Laserowe usuwanie tatuażu – ile kosztuje i na czym polega?

 w zabiegi, Zdrowie

Niechciany lub nieudany tatuaż spędza sen z powiek coraz większej grupie ludzi. Defekt kosmetyczny w postaci tatuażu może powodować ogromny dyskomfort. Rysunek na ciele, niejednokrotnie długo wyczekiwany i wymarzony, może stać się największą zmorą i powodować nieustanny dreszczyk nieprzyjemnych emocji. Niezależnie od tego skąd wypływa chęć pozbycia się tatuażu, należy wiedzieć, że można to zrobić. Istnieje kilka metod usuwania niechcianego wzoru. Obecnie obok metody chirurgicznej coraz większą popularnością cieszy się laserowe usuwanie tatuażu, które opiera się na działaniu impulsów świetlnych o różnej długości. Na wstępie warto zaznaczyć, iż nigdy nie należy podejmować prób likwidacji tatuażu w warunkach domowych – w takich sytuacjach zawsze należy skorzystać z porady specjalisty.

person-984019_1920

  1. Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?
  2. Czy zabieg laserowego usuwania tatuażu jest bolesny?
  3. Jaki jest efekt laserowego usunięcia tatuażu?
  4. Zalecenia po zabiegu laserowego usunięcia tatuażu.
  5. Laserowe usuwanie tatuażu – jaki jest koszt zabiegu?
  6. Gdzie można wykonać zabieg laserowego usunięcia tatuażu?

Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?

Laserowa eliminacja tatuażu polega na poddawaniu rysunku na ciele działaniu impulsów świetlnych. Długość zastosowanych fal dobierana jest w zależności od koloru tatuażu. Laserowe usuwanie tatuażu wykonywane jest w powtarzalnych seriach. Konieczne jest zastosowanie przynajmniej 2-4 zabiegów. Jednorazowe oddziaływanie laseru na rysunek na ciele spowoduje jedynie jego zblednięcie. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie techniki usuwania, gdyż poszczególne lasery oddziałują na różne kolory. To ile zabiegów będzie wymagał dany tatuaż zależy również od wieku pacjenta, typu tatuażu, koloru skóry, rozmiaru i barwy rysunku, ilości występujących barwników, ich gęstości i głębokości. Między każdym kolejnym zabiegiem musi nastąpić przerwa trwająca 6-8 tygodni, wówczas organizm ma czas na wchłanianie drobinek barwnika.

W trakcie zabiegu pacjent ma zakładaną na oczy specjalną osłonę, następnie przeprowadzany jest test lasera w celu ustalenia odpowiedniej dawki energii. Po zakończeniu, aby ukoić skórę stosowany jest okład z lodu oraz maść lub krem z antybiotykiem. Na miejsce poddane działaniu lasera przykłada się opatrunek. Procedura jest dość krótka (zależy od rozmiaru wzoru), najczęściej trwa od kilkunastu minut do maksymalnie godziny.

Czy zabieg laserowego usuwania tatuażu jest bolesny?

Zazwyczaj pacjenci w trakcie zabiegu laserowego usuwania tatuażu nie czują bólu, a jedynie delikatny dyskomfort. Odczucia w trakcie zabiegu są sprawą indywidualną, wiąże się to z tolerancja na ból. Znane jest określenie, że w trakcie zabiegu pacjent odczuwa ból porównywalny do tego, który występuje po strzelaniu gumką w skórę. Pacjent ma prawo do skorzystania ze znieczulenia specjalnym kremem. Po zabiegu może wystąpić pieczenie, w skutek delikatnych uszkodzeń naskórka.

Jaki jest efekt zabiegu laserowego usunięcia tatuażu?

Bardzo często oczekiwania pacjentów decydujących się na zabieg usunięcia tatuażu są mocno wygórowane. W rzeczywistości należy liczyć się z tym, że im bardziej fachowo wykonany tatuaż, tym trudniejsze będzie jego pozbycie się. W przypadku głębokiego wprowadzenia barwnika oraz mocnego nasycenia kolorami, wymagana będzie większa liczba zabiegów. Jednakże zdarza się, że całkowite zlikwidowanie tatuażu będzie niemożliwe. Najtrudniejsze do usunięcia są kolory jasne takie jak: pomarańcz, żółty, błękitny, różowy – białego pigmentu nie da się usunąć wcale. Paradoksalnie im ciemniejszy barwnik tym łatwiej go rozbić. Efekt usuwania powstaje stopniowo, zmiany widoczne są już po pierwszym zabiegu. Następuje etapowe rozjaśnianie, aż do całkowitego zniknięcia. Należy również liczyć się z ewentualnym wystąpieniem blizny po zabiegu, jednak zwykle nie jest ona duża i uciążliwa.

Zalecenia po zabiegu laserowego usunięcia tatuażu

Po zabiegu laserowego usunięcia tatuażu bezwzględnie zakazuje się zdrapywania powstałych strupków, gdyż może spowodować to powstawanie blizn. Zalecane jest nawilżanie i natłuszczanie skóry oraz stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Wskazane jest, aby do czasu zniknięcia obrzęku po zabiegu nie korzystać z sauny lub basenu publicznego oraz solarium, opalanie naturalnymi promieniami słonecznymi także jest zabronione. W zależności od wrażliwości skóry przez okres od kilku do kilkunastu dni należy unikać ćwiczeń fizycznych, masaży i długiego moczenia miejsca poddanego działaniu impulsów świetlnych.

Laserowe usuwanie tatuażu – jaki jest koszt zabiegu?

Koszt zabiegu laserowego usunięcia tatuażu może być bardzo różny, wiąże się to z tym, iż każdy tatuaż wymaga innej liczby zabiegów. Czasem wystarczają 3-4 zabiegi, a niejednokrotnie przy dużych wzorach konieczne może być nawet kilkanaście serii. Cena pojedynczego zabiegu waha się od 100 do nawet 1 000 zł, wielkość powierzchni również ma tu znaczenie, ale nie jest to jedyny aspekt wpływający na wysokość poniesionych kosztów. Istotne jest miejsce w jakim wykonywany jest zabieg oraz zastosowany sprzęt.

Gdzie można wykonać zabieg laserowego usunięcia tatuażu?

Zabieg laserowego usunięcia tatuażu posiada w swej ofercie bardzo wiele gabinetów kosmetycznych i spa. Obecnie prawie w każdym większym mieście znajduje się placówka oferująca tego typu usługę.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search