Sanatorium prywatnie? Jak zaplanować wyjazd do sanatorium na własny koszt

 w leczenie uzdrowiskowe, Niezbędnik pacjenta

Coraz bardziej popularne stają się wyjazdy na prywatne pobyty lecznicze do sanatoriów. To świetna alternatywa wyjazdów wypoczynkowych. Możesz sam wybrać miejsce, pakiety, turnusy oraz zabiegi, które Cię interesują. Decydując się na prywatny pobyt leczniczy możesz pojechać do takiego sanatorium, które będzie odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Sprawdź gdzie jest najtaniej: w górach, nad morzem czy nad jeziorami?

 1. Jaka jest dostępność i lokalizacja sanatoriów prywatnych.
 2. Czy potrzebuje skierowanie na prywatny pobyt w sanatorium?
 3. Jakie są kolejki/ terminy do sanatorium prywatnego?
 4. Jakie są ceny w sanatoriach prywatnych?
 5. Czym należy kierować się przy wyborze prywatnego pobytu leczniczego w sanatorium?

Jaka jest dostępność i lokalizacja sanatoriów prywatnych

Na chwilę obecną na terenie Polski znajduje się około 400 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Zazwyczaj są to placówki, które realizują zabiegi, leczenie i rehabilitację zarówno w ramach NFZ jak i prywatnie. Tak samo jak w przypadku oferty na NFZ, również w przypadku zakładów lecznictwa uzdrowiskowego najwięcej jest sanatoriów (około 200-stu). Wszystkie zlokalizowane są na terenie 13-stu województw, głównie w dolnośląskim, zachodniopomorskim i małopolskim.
To co najbardziej różnicuje poszczególne obiekty to przede wszystkim:

 • lokalizacja (teren nizinny, górski, nadmorski, wyrobiska podziemne);
 • wykorzystywane w czasie leczenia uzdrowiskowego czynniki lecznicze (m.in. klimat, dieta, wody mineralne, krajobraz, park zdrojowy);
 • zakres udzielanych zabiegów  lecznictwa uzdrowiskowego;
 • możliwość skorzystania z różnego rodzaju pakietów (np. pakiety odchudzające, wczasy zdrowotne, turnusy usprawniające);
 • dodatkowe atrakcje (ogniska, wycieczki turystyczne, wieczorki taneczne itp.)
 • wyposażenie budynku i otoczenia (np. możliwość zaparkowania, klimatyzacja, standard i wyposażenie pokoi).

Czy potrzebuje skierowanie na prywatny pobyt w sanatorium?

W przypadku zdecydowania się na leczenie i rehabilitację uzdrowiskową na własny koszt nie jest wymagane skierowanie. Korzystając z oferty prywatnej, należy zabrać ze sobą przede wszystkim:

 • leki przyjmowane na co dzień;
 • dokumentację medyczną np. wyniki badań laboratoryjnych lub USG, wyniki konsultacji specjalistycznych, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, zdjęcia RTG, zalecenia lekarskie;
 • dowód tożsamości, a w przypadku dzieci – legitymację szkolną.

Jakie są kolejki/ terminy do sanatorium prywatnego?

W przypadku skorzystania z oferty prywatnej sanatorium można być prawie pewnym, że wybierzemy się do niego w bardzo szybkim terminie. Trudności mogą wystąpić jedynie w sezonie, kiedy obłożenie pokoi jest bardzo duże. W sanatorium obowiązują dwa sezony rozliczeniowe, tzw. wysoki i niski. Każda placówka wyznacza inne okresy ich trwania, ale generalnie wiadomo, że okres późnej wiosny, lata i wczesnej jesieni jest zaliczany do sezonu wysokiego. Można zatem przyjąć, że:

 • sezon I (niski) – trwa od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia;
 • sezon II (wysoki) – trwa od dnia 1 maja do dnia 30 września.

Warto pamiętać, że w czasie trwania ferii zimowych, długich weekendów, wakacji, w okresie świąt wielkanocnych i bożonarodzeniowych, ceny będą wyższe niż normalnie, a terminy należy rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

Jakie są ceny w sanatoriach prywatnych?

Generalnie biorąc pod uwagę prywatny wyjazd do sanatorium to ceny są stosunkowo wysokie w porównaniu ze zwykłymi pobytami wypoczynkami. Koszty pobytów w pensjonatach, ośrodkach rehabilitacyjnych i spa zajmujących się między innymi leczeniem uzdrowiskowym są równie duże. Ceny za dobę pobytu w jednoosobowym pokoju wahają się od 60 złotych do nawet niespełna 400 złotych. Najczęściej w ramach tej kwoty Kuracjusze mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie (3 lub 4 posiłki), określony zestaw zabiegów fizjoterapeutycznych (do 2 do 6 zabiegów dziennie) i opiekę medyczną (lekarsko-pielęgniarską). Widełki cenowe zależne są przede wszystkim od standardu ośrodka, oczekiwań co do ilości zabiegów fizjoterapeutycznych, deklaracji korzystania z dodatkowych atrakcji (n. wycieczki).

Ponadto ważną informacją dla Kuracjuszy może być fakt, że zimą w większości sanatoriów zapłacimy mniej niż latem. Najdroższy okres rozpoczyna się 1 maja i trwa aż do 30 września. Z kolei od 1 października do 30 kwietnia jest najtaniej. Dodatkowo przy wykupowaniu prywatnego pobytu leczniczego zazwyczaj oferowane są zniżki na korzystanie z rożnych atrakcji (np.: spa, wycieczek), zniżki do restauracji oraz rabaty na korzystanie z dodatkowych zabiegów fizjoterapeutycznych.

Często natomiast dodatkowe płatne są m.in. opłata uzdrowiskowa (inaczej nazwana taryfą klimatyczną czy opłatą klimatyczną) czy możliwość zaparkowania samochodu (opłata za parking).
Oferta prywatna sanatoriów również jest bogata w liczne pakiety, turnusy i pobyty rehabilitacyjne. Ich cena zależna jest głównie od ilości poszczególnych zabiegów, długości trwania czy dodatkowych atrakcji.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przykładowe zestawienie cenowe 7-dniowych (6 dób) pobytów leczniczych w 7 województwach. Porównaliśmy ceny dotyczące miejsca w pokoju 2-osobowym z łazienką. W zależności od konkretnej placówki, w ramach oferowanej ceny było zapewnionych od 2 do 6 zabiegów leczniczych dziennie, pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie) oraz opieka lekarsko-pielęgniarska.

Pod uwagę wzięto sanatoria z następujących województw i miejscowości:

 • świętokrzyskie: Busko Zdrój, Solec Zdrój;
 • podkarpackie: Iwonicz Zdrój, Horyniec Zdrój, Polańczyk, Rymanów Zdrój;
 • małopolskie: Krynica Zdrój, Żegiestów, Kraków-Swoszowice, Wysowa, Muszyna;
 • lubelskie: Krasnobród, Nałęczów;
 • kujawsko-pomorskie: Ciechocinek, Inowrocław, Wieniec Zdrój
 • pomorskie: Sopot, Kamienny Potok.

Na podstawie analizy około 40 sanatoriów wyodrębniono ceny minimalne i maksymalne (w złotych) za 7-dniowy pobyt (za miejsce w pokoju 2-osobowym z łazienką). Zaskakujące jest to, że opcja z najwyższą ceną (województwo pomorskie – 3164 złotych) w naszej ocenie zawiera najbardziej ubogą ofertę pobytu leczniczego. W ramach proponowanej ceny możliwe jest korzystanie z 2 zabiegów dziennie (przez 5 dni), wyżywienie oraz jedna konsultacja lekarska. Z kolei bardzo bogaty w zabiegi rehabilitacyjne pobyt leczniczy (6 zabiegów dziennie) jest dostępny w województwie świętokrzyskim i kosztuje 1386 złotych. Można pokusić się zatem o wniosek, że liczba oferowanych zabiegów nie jest głównym czynnikiem, który determinuje finalną cenę pobytu. Oczywiście duże znaczenie ma renoma placówki, jakość świadczonych usług, lokalizacja oraz inne czynniki, tj. dodatkowe atrakcje. Przykładowe ceny (minimalne i maksymalne) zostały zaprezentowane na mapie (ceny podane w złotych).

źródło: opracowanie własne

Czym należy kierować się przy wyborze prywatnego pobytu leczniczego w sanatorium?

W przypadku Kuracjuszy, którzy wybierają się w celu leczenia lub rehabilitacji w kierunku konkretnej grupy schorzeń ważną kwestię stanowią również kierunki/ profile lecznicze w ramach, których specjalizują się sanatoria. Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 5 stycznia 2012 roku w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. z dnia 5 stycznia 2012 r.) wymienia się 17. kierunków leczniczych. Są to:

 1. Choroby ortopedyczno-urazowe (ortopedia);
 2. Choroby układu nerwowego (neurologia);
 3. Choroby reumatologiczne (reumatologia);
 4. Choroby kardiologiczne i nadciśnienie (kardiologia);
 5. Choroby naczyń obwodowych;
 6. Choroby górnych dróg oddechowych (laryngologia);
 7. Choroby układu trawienia (gastroenterologia, hepatologia);
 8. Cukrzyca (diabetologia);
 9. Otyłość;
 10. Choroby endokrynologiczne;
 11. Osteoporoza;
 12. Choroby skóry (dermatologia);
 13. Choroby kobiece (ginekologia);
 14. Choroby nerek i dróg moczowych (nefrologia i urologia);
 15. Choroby krwi i układu krwiotwórczego (hematologia);
 16. Choroby dolnych dróg oddechowych (pulmonologia);
 17. Choroby oka i przydatków oka.

Oprócz tego warto zapytać o takie kwestie jak:

 • wyposażenie pokoju (np. czajnik, WiFi, TV, telefon, lodówka, balkon, prysznic, wanna);
 • wyposażenie sanatorium (np. basen, sauna, pijalnia wód);
 • opłaty dodatkowe ponoszone za miejsce parkingowe;
 • opłaty dodatkowe za wydłużenie lub skrócenie pobytu;
 • opłata klimatyczna (uzdrowiskowa, taryfa klimatyczna);
 • możliwość zakwaterowania ze zwierzęciem domowym;
 • ilość zabiegów w ramach pobytu;
 • rabaty i promocje na zabiegi fizjoterapeutyczne oraz dodatkowe atrakcje;
 • ilość posiłków i możliwość stosowania różnych diet;
 • zapewnienie opieki lekarsko-pielęgniarskiej;
 • bazę rehabilitacyjną (np. jakość stosowanego sprzętu, ilość dostępnych urządzeń, ale także czy baza rehabilitacyjna znajduje się w budynku, czy trzeba dojść w inne miejsce);
 • kwalifikacje personelu (np. kto wykonuje zabiegi rehabilitacyjne).

Autor: Justyna Kosecka, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search