Leczenie zębów prywatnie- ile kosztuje i na czym możesz zaoszczędzić?

 w Niezbędnik pacjenta, opieka stomatologiczna

Większość Polaków z bolącym zębem lub innymi problemami w jamie ustnej, zgłasza się do prywatnych gabinetów stomatologicznych. Powszechnie wiadomo, że państwowe leczenie stomatologiczne mocno „kuleje” i kto może, omija je szerokim łukiem… Skończyły się czasy, w których prywatnie leczono jedynie to, co niedostępne było w ramach NFZ. Dziś, prywatnie leczy się praktycznie wszystko. Aby zainwestowane w leczenie zębów prywatnie pieniądze nie poszły na marne, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając gabinet stomatologiczny. W artykule postaramy się wskazać najważniejsze powody rozbieżności cenowych. Odpowiemy też na pytanie, czy warto skorzystać choć z części świadczeń refundowanych przez NFZ i dzięki temu zaoszczędzić.

 1. Od czego zależą ceny usług stomatologicznych
 2. Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w prywatnym gabinecie stomatologicznym
 3. Kredyt na leczenie zębów prywatnie
 4. Gwarancja na leczenie stomatologiczne
 5. Leczenie zębów prywatnie – dlaczego tak popularne?

Od czego zależą ceny usług stomatologicznych

Analizując oferty prywatnych praktyk stomatologicznych czy większych klinik o tej specjalności okazuje się, że przedziały cenowe za poszczególne usługi są do siebie zbliżone. Oczywiście bywa, że w oddalonych od siebie o kilka ulic placówkach cena za konkretną usługę różni się nawet o kilkadziesiąt złotych, jest to jednak zjawisko dość rzadkie. Co ciekawe ceny świadczeń nie różnią się znacznie w zależności od miasta. Wydawać by się mogło, że w stolicy zapłacimy dwa razy więcej za plombowanie czy usunięcie zęba niż w znacznie mniejszym mieście jakim jest np. Opole. Jak się okazuje ceny poszczególnych świadczeń wcale nie różnią się od siebie aż tak bardzo. W Warszawie za usunięcie kamienia będziemy musieli zapłacić od 100 do 160 zł*, w Opolu natomiast od 80 do 200. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku lakowania zębów. W Warszawie to koszt 40-70 zł (1 ząb), w Opolu 30-60 zł.

Od czego zatem zależą ceny świadczeń? Poniżej kilka czynników wpływających na różnice cenowe w poszczególnych miejscach.

 • indywidualny przypadek, metoda leczenia i użyte materiały

  Na cenę ma przede wszystkim wpływ indywidualny przypadek, metoda leczenia i użyte materiały. Biorąc pod uwagę poszczególne procedury, np. usunięcie zęba, wszystko zależy od tego, który ząb jest usuwany (jedno, wielokorzeniowy czy ząb zatrzymany w dziąśle), czy jest to usunięcie proste, skomplikowane czy trudne, czy wymaga szycia i czy wykonane będzie ze znieczuleniem. W zależności od przypadku, za ekstrakcję (wyrwanie) zęba możemy zapłacić od 80 do nawet 1500 zł (w przypadku np. bardzo skomplikowanych zabiegów chirurgicznych).

  Jeśli chodzi o wypełnienia (plombowanie) zębów należy wziąć pod uwagę wielkość wypełnienia- małe, średnie lub duże oraz materiał jakiego użyje dentysta. Tu wyróżniamy kilka rodzajów materiałów wypełniających, np. materiał kompozytowy Gradia, nanohybrydowy kompozyt Evetric czy IPS Empress. Na cenę wpływa też znieczulenie (czasem jest w cenie) oraz to czy plombowane są zęby przednie, przedtrzonowe czy trzonowe. Ceny wahają się od 100 do 300 zł.

  Kolejnym przykładem rozbieżności cenowych jest leczenie kanałowe- w tym przypadku na cenę wpływa: rodzaj wypełnienia, ilość leczonych kanałów, metoda (nowoczesne leczenie pod mikroskopem lub tradycyjne bez jego użycia) oraz czy jest to leczenie pierwotne czy wtórne. Tu ceny sięgają nawet 1100 zł za jednego zęba.

 • renoma i popularność placówki

  Ceny podobnych  usług zwykle są nieco wyższe w renomowanych placówkach, usytuowanych w centrach dużych miast, niżeli w tych mniej znanych znajdujących się na obrzeżach. Jeżeli wybierzemy placówkę o najwyższym standardzie, której budynek spełnia potrzeby nawet najbardziej wymagających pacjentów, ceny za poszczególne świadczenia będą odpowiednio wyższe.
  Nie jest jednak powiedziane, że zawsze w tych bardzo znanych, drogich klinikach czy gabinetach zostaniemy obsłużeni lepiej. Zawsze warto wziąć pod uwagę te nieco mniej popularne miejsca, w których za niższą cenę możemy leczyć się na takim samym, wysokim poziomie.

 • najlepsi specjaliści

  Ceny zależą niewątpliwie od samego lekarza przyjmującego lub zatrudnionego w konkretnej placówce. Jeśli jest on cenionym w swej dziedzinie specjalistą, posiada jedną lub więcej specjalizacji, ukończył wiele kursów i szkoleń, ma doświadczenie zawodowe, to z całą pewnością leczenie u niego będzie droższe niż u lekarza, który jest na początku swej drogi zawodowej, w trakcie lub bez specjalizacji. Lekarze, którzy są polecani, do których ciężko jest się dostać z racji ich popularności wśród pacjentów, częstokroć mają bardzo wygórowane ceny. Wybierając się do takiego lekarza, warto dopytać o choćby przybliżone koszty leczenia, by móc się na nie przygotować…

 • nowoczesny sprzęt i wyposażenie placówki, kompleksowość usług

  Kompleksowość usług i nowoczesne wyposażenie to kolejny powód rozbieżności w cenach. Sprzęt jakim dysponuje konkretny gabinet czy klinika przyczynia się do podwyższenia cen za usługi. Za wysokiej jakości sprzętem zazwyczaj idzie wysoka jakość usług, nowoczesne techniki leczenia i wygoda pacjenta. Nie musi on na przykład wykonywać potrzebnych badań-pantomogramu czy punktowego zdjęcia RTG w innej placówce, może wszystko załatwić w jednym miejscu. Jest to z pewnością oszczędność czasu, a niekiedy i pieniędzy. Bywa, że placówki oferują zniżki na wykonanie zdjęć RTG dla pacjentów, którzy są objęci leczeniem.

Podsumowując, gdy potrzebujemy wyleczyć zęby i zastanawiamy się gdzie się udać, warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe kwestie- sprawdzić lekarza, placówkę, dostępne metody leczenia. Nie każdy przypadek wymaga leczenia w bardzo nowoczesnej, renomowanej placówce, gdzie stosuje się innowacyjne metody i używa najdroższych na rynku materiałów. Być może w niektórych sytuacjach wystarczy udać się do „zwykłego” gabinetu, w którym również uzyskamy to co potrzebne i pozbędziemy się problemu.

Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w prywatnym gabinecie stomatologicznym

Każdy z nas decydując się na prywatne leczenie u dentysty oczekuje wysokiej jakości w przystępnej cenie. Jeśli mamy „swojego” dentystę, u którego leczymy się my i cała nasza rodzina, jest on zapewne sprawdzony i solidny 🙂 Jeżeli jednak jesteśmy w trakcie poszukiwań zaufanego gabinetu stomatologicznego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii opisanych poniżej.

 1. nie daj się naciągnąć na dodatkowe koszty

  W każdym środowisku zdarzają się “czarne owce” i niestety, co wiadomo z naszej praktyki, czasem bywa, że lekarze wykorzystując niewiedzę i naiwność pacjentów naciągają ich na drogie usługi stomatologiczne. Przebarwienia na zębach „mylą” z próchnicą, niewłaściwie wypełniają kanały lub rozwiercają niepotrzebnie zdrowe zęby. Niestety, w takich przypadkach pacjent jest niejednokrotnie bezbronny, bowiem trudno jest zasięgać drugiej opinii stomatologa w przypadku każdej decyzji o leczeniu. Możemy to jednak uczynić, zwłaszcza, że coraz większa liczba gabinetów wyposażona jest w kamery wewnątrzustne za pomocą których lekarz stomatolog pokazuje pacjentowi chore obszary, a także dokumentuje przebieg leczenia. W takich gabinetach prawdopodobieństwo bycia narażonym na nieuczciwe praktyki jest z pewnością dużo mniejsze.

 2. upewnij się, że masz gwarancję na wykonane przez lekarza usługi i jak wygląda procedura reklamacji

  Dopytaj lekarza, czy w razie ukruszenia się plomby lub innych problemów można zgłosić reklamację i oczekiwać bezpłatnego poprawienia usługi lub ewentualnie zwrotu kosztów. Mimo iż gwarancja na usługi stomatologiczne obowiązuje przez 12 miesięcy, nie wszystkie gabinety i lekarze to respektują. Zdarza się, że w przypadku wystąpienia problemów ze wspomnianą już plombą, nie chcą bezpłatnie jej wymienić. Pomimo, że zapewnienia słowne lekarza nie muszą gwarantować dotrzymania przez niego obietnic, dopytaj jakie rozwiązania proponuje w sytuacji niezadowolenia z leczenia.

 3. spytaj czy w ramach wizyty prywatnej możesz liczyć na bezpłatny przegląd

  W większości gabinetów przegląd zębów jest bezpłatny i traktowany jako standardowa procedura, bez której nie może rozpocząć się leczenie. Zdarzają się jednak takie placówki, gdzie do wizyty dolicza się za to nawet kilkadziesiąt złotych. Dopytaj w wybranym przez siebie gabinecie, czy zapłacisz za tą procedurę.

 4. zwróć uwagę na opinie o lekarzu, gabinecie, jednak nie ufaj bezgranicznie temu co przeczytasz

  Wybierając gabinet stomatologiczny warto zasięgnąć o nim opinii. Jeśli nikt z Twoich bliskich nie korzystał z usług w tym miejscu możesz poszukać informacji w Internecie. Powinieneś jednak pamiętać, że to co przeczytasz niekoniecznie musi mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. Zdarza się bowiem, że negatywne opinie o danym specjaliście czy placówce wcale nie są pisane przez niezadowolonych pacjentów, a konkurencję… Podobnie z pochlebnymi opiniami- te również nie zawsze są wyrazem wdzięczności i zadowolenia. Część z nich pisana jest bowiem przez wyspecjalizowane firmy reklamowe. Należy bardzo ostrożnie podchodzić zwłaszcza do anonimowych opinii w Internecie, warto jednak brać je pod uwagę-  niektóre mogą ułatwić nam wybór.

 5. sprawdź ceny w kilku placówkach- bywa, że różnią się one o kilkadziesiąt złotych

  Jeżeli wiesz konkretnie po co idziesz do dentysty, chcesz np. usunąć kamień metodą ultradźwiękową- sprawdź ceny w kilku placówkach. Za tą samą usługę możesz zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych mniej.

 6. wyposażenie gabinetu

  Jeśli twój przypadek jest skomplikowany, chcesz być leczony nowoczesnymi technikami i pozbyć się problemu w szybkim czasie, weź pod uwagę wyposażenie gabinetu do którego się wybierasz. Duże znaczenie ma fakt, czy placówka posiada w swoim wyposażeniu np. aparat do wykonywania zdjęć pantomograficznych, czy też specjalistyczny mikroskop, potrzebny przy leczeniu kanałowym.

 7. czystość i higiena w gabinecie

  Niezmiernie ważną kwestią jest ta, dotyczącą higieny w gabinecie stomatologicznym. Oczywiście w dzisiejszych czasach, raczej rzadko zdarza się aby zasady higieny i sterylności nie były zachowane, jednak zawsze warto pozostawać czujnym. Jeśli gabinet lub osoba lekarza budzi jakiekolwiek wątpliwości lepiej udaj się gdzie indziej

Kredyt na leczenie zębów prywatnie

Mimo iż wciąż narzekamy na wysokie koszty leczenia, większość z nas nie dopuszcza do siebie myśli zrezygnowania z wizyt w prywatnych gabinetach czy klinikach. Ponieważ koszty niektórych usług stomatologicznych potrafią sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych część pacjentów decyduje się na kredytowanie leczenia. Jeśli chodzi o usługi stomatologiczne- są one bardzo popularne wśród kredytobiorców.

Na rynku można znaleźć firmy zajmujące się wyłącznie finansowaniem ratalnym usług medycznych. Współpracują one z wieloma placówkami na terenie całej Polski. W gabinetach, w których możliwe jest leczenie na kredyt, a które z tymi firmami nie współpracują, kredytów udzielają banki.

Procedura uzyskania kredytu na leczenie stomatologiczne jest podobna do każdego innego zakupu na raty. Pierwszy krok, to wybór placówki, w której wykonamy usługę. Następnie konsultacja z lekarzem, który ją wyceni i zaproponuje termin jej wykonania. Jeżeli placówka oferuje możliwość kredytowania leczenia powinniśmy poinformować lekarza, że jesteśmy taką opcją zainteresowani. W przypadku gdy placówka ma podpisaną umowę z którąś z firm zajmującą się płatnościami ratalnymi, zgłasza naszą chęć skorzystania z oferty. Jeśli natomiast wybierzemy placówkę, która nie ma podpisanej umowy w sprawie udzielania kredytów, my sami powinniśmy skontaktować się z udzielającym kredytu. W takich sytuacjach firma kontaktuje się z daną placówką, prosi o wystawienie faktury pro-forma i dokonuje zapłaty za nasze leczenie.

 Ważne!

Warto wiedzieć, że leczenie na kredyt jest możliwe we wszystkich placówkach w Polsce, nawet jeśli gabinet czy prywatna klinika nie zamieszcza na swojej stronie internetowej takiej informacji.

Kolejny etap to rozmowa telefoniczna z konsultantem w sprawie kredytowania leczenia. Podczas takiej rozmowy zostaniemy spytani między innymi o źródło dochodu, zobowiązania miesięczne, zarobki, liczbę osób na utrzymaniu, historię kredytową, itp. Następnie zostanie nam przedstawiona oferta kredytowa oraz jej warunki. Czasem jednorazowa rozmowa wystarczy do załatwienia sprawy, a jeśli zaistnieje konieczność zostaniemy poproszeni o wysłanie dodatkowych dokumentów. Gdy wszystko zostanie już ustalone, zgodzimy się na warunki kredytu, kurier dostarcza nam dokumenty do podpisania i w ciągu 3-4 dni roboczych placówka, w której wykonamy usługę otrzymuje stosowną kwotę.

Nim zdecydujemy się na kredytowanie leczenie możemy też wypełnić ankietę online na stronach internetowych firm udzielających takich kredytów. Wpisując niezbędne informacje (jaki zabieg planujemy, jakiej kwoty potrzebujemy, jakie jest nasze wynagrodzenie, zobowiązania miesięczne) możemy dowiedzieć się jaka jest nasza zdolność kredytowa oraz jaka będzie wysokość miesięcznej raty, w zależności od okresu kredytowania.

Jeśli chodzi o koszty związane z udzieleniem kredytu, zależą one od wysokości kwoty oraz czasu kredytowania. Tak jak w przypadku wszystkich innych kredytów- im mniejsza kwota i krótszy czas kredytowania, tym oprocentowanie i koszty dodatkowe niższe.

Przykładowo kredytując leczenie w wysokości 3500 zł w jednej z firm, koszty przedstawiają się następująco (obliczenia mają charakter orientacyjny):
– czas kredytowania 24 miesiące- 198,23 zł/ miesiąc (spłacamy więcej o: 1257,52 zł)
– czas kredytowania 36 miesięcy- 149,68 zł/ miesiąc (spłacamy więcej o: 1888,48 zł)
– czas kredytowania 48 miesięcy- 125,41 zł/ miesiąc (spłacamy więcej o: 2519,68 zł)
– czas kredytowania 60 miesięcy- 110,81 zł/ miesiąc (spłacamy więcej o: 3148,60 zł)

Gwarancja na leczenie stomatologiczne

Można powiedzieć, że zawsze kiedy decydujemy się na skorzystanie z odpłatnej usługi stomatologicznej zawieramy z lekarzem umowę cywilnoprawną. Lekarz jako przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania konkretnej usługi, a zamawiający czyli pacjent, zobowiązuje się za tą usługę zapłacić. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego- założona plomba ukruszyła się lub wypadła po kilku tygodniach, lub ząb mimo zaleczenia nadal boli, mamy prawo do zareklamowania źle wykonanej usługi dentystycznej. Lekarz, który nie wykonał usługi należycie ma obowiązek bez żadnych dodatkowych opłat wykonać poprawki. Jeżeli jednak nie będzie on chciał przyjąć nas z powrotem bez pobierania pieniędzy lub odmówi wykonania poprawek w umówionym terminie, mamy prawo i powinniśmy domagać się całkowitego zwrotu poniesionych kosztów, a w przypadku mniej istotnych wad obniżenia tych kosztów.

Może się zdarzyć, że lekarz nie będzie chciał współpracować, zignoruje nas i nie dość, że nie poprawi tego co „zepsuł”, nie będzie chciał też oddać pieniędzy. W takim wypadku możemy złożyć pisemną reklamacje. Wzór pisma reklamacyjnego można znaleźć tutaj. W piśmie tym należy szczegółowo opisać problem (stwierdzone wady), oraz opisać żądania (np. wymiana wadliwej plomby, zwrot kosztów leczenia). Lekarz ma 14 dni na rozpatrzenie naszej reklamacji. Jeśli nie ustosunkuje się do niej w tym czasie, uznaje się, że zgadza się i akceptuje nasze żądania. Jeśli pismo reklamacyjne nie pomoże, możemy zgłosić się po pomoc i umówić na bezpłatną konsultację z Rzecznikiem Praw Konsumenta. Osoba ta w naszym imieniu skontaktuje się z lekarzem. W razie pytań można również zadzwonić na infolinię konsumencką, gdzie konsultanci w godzinach 8:00-18:00 (pn.-pt.) odpowiadają na pytania. Telefon na infolinię: 801 440 220 lub 22 290 89 16 (opłata wg taryfy operatora).

Usługi stomatologiczne w tym obszarze prawa traktowane są tak samo jak zakup wadliwych spodni, nie bójmy się ich reklamować…

Leczenie zębów prywatnie – dlaczego tak popularne?

Dlaczego tak wielu z nas rezygnuje z leczenia w ramach NFZ na rzecz wizyt prywatnych? Dlaczego mimo dobrej dostępność do poradni refundowanych (o leczeniu w ramach NFZ przeczytasz w jednym z naszych artykułów), oraz krótkich terminów wizyt wciąż jedynie osoby starsze i mniej zamożne korzystają z bezpłatnego leczenia? Okazuje się, że wolimy wydać często niemałą kwotę z własnej kieszeni, niż skorzystać z tego co oferuje NFZ, a co nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Prywatnie nie tylko plombujemy zęby, dbamy także o ich estetykę, usuwamy kamień, lakujemy, piaskujemy czy wybielamy. Mimo, iż część z tych procedur należy nam się bezpłatnie, nie korzystamy z tej możliwości i kompleksowo leczymy się prywatnie.

Wszystko to kwestia niskiej jakości leczenia refundowanego oraz braku dostępności do nowoczesnych metod i materiałów. Na liście świadczeń gwarantowanych brak m.in. leczenia implantologicznego czy diagnostyki, np. tomografii komputerowej, która pozwalałaby na precyzyjne sprawdzenie stanu uzębienia. Kolejny powód to mniejsze zaufanie do lekarzy przyjmujących w gabinetach refundowanych. Być może obawiamy się braku zaangażowania w pracę do jakiego przyzwyczaili nas lekarze przyjmujący prywatnie. Dodatkowo, można odnieść wrażenie, że wizyty w gabinetach refundowanych odbywają się „taśmowo”, lekarze nie skupiają się na leczeniu, a dopasowaniu pacjenta do procedur za które zapłaci NFZ. Można także spotkać się z opiniami, że podczas leczenia na NFZ stomatolodzy usuwają większą ilość tkanek zęba, niż w przypadku leczenia prywatnego, ubytki opracowują szybciej i z mniejszą dbałością.

Czy warto korzystać z usług gabinetów refundowanych? Wybór należy do nas. Oczywiście, nie można generalizować i wrzucać do jednego worka wszystkich lekarzy przyjmujących na Fundusz. Z całą pewnością wśród nich są tacy, którzy z pełnym zaangażowaniem leczą swoich pacjentów proponując im najlepsze z możliwych rozwiązań. Podstawą udanego leczenia stomatologicznego- tego prywatnego jak i na NFZ, jest wybór dobrego, doświadczonego specjalisty, którego obdarzymy zaufaniem…

* średnie ceny podane w artykule, wyliczono na podstawie analizy kilkudziesięciu stron internetowych i cenników placówek w czterech miastach: Warszawa, Opole, Katowice, Kraków.

Autor: Katarzyna Surowiec, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły
Komentarze
 • Edyta
  Odpowiedz

  Na leczenie swoich zębów wydałam już kilka tysięcy złotych, a uwierzcie – miałam robione “raptem” kilka zębów. Myślę, że kluczowe jest to, że mieszkam i leczę zęby w Warszawie. Co prawda, jakość leczenia jest naprawdę fantastyczna – nie mam strachu przed swoją dentystką.

  Korzystałam z usług na NFZ kilka lat temu i to była męczarnia. Choć koszt wysoki, to nie wyobrażam sobie zrezygnować z usług prywatnych.

 • Martyna
  Odpowiedz

  Z problemami uzębienia jestem na bieżąco. Jako dziecko chodziłam do dentystki w przychodni pod NFZ, jakoś nie wspominam tego dobrze bo do tej pory pamiętam te kolejki pod gabinetem. Odkąd dorosłam i zaczęłam dbać o zęby sama chodzę tylko prywatnie nie tylko z powodów wygody i łatwości w dostaniu się bez całodniowej kolejki. Prywatne gabinety zaopatrzone są w lepsze sprzęty (to oczywiście moje zdanie) dzięki czemu jesteśmy w stanie uratować więcej zębów – a ja patrzę tylko w tym kontekście ponieważ mam bardzo słabą kość i wciąż pojawiającą się próchnicę która doprowadza moje zęby do ruiny. Kieszeń zresztą też. Wybierając się z każdym bolącym zębem wiem, że czeka mnie leczenie kanałowe. Ufam mojej dentystce w 100% i wiem też, że nie miałabym tyle pewności wybierając się do gabinetu, który miałby stare przyrządy i lekarzy, którzy marzą o emeryturze. A tak sytuacja wygląda własnie w mojej małej miejscowości i w lokalnej przychodni. W mojej opinii warto jest zapłacić więcej za leczenie zębów, które muszą nam służyć jak najdłużej się tylko da.

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search