Liposukcja – czy można wykonać ją na NFZ? Ile kosztuje zabieg prywatnie?

 w zabiegi, Zdrowie

Liposukcja to zabieg kuszący, a jednocześnie wzbudzający wiele obaw i pytań. Odsysanie tłuszczu bardzo często kojarzone ze zmniejszeniem wagi ciała, w rzeczywistości jest modelowaniem sylwetki. Stąd najbardziej odpowiednimi kandydatami do wykonania zabiegu są osoby z prawidłową wagą ciała, a jednocześnie elastyczną, twardą skórą i nadmiarem tkanki tłuszczowej w określonych regionach ciała. Decyzja o wykonaniu liposukcji powinna być przemyślana – należy wiedzieć, że zabieg ten wiąże się z pewnymi konsekwencjami, przy czym jest to najbardziej skuteczny i nieodwracalny sposób na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej. Udany zabieg z pewnością spowoduje wzrost samoakceptacji i pobudzi aktywność życiową. Operacja jest pełna zalet i korzyści, ale czy pozbawiona ryzyka?

belly-2473_1920

  1. Dla kogo zabieg liposukcji?
  2. Liposukcja – przygotowanie do zabiegu .
  3. Liposukcja – jak wygląda zabieg?
  4. Rekonwalescencja po liposukcji.
  5. Liposukcja na NFZ.
  6. Ile kosztuje liposukcja?

Dla kogo zabieg liposukcji?

Liposukcja to zabieg zarezerwowany dla kobiet i mężczyzn z nadmiarem tkanki tłuszczowej, ale spełniających określone warunki. Pacjent zakwalifikowany do zabiegu odsysania tłuszczu musi cieszyć się dobrym ogólnym stanem zdrowia. Istnieją sprzeczne opinie co do ryzyka powikłań u osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca. Jedni specjaliści uważają je za bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu, inni zaś rozważają możliwość jego przeprowadzenia, w zależności od aktualnego stopnia zaawansowania choroby. Liposukcji raczej nie wykonuje się u nałogowych palaczy i chorych cierpiących na zaburzenia psychiczne. Najbardziej preferowanymi kandydatami do zabiegu są osoby zdrowe, o prawidłowym BMI, ale z nadmiarem tkanki tłuszczowej w określonych regionach ciała.

Przed zdecydowaniem się na zabieg usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej zawsze należy podjąć próby zredukowania jej za pomocą diety i ćwiczeń. Należy pamiętać, że nie służy on odchudzaniu, a likwidacji nadmiaru tłuszczu. W rzeczywistości liposukcja nie jest polecana u pacjentów borykających się z nadwagą lub otyłością. Głównym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z efektów leczenia są realne oczekiwania pacjenta, dlatego przed zabiegiem, podczas konsultacji ze specjalistą, należy dokładnie zapytać jak będzie wyglądała sylwetka po odessaniu tłuszczu. Nie każdy może zostać poddany zabiegowi liposukcji, co prawda wiek nie jest czynnikiem dyskwalifikującym, jednakże starsza skóra jest mniej elastyczna i efekty mogą być gorsze, a ryzyko powikłań większe niż u osób młodych.

Liposukcja – przygotowanie do zabiegu

Pacjent zakwalifikowany do wykonania zabiegu odsysania tłuszczu musi cieszyć się dobrym stanem zdrowia potwierdzonym wynikami badań. Stąd przed zabiegiem należy wykonać m. in. takie badania jak: morfologia i grupa krwi, OB, wskaźniki krzepnięcia krwi, glukoza, kreatynina, badanie moczu, wysokość ciśnienia krwi. Bardzo istotny jest dokładny wywiad lekarza z pacjentem, w czasie którego specjalista poinformuje jak należy przyjmować leki stale stosowane w związku z innymi schorzeniami. Pacjent powinien poinformować chirurga o wszelkich dolegliwościach, alergiach i przebytych infekcjach. W przypadku osób palących zaleca się powstrzymanie od nałogu minimum dwa tygodnie przed zabiegiem. W trakcie wywiadu zarówno lekarz jak i pacjent powinni zachować absolutną szczerość. Osoba decydująca się na zabieg musi być w pełni świadoma ryzyka i możliwych powikłań po zabiegu oraz realnych efektów po operacji. Zbyt wygórowane oczekiwania mogą spowodować ogromne niezadowolenie i rozczarowanie.

Liposukcja – jak wygląda zabieg?

Czas trwania zbiegu liposukcji jest dość zróżnicowany, zwykle trwa od 1 do 5 godzin. Jednakże długość operacji zależy od jej zakresu, ilości i lokalizacji odsysanego tłuszczu oraz zastosowanej techniki. Liposukcja zwykle wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, a tylko niewielkie zabiegi mogą odbyć się w znieczuleniu miejscowym. Usunięcie tłuszczu odbywa się przy użyciu specjalnej metalowej kaniuli. Wprowadzana jest ona do ciała za pomocą niewielkich nacięć, które w większości przypadków nie zostawiają widocznych blizn, gdyż zwykle wykonywane są w naturalnych zgięciach skóry. Następnie kaniule podłącza się do specjalnego aparatu wytwarzającego ujemne ciśnienie co umożliwia odessanie tkanki tłuszczowej. To najbardziej klasyczny sposób przeprowadzenia zabiegu liposukcji, ostatnio uznawany za przestarzały. Coraz popularniejsze staje się wstrzykiwanie do warstwy podskórnej płynu, co umożliwia prostsze usunięcie tłuszczu, mniejszą stratę krwi, ze względu na zawarte w nim związki obkurczające naczynia krwionośne oraz działa przeciwbólowo w trakcie i po operacji (jeśli w skład roztworu wchodzą anestetyki). Na zakończenie nacięcia są zszywane, a pacjent zaopatrywany jest w specjalny opatrunek i odzież uciskową.

Rekonwalescencja po liposukcji

Okres w jakim pacjent po operacji odsysania tłuszczu wraca do pełnej formy zdrowotnej wiąże się z rodzajem zabiegu, obszarem odsysania oraz typem zastosowanego znieczulenia. Niewielkie zabiegi w znieczuleniu miejscowym mogą być wykonane w trybie jednodniowym, natomiast większe wymagają znieczulenia ogólnego, a tym samym przynajmniej jednodniowej hospitalizacji. Przez kilka dni po liposukcji pacjent może borykać się z obrzękiem i opuchlizną, a w miejscach nacięć mogą sączyć się płyny, dlatego ranę należy odkażać i założyć opatrunek. Przez kilka tygodni pacjent zmuszony jest nosić odzież uciskową niewidoczną pod ubraniem. Po zagojeniu ran pacjent na stałe powinien wprowadzić w codzienny tryb życia wysiłek fizyczny w postaci gimnastyki oraz dietę. Wprawdzie usunięte komórki tłuszczowe nie odrodzą się, ale te pozostałe mogą rozwinąć się nadmiernie i zająć ich miejsce.

Liposukcja na NFZ

Liposukcja należy do grupy operacji plastycznych, skupiających się na poprawie urody. Tego typu zabiegi nie są refundowane przez NFZ, z wyłączeniem niektórych przypadków usuwania wad wrodzonych czy defektów powstałych na skutek wypadku czy urazu. Jedynie liposukcja wykonana ze wskazań medycznych może zostać sfinansowana przez NFZ. Jednakże należy pamiętać, że o możliwość refundacji trzeba starać się przed zabiegiem i konieczne jest skierowanie na jego wykonanie. Odsysanie tłuszczu w celu poprawy walorów estetycznych nie zostanie sfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ile kosztuje liposukcja?

Koszt zabiegu liposukcji jest bardzo różny, waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od ilości odessanego tłuszczu i okolicy. Przykładowo w pewnej klinice liposukcja podbródka to koszt 2 500 zł, a odsysanie tłuszczu z okolic brzucha 8 000 zł. W prywatnych placówkach cena zawiera zwykle koszt operacji, pobytu i opieki pooperacyjnej.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search