Kriolipoliza – odchudzanie przez zamrażanie. Mit czy hit?

 w Uroda, zabiegi estetyczne

Kila lat temu naukowcy z uniwersytetu harwardzkiego zauważyli, że w czasie jedzenia lodów przez dzieci na ich policzkach pojawiają się charakterystyczne „dołeczki”. W wyniku tej obserwacji doktorzy R. Rox Anderson i Dieter Manstein udowodnili, iż komórki tłuszczowe są o wiele bardziej podatne na działanie niskiej temperatury, niż otaczające je tkanki. To odkrycie, stało się podstawą do opracowania nowej technologii wykorzystywanej w medycynie estetycznej zwanej kriolipolizą.

diet-617756_1920

  1. Sekret zimna.
  2. Dla kogo?
  3. Kriolipoliza – na czym polega zabieg?
  4. Efekty zabiegu.

Sekret zimna

Kriolipoliza to nieinwazyjna metoda redukcji tkanki tłuszczowej oparta na oddziaływaniu na nią niską temperaturą. Na skutek mrożenia lipidy z komórek tłuszczowych są uwalniane i transportowane przez układ limfatyczny, a następnie wydalane z organizmu. Lipidy w komórkach tłuszczowych krystalizują się w wyższej temperaturze, niż inne komórki zawierające wodę. Dzięki czemu niszczone są tylko komórki tłuszczowe, a oszczędzone inne tkanki budujące skórę, mięśnie oraz nerwy.

Dla kogo?

Ta nowość w medycynie estetycznej jest głównie skierowana do osób, u których komórki tłuszczowe występują miejscowo i w mniejszych ilościach. Szczególną popularnością cieszy się wśród ludzi, którzy mimo aktywnego trybu życia i zdrowego odżywiania nie mogą pozbyć się „oponki” na brzuchu, czy „wałeczków” na ramionach lub biodrach.

Kriolipoliza – na czym polega zabieg?

Specjalna końcówka aparatu zostaje przyłożona do obszaru, z którego chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej lub doprowadzić do jego wysmuklenia. Następnie urządzenie zasysa skórę i dokonuje jej ochłodzenia do temperatury ok. -10 stopni Celsjusza. Dochodzi do zamrożenia komórek tłuszczowych, które stopniowo są wydalane z organizmu, dzięki czemu z tygodnia na tydzień po kriolipolizacji grubość tkanki tłuszczowej ulega zmniejszeniu, a obszar, na którym wykonywane było zamrażanie, ulega wyraźnemu wysmukleniu. Zabieg przeprowadza się w ramach kilku sesji, w zależności od obszaru oraz wielkości zmagazynowanych depozytów tłuszczowych. Jego długość zależy od grubości warstwy tkanki tłuszczowej i waha się od 30 do 60 minut. Zalecane jest, aby bezpośrednio po wykonaniu procedury wypić dużo wody, która przyspiesza proces wstępnego oczyszczania organizmu.

Efekty zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu u pacjenta można zaobserwować zaczerwienienie w miejscu działania urządzenia, wywołane niską temperaturą i podciśnieniem. Dodatkowo mogą wystąpić siniaki i krwiaki w szczególności, jeśli osoba ma skłonność do pękających naczynek. Najczęściej pojawiają się one na kończynach dolnych, górnych i plecach. U osób z mało zbitą tkanką i kobiet po porodach mogą wystąpić na brzuchu miejscowe przymrożenia naskórka. Są one bardzo powierzchowne, niegroźne dla zdrowia i ustępują bez śladu po około 7 dniach.

Rezultaty kriolipolizy są trwałe i podobne jak w przypadku tradycyjnej liposukcji. Na pełne efekty należy jednak poczekać kilka tygodni, z uwagi na długi proces usuwania przez organizm uszkodzonych komórek tłuszczowych. Jednak już po pierwszej sesji możemy zaobserwować wyraźną różnicę — średnio pacjenci tracą do 40 proc. tkanki tłuszczowej z obszaru poddanego zabiegowi. Co więcej, działa ona odmładzająco i odkurczowo na tkanki nabłonkowe, co zmniejsza ryzyko powstania „luźnej skóry”, która może się pojawić po liposukcji i nie wymaga noszenia specjalnej bielizny uciskowej.

Autor: Grzegorz Śpiewak

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search