i niewydolność krążenia.

Kiedy należy zgłosić się do kardiologa?

Ze względu na rosnący odsetek chorób cywilizacyjnych, do których zaliczane są miedzy innymi schorzenia sercowo-naczyniowe należy w sposób szczególny zadbać o kontrolę swojego stanu zdrowia. Spośród dolegliwości które mogą stać się przyczyną wielu chorób kardiologicznych wymienić można: bóle i zawroty głowy, mroczki przed oczami, kołatania serca, skłonność do zasłabnięć i omdleń, uczucie ścisku w klatce piersiowej i duszność, bóle promieniujące od serca do kończyn lub żuchwy, duszność po wysiłku lub nietolerancja wysiłku, przewlekłe uczucie zimna, omdlenia po zmianach pozycji ciała (np. z leżącej na stojącą), obrzęki w okolicach kostek, rąk i twarzy. W przypadku pojawienia się powyższych dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się przede wszystkim z lekarzem pierwszego kontaktu, a następnie z lekarzem specjalistą.

Kardiolog – dostępność poradni kardiologicznych na NFZ

Z uwagi na to, iż choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią obecnie główną przyczynę zgonów na świecie niezwykle ważne jest dbanie o swoje zdrowie oraz profilaktyczne konsultacje kardiologiczne. Świadczenia z zakresu kardiologii są niestety trudno dostępne, zwłaszcza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Czas oczekiwania na konsultację w poradni kardiologicznej zależy od kwalifikacji i doświadczenia specjalistów przyjmujących w placówkach, rodzaju i lokalizacji poradni, do której się wybieramy, a także regionu w Polsce. Zdecydowanie więcej poradni udzielających świadczeń z zakresu kardiologii występuje w dużych miastach, niż w małych miejscowościach i na wsiach. Stąd też rodzi się problem z dostępnością do lekarza tej specjalizacji. Biorąc pod uwagę wioski, czy małe miejscowości konsultacja u lekarza kardiologa jest stosunkowo trudna. Często osoby zamieszkujące te tereny muszą udać się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów celem uzyskania porady kardiologicznej. Czas oczekiwania na wizytę u kardiologa waha się w granicach od kilku tygodni do nawet kilku, a w skrajnych przypadkach nawet kilkunastu miesięcy.

Czy trzeba mieć skierowanie do kardiologa?

Aby skorzystać z konsultacji u lekarza kardiologa na NFZ niezbędne jest posiadanie skierowania. W tym celu należy udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego np. lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który może je wystawić.

Kardiolog – czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ

Czas oczekiwania na wizytę u kardiologa jest dość zróżnicowany. Dla przykładu w dużych miastach województwa świętokrzyskiego na konsultację kardiologa poczekamy od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Różnice w kolejkach do kardiologa wynikają m. in. z:

 • lokalizacji poradni – w centrum miasta kolejki często bywają dłuższe niż na obrzeżach;
 • kwalifikacji oraz doświadczenia zawodowego profesjonalisty – do cenionych i posiadających wieloletni staż zawodowy lekarzy kolejki są z reguły dłuższe.

Czy istnieje możliwość szybszej wizyty u kardiologa?

Niektóre przychodnie umożliwiają system rejestracji bieżącej. Mało jest jednak placówek oferujących tą formę rejestracji do poradni kardiologicznych. Dodatkowo w ramach rejestracji bieżącej zgłasza się bardzo wiele chętnych, przez co pacjenci zmuszeni są do spędzania wielu godzin w oczekiwaniu na rejestrację i konsultację. Warto również zaznaczyć, iż liczba osób przyjmowanych z rejestracji bieżącej jest bardzo mała, w granicach od 5 do 15 osób.

Wizyta u kardiologa – prywatnie

Planując wizytę u kardiologa prywatnie pacjent nie musi posiadać skierowania. W dużych miastach konsultacje komercyjne są łatwo dostepne. W mniejszych miejscowościach dostęp do specjalisty kardiologii może być utrudniony, ze względu na niewielką liczbę prywatnych gabinetów kardiologicznych w takich miejscach. Cena konsultacji u kardiologa oscyluje w granicach 100-250 złotych.

Autor: Ewelina Grzegorczyk, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły
Komentarze
 • Agata
  Odpowiedz

  No więc proszę o informację w jaki sposób uzyskać skierowanie do kardiologa.
  Byłam u lekarza rodzinnego z objawami utrzymującymi się od kilku dni. Ból w klatce piersiowej podobny do zgagi, promieniujące bóle do ramion, drętwienie twarzy, drętwienie języka i zawroty głowy, uczucie jakbym za chwilę miała stracić przytomność. Usłyszałam, że nie ma podstaw do zrobienia ekg, bo badania krwi (robione prv) są ok, ciśnienie też w miarę ok, nie pa podstaw na wydanie skierowania na dalsze badania, nie ma podstaw do kierowania do specjalisty. Jedyne co dostałam to lek Propranolol – brać 3×1 przez 2 tygodnie – nawet nie wiem co to.
  Co zrobić w takim wypadku?

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search