Operacja rwy kulszowej – jak wygląda i ile kosztuje prywatnie?

 w choroby, zabiegi, Zdrowie

Rwa kulszowa to powszechnie znany zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy L4, L5 lub S1, tworzących nerw kulszowy. Rwa kulszowa to bardzo bolesna dolegliwość. Nerw kulszowy biegnie przez pośladek i udo do stopy, jego podrażnienie lub stan zapalny powodują ból promieniujący od pośladka, aż do stopy. Osoby cierpiące na tę dolegliwość nie mogą normalnie funkcjonować, dokuczliwy ból nie pozwala im pracować, a nawet spać, siedzieć czy chodzić. Nie ulega wątpliwości, iż przypadłość tą należy skonsultować z lekarzem. Ortopeda, neurolog, neurochirurg lub lekarz rehabilitacji wybierze właściwy sposób leczenia.

body-1082139_1920

  1. Na czym polega operacyjne leczenie rwy kulszowej?
  2. Przyczyny wystąpienia rwy kulszowej.
  3. Kiedy należy zastosować operacyjne leczenie rwy kulszowej?
  4. Operacja rwy kulszowej – rekonwalescencja po zabiegu.
  5. Operacja rwy kulszowej w ramach NFZ.
  6. Koszt operacyjnego leczenia rwy kulszowej.

Na czym polega operacyjne leczenie rwy kulszowej?

W operacyjnym leczeniu rwy kulszowej stosowana jest dyskektomia lub mikrodyskektomia. Zabieg skupia się na usunięciu części dysku uciskającej na nerw. Chirurg stara się jak największą część dysku pozostawić nienaruszoną, aby kręgosłup mógł najbardziej jak to możliwe zachować normalną, własną anatomię. W przypadku drugiej metody zabieg obejmuje niewielki fragment kręgosłupa i nacięcie jest znacznie mniejsze. Jednakże rodzaj i zakres operacji to zawsze sprawa indywidualna, nie ma jednego standardowego rozwiązania dla dolegliwości bólowych rwy kulszowej.

Przyczyny wystąpienia rwy kulszowej

Rwa kulszowa w większości przypadków jest wynikiem stanu zapalnego nerwu kulszowego. Jednak wśród przyczyn wystąpienia rwy kulszowej wymienia się również dyskopatię w okolicy kręgów L4, L5 lub S1 czy powikłania po przebytej chorobie zakaźnej. W rzadkich przypadkach rwa kulszowa może być również objawem towarzyszącym cukrzycy, a nawet zmian nowotworowych. W niewielkim odsetku przypadków nerw kulszowy przebiega poprzez mięsień gruszkowy, a nie jak w większości pod nim, to również może prowadzić do rozwoju rwy kulszowej.

Kiedy należy zastosować operacyjne leczenie rwy kulszowej?

Istnieje kilka metod leczenia rwy kulszowej, w tym również metody zachowawcze. Powszechnie stosowane jest leczenie farmakologiczne, terapia przy użyciu rehabilitacji, akupunktury, domowe sposoby leczenia. Coraz większą popularnością cieszą się przezotworowe zastrzyki nadtwardówkowe. Niekiedy jednak nie da się obejść bez operacji. Do operacyjnego leczenia rwy kulszowej kwalifikowani są pacjenci, u których występują częste nawroty choroby, lub u których ból nie ustępuje pomimo zastosowania terapii farmakologicznej. Interwencji chirurga wymagają również przypadki ucisku powodującego znaczne osłabienie czucia, albo siły mięśniowej oraz utratę kontroli nad oddawaniem moczu i/lub stolca. W zdecydowanej większości zespół objawów rwy kulszowej skutecznie leczony jest metodami zachowawczymi. W przypadku kwalifikacji pacjenta do operacji konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego na podstawie, którego lekarz może ocenić, czy istnieje szansa na samowyleczenie czy też konieczne jest wykonanie zabiegu.

Operacja rwy kulszowej – rekonwalescencja po zabiegu

Po operacji pacjent musi przejść przez kilkutygodniowy okres rehabilitacji. W tym czasie chory musi być pod stałą opieką rehabilitanta, fizykoterapeuty, który zadba o dostosowanie odpowiednich ćwiczeń do indywidualnych potrzeb. Należy wiedzieć, że właściwa rehabilitacja po operacji ma kluczowe znaczenie dla długofalowych rezultatów zabiegu. Po wyjściu ze szpitala pacjent musi przez co najmniej kilka tygodni powstrzymywać się od pracy i przebywać na zwolnieniu lekarskim. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie domu, przedmioty codziennego użytku warto umieścić w dogodnym miejscu, tak by nie trzeba było się do nich schylać czy wysoko sięgać. Nie zaszkodzi również wyposażyć łazienkę w dywaniki i maty antypoślizgowe.

Operacja rwy kulszowej w ramach NFZ

Zabieg operacyjnego leczenia rwy kulszowej jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednakże pacjenci zakwalifikowani do zabiegu muszą oczekiwać w kolejce, niekiedy nawet od 1,5 roku do 2 lat. Rwa kulszowa to niezwykle bolesna i dokuczliwa dolegliwość. Zdarza się, że chorzy nie są w stanie tak długo czekać i decydują się na samodzielne pokrycie kosztów zabiegu lub próbują innych metod leczenia.

Koszt operacyjnego leczenia rwy kulszowej

Cena operacyjnego leczenia rwy kulszowej to około kilka tysięcy złotych. Zwykle waha się od 5 000 do 8 000 zł. Wysokość kosztów zależy od regionu Polski i rangi specjalisty lub placówki, w której wykonywany jest zabieg. Warto przejrzeć ofertę kilku ośrodków w różnych regionach Polski, gdyż różnice mogą być dość znaczne.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

 

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search