Korekta przegrody nosowej na NFZ i prywatnie. Sprawdź, kiedy NFZ nie pokryje kosztów leczenia

 w Niezbędnik pacjenta

Korekta przegrody nosowej jest zabiegiem wykonywanym nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Krzywa przegroda nosowa często powoduje problemy z oddychaniem, które mogą wystąpić na skutek urazu mechanicznego, ale także jako wada wrodzona. Operacje przegrody nosowej w uzasadnionych medycznie przypadkach można wykonać w ramach NFZ. U większości osób korekta przegrody nosowej znacznie wpływa na polepszenie jakości życia poprzez ułatwienie oddychania, poprawienie własnego wizerunku, pozbycie się uczucia zatkanego nosa itp. Poniżej przedstawiamy drogę, jaką pacjent musi pokonać, w celu bezpłatnego wykonania zabiegu korekty przegrody nosowej. Opisujemy również sytuacje, gdzie konieczna będzie dopłata z kieszeni pacjenta.

doctor-650534_1920

 1. Korekta przegrody nosowej na NFZ.
 2. Czy wymagane jest skierowanie na zabieg korekty przegrody nosowej w ramach NFZ?
 3. Czy na prywatny zabieg korekty przegrody nosowej wymagane jest skierowanie?
 4. Jak długo ważne jest skierowanie na zabieg korekty przegrody nosowej?
 5. Czas oczekiwania na zabieg korekty przegrody nosowej w ramach NFZ i prywatnie.
 6. Wykaz dokumentów potrzebnych do wpisania na listę oczekujących na zabieg w ramach NFZ.
 7. Możliwość wykreślenia z kolejki oczekujących na zabieg korekty skrzywionej przegrody nosowej.
 8. Ile kosztuje korekta przegrody nosowej?
 9. Czy pacjent może dopłacić do operacji korekty przegrody nosowej w celu jednoczesnego wykonania plastyki nosa?
 10. Czas trwania zabiegu korekty przegrody nosowej.
 11. Rekonwalescencja po zabiegu korekcji przegrody nosowej.

Korekta przegrody nosowej na NFZ

W uzasadnionych medycznie przypadkach Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabieg korekcji przegrody nosowej. Pacjent, który chce wykonać taką operację jedynie ze względów estetycznych nie może liczyć na wykonanie jej w ramach NFZ. Kolejnym warunkiem uzyskania refundacji jest wykonanie zabiegu w placówkach, które mają podpisaną odpowiednią umowę z NFZ na przeprowadzanie tego typu procedur. Zabieg prostowania przegrody nosowej można wykonać na oddziałach chirurgii jednego dnia oraz szpitalnych oddziałach laryngologicznych. W poszukiwaniu odpowiedniego ośrodka warto przyjrzeć się również placówkom niepublicznym, gdyż często mają one podpisane umowy z NFZ na wykonywanie zabiegu korekty przegrody nosowej. Najczęściej ma to miejsce w jednostkach posiadających w swych strukturach oddział chirurgii jednego dnia.

Czy wymagane jest skierowanie na zabieg korekty przegrody nosowej w ramach NFZ?

Chcąc poddać się operacyjnej korekcie przegrody nosowej potrzebne jest skierowanie na zabieg. Aby je uzyskać należy udać się do specjalisty (laryngologa lub chirurga), który oceni czy deformacja przegrody nosowej kwalifikuje się do wykonania zabiegu korygującego. Do wymienionych specjalistów również wymagane jest skierowanie, które wystawi z kolei lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Bez skierowania pacjent może skorzystać ze specjalistycznej konsultacji chirurga, czy laryngologa, jednak tylko prywatnie. Mogłoby wydawać się, że prywatna wizyta u specjalisty skróci drogę do wykonania zabiegu – należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy pacjent chce, aby koszt operacji pokrył NFZ, skierowanie musi zostać wystawione przez lekarza posiadającego kontrakt z funduszem.

Czy na prywatny zabieg korekty przegrody nosowej wymagane jest skierowanie?

W przypadku prywatnego zabiegu prostowania zdeformowanej przegrody nosowej również wymagane jest skierowanie. Jedynie lekarz może zdecydować o konieczności jego wykonania lub innym sposobie leczenia. Często w prywatnych klinikach, mimo posiadania skierowania, pacjent musi udać się do specjalisty zatrudnionego w placówce, który podejmuje ostateczną decyzję o kwalifikacji do zabiegu.

Jak długo ważne jest skierowanie na zabieg korekty przegrody nosowej?

Wystawione przez lekarza skierowanie na zabieg nie ma ściśle określonego terminu ważności, np. w liczbie dni. Jest ważne, czyli na jego podstawie pacjent zostanie wpisany do kolejki oczekujących, do momentu ustania przyczyny kierowania – ujmując prościej do momentu wyprostowania zdeformowanej przegrody nosowej. Istotne jest, aby zarejestrować otrzymane skierowanie jak najszybciej w placówce, w której chcemy wykonać zabieg, gdyż zbyt długie zwlekanie jedynie wydłuży czas oczekiwania.

Czas oczekiwania na zabieg korekty przegrody nosowej w ramach NFZ i prywatnie

Czas oczekiwania na zabieg refundowany przez NFZ jest długi. W zależności od miasta, województwa i stanu wykorzystania kontraktu zawartego z NFZ na tego typu zabiegi, w kolejce należy oczekiwać od kilku miesięcy do nawet 3 lat. Zwykle pacjent zapisujący się w kolejkę na początku roku kalendarzowego poczeka krócej, ma to związek z zawieraniem przez placówki w tym czasie nowych umów na wykonywanie tego rodzaju zabiegów z NFZ. Przed ustaleniem terminu operacji, warto zorientować się o czasie oczekiwania w kilku placówkach, gdyż można ją wykonać, w dowolnie wybranej placówce na terenie całego kraju, która posiada kontrakt z NFZ. Czas oczekiwania w różnych regionach i ośrodkach może się znacznie różnić.

Chcąc wykonać korektę przegrody nosowej prywatnie pacjenci czekają nie dłużej niż kilka tygodni (zwykle czas ten nie przekracza dwóch miesięcy). Zabieg prywatny wiąże się z dość wysokimi kosztami, dlatego też pomimo wielu miesięcy oczekiwania na zabieg refundowany, niejednokrotnie ze względów finansowych pacjenci cierpliwie oczekują na swoją kolej, by wykonać go bezpłatnie.

Wykaz dokumentów potrzebnych do wpisania na listę oczekujących na zabieg w ramach NFZ

W celu umówienia terminu wykonania zabiegu pacjent musi posiadać ze sobą skierowanie. Placówka wymaga podanie takich danych jak: imię, nazwisko, numer pesel lub numer dokumentu poświadczającego tożsamość pacjenta oraz dane kontaktowe, dlatego warto mieć ze sobą również dowód osobisty.

Możliwość wykreślenia z kolejki oczekujących na zabieg korekty skrzywionej przegrody nosowej

Na podstawie obecnie obowiązującego prawa pacjent może zapisać się jedynie do jednej kolejki osób oczekujących na zabieg. Jednakże, jeżeli skierowanie zostało już zarejestrowane w konkretnej placówce, a w międzyczasie pacjent znalazł placówkę, w której czas oczekiwania jest krótszy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z obecnej kolejki i zapisać się do innej. Świadczeniodawcy honorują jedynie oryginał skierowania, dlatego w pierwszej kolejności należy udać się do placówki, w której zostaliśmy już zapisani poinformować o rezygnacji i odebrać oryginał skierowania, a następnie udać się do właściwego ośrodka.

Ile kosztuje korekta przegrody nosowej?

Zabieg korekty zdeformowanej przegrody nosowej jest zabiegiem refundowanym przez NFZ. Jednak jeżeli pacjent nie chce oczekiwać w długiej kolejce lub z innych względów planuje go wykonać prywatnie, musi liczyć się z wydatkiem wysokości od 1 000 do 5 000 zł. Cena waha się w zależności od placówki oraz doliczanych kosztów dodatkowych takich jak np. czas hospitalizacji w warunkach szpitalnych, konieczne opatrunki, specjalistyczne konsultacje itp.

Pamiętaj, aby zapytać, czy cena zawiera jedynie koszt zabiegu, czy również związane z nim koszty dodatkowe. W placówkach cieszących się wysoką renomą koszt zabiegu zwykle jest wyższy, niekiedy nawet o kilka tysięcy złotych. Nie bez znaczenia jest tutaj również lokalizacja placówki. W dużych miastach cena będzie wyższa niż w ośrodkach zlokalizowanych na obrzeżach czy w mniejszych miejscowościach. Na wysokość ceny niewątpliwie wpływa również sylwetka zawodowa lekarza. Decydując się na zabieg wykonany przez profesjonalistę z długim stażem zawodowym i wysokim stopniem naukowym, musisz liczyć się z wyższymi kosztami.

Czy pacjent może dopłacić do operacji korekty przegrody nosowej w celu jednoczesnego wykonania plastyki nosa?

W przypadku, gdy pacjent chce, aby operację prostowania przegrody nosowej zrefundował NFZ, ale równocześnie podczas zabiegu ma zostać wykonana plastyka nosa, musi znaleźć prywatną placówkę medyczną, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Wówczas Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje korektę zdeformowanej przegrody nosowej, a pacjent z własnej kieszeni pokryje koszty operacji plastyki nosa. W przeciwnym razie zabieg na takich zasadach nie będzie możliwy. Warto zwrócić uwagę, że operacje plastyczne w Polsce są refundowane jedynie w szczególnych przypadkach, np. deformacji wywołanej wypadkiem lub gdy krzywy nos wpływa na trudności z oddychaniem i w konsekwencji może prowadzić do chorób układu oddechowego. Decydując się na operację plastyczną nosa jedynie ze względów estetycznych, należy wiedzieć, że NFZ nie sfinansuje tego zabiegu.

Czas trwania zabiegu korekty przegrody nosowej

Operacyjne prostowanie przegrody nosowej jest zabiegiem stosunkowo prostym, czas jego trwania zwykle zamyka się między 40 a 120 minutami. Korekta skrzywionej przegrody nosowej wykonywana jest zwykle w znieczuleniu ogólnym (jeżeli istnieją przeciwwskazania, możliwe jest również znieczulenie miejscowe). Należy jednak pamiętać, że o rodzaju znieczulenia zawsze decyduje lekarz.

Rekonwalescencja po zabiegu korekcji przegrody nosowej

Po zabiegu korekcji przegrody nosowej nie ma konieczności, aby pacjent pozostawał w szpitalu dłużej niż kilka godzin. Istotne jest, aby po powrocie do domu stosować się do zaleceń lekarza. Należy uważać na pozycje, w jakich pacjent śpi, niewskazane jest leżenie na brzuchu. Po kilku dniach od operacji może zaistnieć konieczność stosowania specjalnego ochraniacza na nos. Do pracy pacjenci zwykle powracają po upływie około tygodnia od daty wykonania zabiegu.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Julia
  Odpowiedz

  Witam. Czy mogę wiedzieć jak wygląda pacjent po operacji, który na kilka lat przed zabiegiem boryka się z codziennym katarem,oraz częstym kichaniem? Czy ten katar się zatrzyma na czas rekonwalescencji, czy rozerwie nos?

 • Be Ka
  Odpowiedz

  Syn na skrzywiony nos, kiedyś został uderzony w niego i dopóki był spuchnięty nie było widac, że został skrzywiony i prawdopodobnie złamany… Chciałabym pomóc mu finansowo w zapłaceniu za operację wyprostowania nosa, ale nie znam kosztu takiej operacji. Proszę o średnią typową cenę takiej operacji.

  • admin
   Odpowiedz

   Uśredniona cena operacji nosa po urazie nie jest nam znana – różne placówki podają różne ceny. W punkcie 8. naszego artykułu podaliśmy orientacyjne koszty – https://poradnik.medinfo.pl/korekta-przegrody-nosowej/#et8. W celu poznania ceny operacij należy skontaktować się z kilkoma placówkami, w których wykonywane są tego rodzaju zabiegi.

 • Anna
  Odpowiedz

  Mam 67 lat i bardzo dokucza mi krzywa przegroda. Utrudnia oddychanie i mam ciągły katar. Czy mam szanse na operacje na fundusz zdrowia?

  • admin
   Odpowiedz

   W punkcie pierwszym i drugim tego artykułu została wyjaśniona kwestia wykonania zabiegu korekty przegrody nosowej na NFZ. Jeżeli chce Pani wykonać zabieg w ramach funduszu najpierw trzeba się udać do lekarza rodzinnego po skierowanie do specjalisty. Później specjalista, jeżeli uzna, że deformacja przegrody kwalifikuje się do zabiegu, wystawi skierowanie na operację.

 • Jolka
  Odpowiedz

  Czy mieszkajac i pracujac w uk kwalifikujke sie do wykonania zabiegu prostowania przegrody w polsce na nfz?

 • Oliwia
  Odpowiedz

  Kilka lat temu zostałam uderzona w nos łokciem podczas zajęć z wychowania fizycznego, w dniu dzisiejszym mój nos ma lekkiego “garba”, całkiem nie pasuje on do mojej twarzy, często mam bóle głowy bądź katar, czy z takimi objawami mam się udać do laryngologa i wtedy zapytać o operację na NFZ ?

  • Ewelina
   Odpowiedz

   Jest taka możliwość w szpitalu na szaserów w Warszawie tylko że czeka się 4 lata

 • Ewelina
  Odpowiedz

  Witam jestem zapisana na operację nosa na NFZ przegroda + plastyczna w szpitalu w Warszawie na szaserów. Miałam czekać 2 lata tak mi powiedział lekarz, który dawał skierowanie i Pani co zapisywala w kolejkę. W czerwcu minie 2 lata jak czekam. Zadzwoniłam tam spytać czy wiadomo kiedy może być termin operacji, a Pani mówi do mnie, że informowała mnie, że na rynoseptoplastyke czas oczekiwania wynosi 4 lata. Załamka z 2 lat zrobiło się 4. Jadę pod koniec miesiąca na wizytę tam do poradni laryngologicznej ciekawe co lekarz powie, czemu tak się wydłużyło.

 • Bogna
  Odpowiedz

  Cóż dobra zmiana,ja staram się o info ,gdzie na śląsku mogę wykonać konieczną w moim przypadku operację na NFZ i nie mogę się dowiedzieć,Same ogólne informacje.

 • Kuba
  Odpowiedz

  Ratunku jakiś czas temu mnie napadbieto mam złamany nos, krzywy i ciężko mi się oddycha, przeszkadza w życiu codziennym. Wie ktoś czy na NFZ we Wrocławiu można gdzieś zgłosić się o pomoc z nosem?

 • Krzyztof
  Odpowiedz

  Miałem zbiona korektę przegrody 7 tygodni temu. Nic już na w boli ale nawet o trochę nie poprawiło się oddychanie, za to mam teraz krzywy czubek nosa pojechałem z tym problemem do szpitala gdzie mi robiono zabieg. Jak było do przewidzenia nic zlego nie e widzą lekarza mało tego według nich nos jest tak samo drożny co nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym. Co zróbic z taką sytuacją.

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search