Operacja przepukliny na NFZ czy prywatnie? Sprawdź jak długo się czeka

 w Niezbędnik pacjenta, zabiegi

Przepuklina jest najczęstszą przyczyną bólu w pachwinie i niedrożności jelit. Dolegliwości te spowodowane są nieprawidłowym przemieszczeniem się narządów i ich części poza jamę ciała. Rozróżnia się kilka jej rodzajów, w zależności od  umiejscowienia: najczęściej występująca – pachwinowa oraz udowa, okołopępkowa, brzuszna, a nawet mózgowa i rdzenia kręgowego. Przepuklina jest dosyć popularnym problemem zdrowotnym występującym w każdej grupie wiekowej. Każdy z nas może spotkać się z tym schorzeniem. Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące spraw organizacyjnych związanych z operacją przepukliny. Sprawdź jak długie są kolejki w ramach NFZ i ile musisz zapłacić, decydując się na zabieg w prywatnej klinice.

operation-540598_1920

 1. Gdzie można wykonać zabieg plastyki przepukliny w ramach NFZ i prywatnie?
 2. Operacja przepukliny – czy wymagane jest skierowanie na zabieg?
 3. Jak długo ważne jest skierowanie na wykonanie zabiegu usunięcia przepukliny?
 4. Czy wymagane jest skierowanie na operację przepukliny, którą pacjent chce wykonać prywatnie?
 5. Operacja przepukliny – czas oczekiwania na zabieg  w ramach NFZ.
 6. Operacja przepukliny – koszt wykonania zabiegu prywatnie.
 7. Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia przepukliny.

Gdzie można wykonać zabieg plastyki przepukliny w ramach NFZ i prywatnie?

Operacja przepukliny wykonywana jest w szpitalnych oddziałach chirurgicznych. Zdarza się, że zabieg usunięcia przepukliny jest przeprowadzany w trybie chirurgii jednego dnia. Aby wykonać go w ramach NFZ konieczne jest znalezienie placówki, która posiada kontrakt z funduszem na tego typu procedury. W przypadku, gdy pacjent bierze pod uwagę wykonanie zabiegu prywatnie, należy sprawdzić ofertę prywatnych klinik oraz oddziałów chirurgii jednego dnia. Obecnie na rynku jest bardzo wiele placówek oferujących szybkie wykonanie usunięcia przepukliny.

Operacja przepukliny – czy wymagane jest skierowanie na zabieg?

W celu wykonania zabiegu usunięcia przepukliny w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie wystawiane przez lekarza specjalistę chirurga ogólnego. Zdarza się, że przepuklina zostanie rozpoznana przez lekarza POZ lub innego lekarza specjalistę, wówczas pacjent otrzymuje skierowanie do poradni chirurgicznej. Chory nie jest natychmiastowo kierowany do szpitala na zabieg, gdyż nie każdy pacjent i nie każda przepuklina kwalifikuje się do chirurgicznego usunięcia – musi to ocenić lekarz specjalista chirurgii ogólnej.

Jak długo ważne jest skierowanie na wykonanie zabiegu usunięcia przepukliny?

Skierowanie na wykonanie plastyki przepukliny jest bezterminowe, czyli nie ma określonego czasu, w którym pacjent musi zgłosić się do placówki w celu wykonania zabiegu. Skierowanie jest ważne do momentu ustania przyczyny kierowania, czyli w tym przypadku do momentu usunięcia przepukliny. Warto pamiętać, że nieleczona przepuklina jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu, dlatego nie należy zwlekać z zapisaniem się do kolejki osób oczekujących na zabieg.

Czy wymagane jest skierowanie na operację przepukliny, którą pacjent chce wykonać prywatnie?

W przypadku wykonania zabiegu plastyki przepukliny prywatnie nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Jednakże warto pamiętać, że udając się do prywatnej placówki standardową procedurą jest wywiad lekarski i wykonanie niezbędnych badań, które potwierdzą diagnozę i pomogą zdecydować o rodzaju znieczulenia oraz sposobie wykonania zabiegu. Decyzje o usunięciu przepukliny podejmuje lekarz.

Operacja przepukliny – czas oczekiwania na zabieg w ramach NFZ

Operacja przepukliny jest zabiegiem planowym, dlatego prowadzona jest kolejka osób oczekujących na zabieg. W zależności od regionu Polski czas oczekiwania wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Przed wpisaniem się do kolejki osób oczekujących warto zorientować się o czasie oczekiwania w przynajmniej kilku placówkach (niekoniecznie w swoim województwie), gdyż obecnie nie obowiązuje rejonizacja, czyli zabieg można wykonać na NFZ w dowolnie wybranej placówce posiadającej umowę z NFZ. Zdarza się, że w mniejszych miastach kolejki są dużo krótsze, niż np. w dużych aglomeracjach.

Operacja przepukliny – koszt wykonania zabiegu prywatnie

Koszt wykonania zabiegu usunięcia przepukliny waha się w zależności od rodzaju placówki, wykwalifikowania kadry, rodzaju przepukliny i typu zastosowanego znieczulenia, od 2 000 zł do 6 500 zł. Należy pamiętać, że w przypadku operacji wykonywanych w prywatnych placówkach na cenę ma również wpływ okres hospitalizacji po zabiegu i ewentualne powikłania. Jednakże wykonując taki zabieg prywatnie pacjent zwykle nie oczekuje w kolejce, a jedynie wybiera dogodny dla siebie termin jego wykonania.

Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia przepukliny

Po operacji przepukliny zaleca się, aby pacjent szybko został uruchomiony i wrócił do wykonywania codziennych czynności, chodzenie przyczynia się do powrotu do prawidłowej perystaltyki jelit, a tym samym skraca okres rekonwalescencji. Należy jednak pamiętać, że w czasie około dwóch tygodni po operacji pacjentowi nie wolno dźwigać. W przypadku wykonywania pracy fizycznej chory może wrócić do aktywności zawodowej po upływie około czterech tygodni po zabiegu, ale ostateczną decyzje podejmuje lekarz w trakcie wizyt kontrolnych. Pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie, o czasie niezdolności do pracy decyduje lekarz, w większości przypadków okres ten wynosi nie dłużej niż dwa, trzy tygodnie.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Elżbieta
  Odpowiedz

  Obecnie (tj. w marcu 2018r.) na operację przepukliny w Warszawie czeka się nawet do dwóch lat.

  Szpital w Międzylesiu na Bursztynowej – terminy na ok. koniec kwietnia 2019r.
  Szpital MSWIA – czas oczekiwania 1,5 – 2 lat
  Szpital Medicover (jeśli dojdzie do przedłużenia umowy z NFZ) – koniec 2019r.

  Takich informacji udzieliły sekretariaty z wyżej wymienionych szpitali.

 • Gosx
  Odpowiedz

  Czas oczekawania w Pucku pół roku,przy pracy fizycznej narzeczony już musi brać morfinę by przetrwać dzień…brawo nfz brawo…

 • Anna
  Odpowiedz

  W Jastrzebiu Zdroju mam kolejkę ; 8 miesięcy . Nie wiem czy dotrwam bo bardzo dokucza .

 • Aga
  Odpowiedz

  szpital Wojskowy Saszerow w Warszawie prawie trzy lata

  • Marcin
   Odpowiedz

   Potwierdzam jest 2019-ty dalej i na Szaserow, WIM w Praskim czeka sie do 3 lat. Nieco szybciej podobno na Banacha. Natomiast z opini pacjentów jak słyszałem znieczulica niezła żeźnia… bałagan… Nie dziwie się ze jest mniej chętnych. pozdr Marcin

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search