Medycyna pracy – odwołanie od orzeczenia lekarskiego. Kiedy i gdzie można to zrobić?

 w medycyna pracy, Niezbędnik pacjenta

Pacjentom przysługuje możliwość odwołania się od decyzji na otrzymanym od lekarza medycyny pracy orzeczeniu lekarskim. W artykule zaprezentowano zasady odwołania się od najczęściej wydawanych orzeczeń lekarskich w ramach medycyny pracy.

medicine-848503_1920

 1. Odwołanie od orzeczenia lekarskiego dla kierowców i kandydatów na kierowców.
 2. Odwołanie od orzeczenia lekarskiego w sprawie choroby zawodowej.
 3. Odwołanie od orzeczenia w sprawie osób ubiegających się o pozwolenie na broń.
 4. Odwołanie od orzeczenia lekarskiego w sprawie badań sanitarno-epidemiologicznych
 5. Odwołanie od decyzji lekarza medycyny pracy związanej z badaniami profilaktycznymi

Odwołanie od orzeczenia lekarskiego dla kierowców i kandydatów na kierowców

Każda osoba, która nie zgadza się z treścią wystawionego orzeczenia ma prawo do odwołania się od decyzji w terminie 14 dni od daty wystawienia zaświadczenia. Należy wówczas wystąpić z wnioskiem o powtórzenie badania lekarskiego do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy. W przypadku gdy orzeczenie zostało wystawione przez wojewódzki ośrodek medycyny pracy, wniosek z prośbą o powtórzenie badania należy kierować do:

 • Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie,
 • Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi,
 • Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni,
 • Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu,
 • Centrum Naukowego Medycyny Kolejowej,
 • Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

Za każdym razem wniosek należy kierować za pośrednictwem lekarza, który wystawił orzeczenie.

Odwołanie od orzeczenia lekarskiego w sprawie choroby zawodowej

Każda osoba diagnozowana w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy w związku z podejrzeniem wystąpienia choroby zawodowej ma prawo do odwołania się od decyzji w terminie 14-stu dni od daty wystawienia zaświadczenia. Wówczas należy wystąpić z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badania lekarskiego. Co ważne, wniosek należy kierować za pośrednictwem lekarza, który wystawił zaświadczenie.

Odwołanie od orzeczenia w sprawie osób ubiegających się o pozwolenie na broń

Osoba, która nie zgadza się z treścią wystawionego orzeczenia ma prawo do odwołania się w terminie 30 dni od daty wystawienia zaświadczenia. Wówczas wnioskujący powinien wystąpić z wnioskiem o ponowne przeprowadzenia badania. Jest to możliwe w jednej z przedstawionych poniżej placówek:

 • Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie,
 • Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi,
 • Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni,
 • Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu,
 • Centrum Naukowego Medycyny Kolejowej,
 • Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

Wniosek należy kierować za pośrednictwem lekarza, który wystawił orzeczenie.

Odwołanie od orzeczenia lekarskiego w sprawie badań sanitarno-epidemiologicznych

Wbrew panującej opinii nie ma możliwości odwołania się od orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań, czasowym lub trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania określonej pracy bądź uczenia się. Główną przyczyną tej sytuacji jest fakt, iż orzeczenie takie nie jest wydawane w związku z prowadzonym postępowaniem administracyjnym. Osoba, która jest niezadowolona z treści zaświadczenia może jedynie złożyć wniosek do lekarza z prośbą o ponowne przeprowadzenie badania. Być może po przeprowadzeniu ponownego badania treść wystawionego wcześniej zaświadczenia ulegnie zmianie. Inną alternatywą jest zwrócenie się z prośbą o przeprowadzenie badania przez innego lekarza, który wystawi swoją opinię o stanie zdrowia osoby.

Odwołanie od decyzji lekarza medycyny pracy związanej z badaniami profilaktycznymi

Każde badanie profilaktyczne polega na przeprowadzeniu badania lekarskiego, wymaganych badań specjalistycznych i diagnostycznych na podstawie, których lekarz medycyny pracy wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań lub przeciwwskazaniach do wykonywania określonej pracy.  W sytuacji gdy dana osoba nie zgadza się z treścią orzeczenia ma prawo odwołania się od decyzji w ciągu 7 dni od daty wydania zaświadczenia. Wówczas wnioskujący ma prawo wystąpić z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badania i wystawienie zaświadczenia do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy. Taki wniosek należy złożyć za pośrednictwem lekarza, który wydał zaświadczenie. W ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku zostaną przeprowadzone jeszcze raz niezbędne badania. Ponowne przeprowadzenie badań jest bezpłatne. Co ważne, wydane orzeczenie w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy jest ostateczne.

Autor: Justyna Kosecka, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Kawaii
  Odpowiedz

  Artykuł bardzo przydatny. Całość dobrze ujęta i przyda mi się 🙂 Pozdrawiam!

 • a102
  Odpowiedz

  Mam pytanie od 2003 roku pracuję w jednym zakładzie pracy i tam wiedzieli, że jestem chora na epilepsje.Badania miałam co 2 lata przedłużane. Fakt ataki były rzadkie raz na 3-4 late ale były.
  Jednak rok 2016 okazał się tragiczny bo miałam kilka ataków bo moja lekarka zmieniała mi leki które były dla mnie za słabe. Poszłam na zwolnienie które trwa już ok 2,5 miesiąca dostałam sierowanie na badania, które wypadły dobrze i zaniosłam liścik od neurolog, że jest ok i chce mojego przywrócenia do pracy. Jednak lekarz zakładowy powiedział że sam się tego nie podejmie i nie podpisze badań i kieruje mnie dalej. Odwołuję się. Czy mogę liczyć na jakąś podpowiedź: co i jak?

  • Bartosz
   Odpowiedz

   a102
   Czy udalo Ci sie przywrócenie do pracy?
   Ja rownież choruje na ta chorobe i przed zatrudnieniem równiez wszytskie dokumenty jawnie przedstawiłem, az tu po poł roku dostalen atak, co prawda nie przy maszynie w ruchu tylko innym miejscu zdazylem poinformowac przelozonego, ale neurolog nie wyraza zgody na powrot na wczesniej pracowanym stanowisku, co gorsze lekarz orzecznik równiez jest zgodny z trescia lekarzaneurologa, w takim wypadku musze sie odwołac, nie wiesz czy bedzie potrzebne dodatkowy wniosek lub skierowanie od lekarza orzecznika?

 • Malgorzata
  Odpowiedz

  Lekarz medycyny pracy wyslal mnie do pracy po 10 miesiacach zwolnienia 3 operacie na reke zglaszalam ze reka mnie boli i ze jestem umuwiona na prywatne badanie zeby znalezc pszyczyne bulu. Rodziny nie zgodzil sie na wystawienie ze jestem zdrowa o zakonczeniu leczenia orzecznik zaproponowala mi 30zabiegow rechabilitaci pracuje z bulem co robic

 • majka
  Odpowiedz

  czy ktoś może dokładnie określić te 7 dni do odwołania się od orzeczenia lekarza medycyny pracy?od wydania czy od dnia dostarczenia do zakładu pracy?

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search