Masaż klasyczny- ile kosztuje prywatnie i ile poczekasz na ten zabieg w ramach NFZ

 w Niezbędnik pacjenta, rehabilitacja lecznicza

Chcesz mieć wykonany masaż klasyczny lub już dostałeś skierowanie na ten zabieg? Nie wiesz gdzie się zgłosić oraz ile będziesz musiał czekać na swoją kolej? A może zamierzasz wykonać go prywatnie i zastanawiasz się jak kształtują się ceny? Musisz nastawić się na długie oczekiwanie w kolejce jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z masażu w ramach NFZ. Z racji swojej popularności, terminy na zabieg są odległe. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się gdzie można go wykonać i jak skrócić czas oczekiwania.

 

 1. Skierowanie na masaż klasyczny- czy potrzebne?
 2. Jak długo ważne jest skierowanie na masaż klasyczny?
 3. Na ile masaży lekarz może wypisać skierowanie?
 4. W jakich placówkach można skorzystać z masażu?
 5. Ile czasu trzeba czekać na masaż klasyczny na NFZ?
 6. Ile kosztuje masaż klasyczny wykonany prywatnie?
 7. Wskazania i przeciwwskazania do masażu klasycznego
 8. Korzyści wynikające z masażu klasycznego
 9. Jakie wyróżniamy rodzaje masaży

Skierowanie na masaż klasyczny- czy potrzebne?

Na masaż klasyczny wymagane jest skierowanie, które w zależności od schorzenia wystawiają lekarze różnych specjalizacji, posiadający umowy z NFZ. Jeżeli problemy pacjenta nie wynikają z wad postawy, to lekarz rodzinny (POZ) również może skierować nas na ten zabieg. Jeśli natomiast lekarz podstawowej opieki zdrowotnej uzna, że wskazania do wykonania serii zabiegów wynikają z wad postawy, to najpierw skieruje go do specjalisty. Zwykle jest to lekarz rehabilitacji medycznej, rehabilitacji ogólnej, chirurgii ortopedycznej lub ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Jak długo ważne jest skierowanie na masaż klasyczny?

Bez względu na to, jaki lekarz wystawia skierowanie, ważne jest ono przez 30 dni od daty wystawienia. Termin rozpoczęcia masażu może być późniejszy, ale 30 dni to okres, w którym pacjent musi zapisać na zabieg czyli zarejestrować w konkretnej placówce skierowanie.

Na ile masaży lekarz może wypisać skierowanie?

Lekarz kierujący na masaż może wypełnić skierowanie od razu na 2 cykle, jeżeli widzi taką konieczność. Jeden cykl rehabilitacyjny trwa 10 dni. NFZ nie wyznaczył limitów przypadających na 1 pacjenta, dlatego w ciągu roku można skorzystać z masaży wielokrotnie. Utrudnieniem może być jednak brak miejsc w pracowniach rehabilitacyjnych.

W jakich placówkach można skorzystać z masażu?

Masaże mogą być wykonywane np. w rejonowych przychodniach – przeważnie w gabinetach rehabilitacji. Z masażu można także skorzystać na oddziale dziennym, w dziale/pracowni fizjoterapii – w przychodniach rehabilitacyjnych, w specjalistycznych centrach pielęgnacyjno-rehabilitacyjnych, w uzdrowiskach lub w ośrodkach rehabilitacyjnych. Istnieją także prywatne gabinety masażu leczniczego, gdzie masaż wykonywany jest na miejscu lub z dojazdem do pacjenta. Pacjent sam wybiera sobie placówkę, w której chce skorzystać z tego zabiegu. Listę dostępnych działów/pracowni fizjoterapii w swoim mieście możesz znaleźć na naszej stronie www.medinfo.pl.

Ile czasu trzeba czekać na masaż klasyczny na NFZ?

Czas oczekiwania na masaż klasyczny zależy od tego w jakim okresie roku (na początku, w połowie lub pod koniec) zapisujemy się na ten zabieg. Na koniec i początek roku terminy zwykle są krótsze ponieważ od nowego roku przychodnie podpisują nowe kontrakty z NFZ na świadczenia w tym zabiegi fizjoterapeutyczne. W tym okresie średnio na masaż klasyczny czeka się od miesiąca do pół roku w przypadku większych miejscowości. W połowie roku czas oczekiwania znacznie się wydłuża – w niektórych placówkach terminy są wyczerpane w innych sięgają od 9 miesięcy do roku. Warto jednak poświęcić chwilę czasu i zadzwonić do wielu placówek, które udzielają świadczeń w zakresie rehabilitacji ponieważ czas oczekiwania w poszczególnych pracowniach znacząco się różni- zdarza się, że nawet o kilka miesięcy.

Długi czas oczekiwania wynika z faktu, iż masaż jest często zalecanym i popularnym zabiegiem wypisywanym przez lekarzy. Kolejnym powodem wydłużonego czasu oczekiwania jest to, że zazwyczaj w pracowni fizjoterapii pracuje jeden masażysta, a czas przeznaczony na masaż klasyczny częściowy to minimum 20 minut na jednego pacjenta, w tym minimum 15 minut czynnego masażu. Dlatego też, liczba przyjętych w ciągu dnia pacjentów, u których wykonuje się masaż jest znacznie mniejsza niżeli ma to miejsce w przypadku innych zabiegów, które można wykonać u wielu osób jednocześnie.

Ile kosztuje masaż klasyczny wykonany prywatnie?

Masaż klasyczny to zabieg nienależący do najtańszych. Cena zabiegu uzależniona jest od miejsca gdzie jest wykonywany (zwykle chodzi o renomę placówki) a także od specjalisty, który przeprowadza masaż (jego doświadczenia, posiadanych kwalifikacji, kursów). Ceny zależą także od miasta – w mniejszych miejscowościach ceny są niższe, natomiast w większych znacznie wzrastają. Dodatkowe kryteria to czas trwania zabiegu – im dłuższy, tym cena wyższa oraz obszar objęty zabiegiem- może to być masaż całościowy lub częściowy.

Jeśli chodzi o masaże wykonywane w ramach wizyt domowych doliczana jest dodatkowa opłata za dojazd, ustalana indywidulanie w zależności od odległości jaką musi pokonać specjalista. Niektóre gabinety masażu oferują dojazd do pacjenta gratis na terenie całego miasta.

Ceny masaży są bardzo zróżnicowane ze względu na podane kryteria. Dla przykładu za masaż częściowy 30-sto minutowy trzeba zapłacić od 30 do 80 zł. W przypadku masaży całościowych kwotę należy podwoić. To z jakimi kosztami będziemy musieli się liczyć zależy od tego jaka część ciała ma zostać poddana zabiegowi oraz jak długo ma on trwać.
Jeśli zdecydujemy się na opcję prywatną warto wykupić zabiegi w pakiecie, np. 10 serii, dzięki czemu można uzyskać kilkudziesięcioprocentowy rabat na wykupione zabiegi.

Wskazania i przeciwwskazania do masażu klasycznego

Wskazania do masażu klasycznego to:

 • napięcia, przykurcze i bóle mięśniowe,
 • bóle kręgosłupa różnego pochodzenia (zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe kręgosłupa, skoliozy, dyskopatie, kręgozmyki, rwy kulszowe, zmniejszenie albo pogłębienie lordozy i kifozy, reumatoidalne zapalenie stawów kręgosłupa – RZSK, choroba Schauermana),
 • zmniejszona ruchomość w stawach i ich bóle,
 • osłabienie i zanik mięśni,
 • niewydolność krążenia obwodowego,
 • porażenia,
 • niedowłady,
 • przewlekłe zapalenia nerwów i splotów nerwowych,
 • uszkodzenia rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych,
 • powysiłkowe zmęczenie mięśni.

Ogólne przeciwwskazania do przeprowadzenia każdego masażu, także klasycznego to:

 • nieuregulowane nadciśnienie (aczkolwiek leczone i wyrównane nadciśnienie nie jest przeciwskazaniem),
 • wszelkie ostre stany zapalne,
 • choroby zakaźne,
 • gorączka (powyżej 38 stopni),
 • żylaki,
 • zapalenia żył,
 • nowotwory,
 • schorzenia dermatologiczne skóry (stany zapalne skóry i owrzodzenia, pęcherze, trądzik, ropień, wypryski),
 • miażdżyca,
 • wady serca,
 • krwotoki albo możliwość ich wystąpienia, krwawienia,
 • wczesne stany po złamaniu kończyn.

Korzyści wynikające z masażu

Masaż klasyczny pozytywnie wpływa na kości, pomaga utrzymać elastyczność i ruchomość stawów, jak również zwiększa wagę, objętość i spoistość kości. Dzięki masażowi zwiększa się wytrzymałość i rozciągliwość wiązadeł, ścięgien i zarazem stopień ruchomości stawu. Pod jego wpływem szybciej przywracana jest zdolność stawów do pracy, a niebezpieczeństwo kontuzji jest zmniejszone do minimum.

Stan skóry także ulega poprawie, ponieważ staje się elastyczna, jędrna i lepiej odżywiona. W czasie masażu usuwane są ze skóry obumarłe komórki naskórka. Masaż ułatwia także oddychanie skórne, pozwala zapobiec odleżynom, ponadto jest pomocny w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Masaż wpływa zbawiennie na cały nasz organizm: przeciwdziała zakrzepom, przyśpiesza krążenie krwi, wspomaga dotlenienie tkanek oraz zwiększa tempo przemiany materii. Poprawia także elastyczność mięśni. Pod wpływem masażu do tkanki mięśniowej dostarczane są substancje odżywcze i tlen. Powiększa on zdolność mięśni do pracy oraz pomaga zapobiec kontuzjom i jest dobrym przygotowaniem do wysiłku. Masaż aktywuje włókna mięśniowe do skurczu i podnosi ich napięcie, co zapobiega zanikom mięśniowym.

Jakie wyróżniamy rodzaje masaży?

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny ma relaksacyjny i zdrowotny wpływ na organizm człowieka i jest podstawowym zabiegiem odnowy biologicznej. Ulepsza on krążenie i przepływ limfy, pomaga w rozluźnieniu mięśni, polepsza przemianę materii oraz usprawnia funkcje układu oddechowego, nerwowego czy pokarmowego. Najczęściej wykorzystywane techniki w masażu klasycznym to głaskanie, rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, uderzanie (oklepywanie), wibracje. Masaż klasyczny może być częściowy, gdzie masowany jest tylko wybrany przez osobę obszar ciała, np. sam kark i plecy albo nogi. Może być też całościowy, gdzie masowane są kończyny górne i dolne, kark i plecy, klatka piersiowa i brzuch. Masaż trwa od 30 minut do 1,5 godziny.

Masaż sportowy

Masaż sportowy jest podobny w technikach do masażu leczniczego, aczkolwiek jest wykonywany zdecydowanie energiczniej oraz z większą intensywnością. Zabieg ten można stosować bezpośrednio po wysiłku sportowym (eliminacja zakwasów) albo przed zawodami lub treningiem (w celu wzmocnienia mięśni i ich mobilizacji oraz przygotowania do intensywnego wysiłku fizycznego). Z masażu sportowego korzysta się także w celu: przyspieszenia krążenia krwi, rozgrzania mięśni, ich rozluźnienia i relaksacji oraz w celu uniknięcia urazów.

Masaż leczniczy kręgosłupa

Masaż kręgosłupa i całego grzbietu obejmuje masaż karku, pleców oraz szyi. Masaż kręgosłupa to jedna z form masażu leczniczego, ale też doskonały relaks od wszelkich napięć i blokad spowodowanych stresem. Do najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa i pleców należą: siedzący tryb pracy, codzienny stres, nadmierne przeciążenie kręgosłupa noszeniem dzieci na rękach, długie godziny przed komputerem czy długa jazda samochodem. Podczas nasilonego napięcia mięśni przykręgowych dochodzi do niedokrwienia kręgów, co może wywołać obniżenie się wysokości kręgów i ucisk na zwój nerwowy. Aby utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji i zapobiegać jego skrzywieniom można stosować masaż kręgosłupa, który powoduje rozluźnienie mięśni przykręgowych oraz przywrócenie ich prawidłowego napięcia.

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny bazuje na technikach masażu klasycznego, jego zadaniem jest maksymalne rozluźnienie napiętych mięśni. Dzięki odpowiedniemu dobraniu szybkości, tempa i siły pozwala na osiągnięcie rozluźnienia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Podczas masażu zazwyczaj stosowane są olejki zapachowe, aromatyczne świece i relaksująca muzyka, które wpływają kojąco na zmysły człowieka. Masaż relaksacyjny odpręża zmęczone mięśnie i niweluje skutki stresu. Pomaga zachować równowagę umysł – ciało oraz jest oddechem dla duszy. Z tego rodzaju masażu powinny skorzystać osoby potrzebujące rozluźnienia, żyjące w stresie oraz dbające o profilaktykę zdrowia. Częstotliwość korzystania z masażu relaksacyjnego uzależniona jest od indywidualnych upodobań.

Masaż wyszczuplający (antycellulitowy)

Masaż wyszczuplający polega na użyciu odpowiednich technik masażu, olejków i kremów powodujących efekt modelujący i wyszczuplający sylwetkę. Ten rodzaj masażu wykorzystuje się także podczas walki z cellulitem. Masaż działa na tkankę podskórną, eliminując szkodliwe produkty przemiany materii oraz złogi toksyn, pobudzając prawidłowe funkcjonowanie organizmu i ograniczając zastoje limfatyczne. Dzięki temu przepływ krwi w naczyniach włosowatych jest lepszy, co prowadzi do poprawy estetyki skóry. Staje się ona gładsza, sprężysta i bardziej napięta, komórki są lepiej odżywione i dotlenione. Masaż może przyspieszyć cały proces związany z odchudzaniem, ale nie zastąpi wykonywania ćwiczeń fizycznych i przestrzegania odpowiedniej diety. Masaż dobierany jest indywidualnie do potrzeb skóry osoby. Dla skutecznego efektu zalecane jest wykonanie minimum 2 zabiegów w tygodniu w serii 6-10 zabiegów.

Autor: Joanna Czekańska, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search