Pediatra – specjalista małych pacjentów. Kiedy i w jakich sytuacjach należy zaczerpnąć jego porady?

 w lekarz rodzinny, Niezbędnik pacjenta, wizyta u lekarza specjalisty

Z uwagi na inny przebieg schorzeń u osób dorosłych niż u dzieci, związany często z szybszym postępem chorób oraz ich odmienną specyfiką, mali pacjenci powinni znajdować się pod profesjonalną opieką lekarzy pediatrów. Maluch ze względu na swą wrażliwość oraz zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań, wymaga odpowiedniego podejścia zarówno pod względem emocjonalnym, jak i farmakologicznym. Pediatra jest odpowiednią osobą znającą choroby dzieci oraz sposoby ich leczenia, a także właściwej profilaktyki. W artykule podajemy informacje, które mogą pomóc Wam w zaplanowaniu wizyty u tego specjalisty.

baby-22194_1920

  1. Kim jest lekarz pediatra?
  2. Gdzie można skorzystać z porady pediatry?
  3. Godziny przyjęć i czas oczekiwania na wizytę u pediatry. 
  4. Opieka pediatryczna w trudniejszych i poważniejszych przypadkach.
  5. Kiedy alternatywą jest pediatryczna wizyta prywatna?
  6. Czy konieczne jest skierowanie do pediatry?
  7. Kiedy należy zgłosić się do lekarza pediatry po raz pierwszy?

Kim jest lekarz pediatra?

Pediatra jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu dzieci i młodzieży, czyli osób, które nie ukończyły 18 roku życia. Potocznie można powiedzieć, że jest to lekarz ogólny jednak skupiający się głównie na leczeniu dzieci. Poza specjalizacją w zakresie pediatrii możliwy jest dalszy rozwój zawodowy profesjonalisty. Istnieją także pediatrzy specjalizujący w wąskich dziedzinach takich jak: endokrynologia dziecięca, onkologia dziecięca, nefrologia dziecięca, hematologia dziecięca i wiele innych. Do tych lekarzy kierowani są mali pacjenci wymagający bardziej specjalistycznego podejścia. Pediatra ma za zadanie ocenić stan zdrowia dziecka oraz czuwać nad jego prawidłowym rozwojem. To szczególnie istotne zadanie zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka. Wówczas lekarz pediatra sprawuje niezwykle ważną rolę poprzez zapoznanie rodzica z zasadami odpowiedniej pielęgnacji malucha, procesem karmienia, a także opieką medyczną od najmłodszych lat. W zakresie pracy pediatry leżą przede wszystkim:

  • profilaktyczne badania pediatryczne,
  • szczepienia ochronne,
  • diagnostyka i prowadzenie procesu leczenia wszystkich dolegliwości i jednostek chorobowych pojawiających się u dzieci i młodzieży.

Gdzie można skorzystać z porady pediatry?

Z bezpłatnej porady pediatry można skorzystać przede wszystkim w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), gdzie zapisane jest Twoje dziecko. Pediatra przyjmujący w POZ poradzi sobie z większością podstawowych problemów zdrowotnych i działań profilaktycznych u Twojego dziecka. W każdej przychodni, która zapewnia opiekę w ramach POZ powinien być dostępny ten specjalista. Z pewnością lepiej z maluchem zasięgnąć jego porady, gdyż posiada on kwalifikacje zawodowe oraz doświadczenie w leczeniu nieco inne niż lekarz rodzinny, posiadający ogólną wiedzę medyczną i przyjmujący wszystkich pacjentów (zarówno dzieci, dorosłych, jak i osoby starsze). Na uwagę zasługuje fakt, że lekarze rodzinni, z zakresu pediatrii są szkoleni tylko przez 6 miesięcy.

Co ważne, dostępność pediatrów w ramach poradni POZ jest stosunkowo dobra. W wielu placówkach przyjmują bardzo doświadczeni, życzliwi i empatyczni specjaliści. Duża część lekarzy pediatrów przyjmujących w POZ pracuje również w szpitalach, co może być dodatkowym atutem. Dlatego tak istotny jest wybór placówki POZ, która zapewni Twojemu dziecku bezpłatną opiekę pediatry na dobrym poziomie. Więcej o wyborze przychodni POZ.  Istnieje także możliwość umówienia wizyty domowej lekarza POZ w przypadku, który tego wymaga (w praktyce, pediatrzy w POZ wyjeżdżają na wizyty domowe nieczęsto i w bardzo mocno uzasadnionych przypadkach).

Warto zaznaczyć, że w przypadku korzystania z porady pediatry nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że rodzic ma prawo wyboru placówki, w której skorzysta z usług pediatry. Nie musi być to przychodnia w miejscowości, w której mieszka. Placówka może być położona kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania, a nawet w sąsiednim mieście. Najważniejsze, aby w pełni odpowiadała potrzebom dziecka. Czasami naprawdę zasadne jest udanie się na drugi koniec miasta, bądź do innej miejscowości celem uzyskania porady dobrego pediatry bezpłatnie. Istotną jest także kwestia, iż dziecko nie musi być zapisane do tej samej przychodni POZ co rodzic. Sami możemy zdecydować o wyborze odpowiedniej placówki. W jednej pracuje dobry naszym zdaniem pediatra, w innej natomiast posiadający odpowiednie kwalifikacje internista. Wybór właściwego lekarza może ułatwić przegląd sylwetek zawodowych lekarzy oraz ich miejsc pracy dostępny w wybranych województwach na portalu medinfo.pl.

Godziny przyjęć i czas oczekiwania na wizytę

Do pediatry w POZ można dostać się w dni powszednie, najczęściej w godzinach 8-18. W małych przychodniach, gdzie np. pracuje trzech lekarzy (w tym jeden pediatra) przyjęcia dzieci odbywają się w wyznaczonych godzinach (rzadko do godziny 18). W weekendy i dni świąteczne, w przypadku nagłych zachorowań nie wymagających wizyty w szpitalnym oddziale ratunkowym, z chorym dzieckiem można udać się do poradni dyżurujących. Więcej na ten temat w artykule: Co to jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna – kiedy i w jakich godzinach jest udzielana? W poradniach tych dyżurują z reguły lekarze interniści lub lekarze rezydenci (jeszcze bez specjalizacji), bardzo często szkolący się w innych, niż pediatria dziedzinach. Należy więc liczyć się z tym, iż nie w każdej poradni dyżurującej konsultuje lekarz ze specjalizacją z pediatrii.

Czas oczekiwania na konsultację w ramach NFZ jest obecnie stosunkowo krótki. W przypadku chorego malucha wynosi zwykle 1 dzień (w niektórych przychodniach dzieci przyjmowane są w dniu zgłoszenia). Natomiast jeśli jest to wizyta związana z bilansem lub szczepieniem dziecka zdrowego, czas ten może wynosić do 8 dni, w rzadkich przypadkach dłużej. Należy pamiętać, że w wielu przychodniach czas oczekiwania na wizytę u pediatry może wydłużać się w okresach nasilonych zachorowań (tzw. sezony grypowe). W niektórych poradniach POZ, w zależności od miejscowości i regionu, lekarz pediatra przyjmuje małych pacjentów tylko raz, dwa razy w tygodniu. W takim przypadku należy zastanowić się, czy nie lepiej wybrać przychodnię POZ nieco oddaloną od naszego miejsca zamieszkania, ale za to oferującą lepszy dostęp do pediatry.

Opieka pediatryczna w trudniejszych i poważniejszych przypadkach

Opieka nad małymi pacjentami nie kończy się jedynie na wizytach u pediatry w POZ. W przypadku wystąpienia poważniejszych chorób lub wykrycia nieprawidłowości w rozwoju dzieci kierowane są do lekarzy specjalistów. Wysokospecjalistyczna opieka pediatryczna w wielu regionach charakteryzuje się utrudnionym dostępem i długim czasem oczekiwania na świadczenie. W każdym większym mieście funkcjonują specjalistyczne poradnie dla dzieci na NFZ. Na bezpłatną wizytę u konkretnego specjalisty trzeba jednak poczekać. Kolejki do specjalistów dziecięcych są stosunkowo długie. Czas oczekiwania na wizytę w specjalistycznej poradni dziecięcej jest zróżnicowany w zależności od specjalności (np. ortopeda dziecięcy, kardiolog dziecięcy, gastroenterolog dziecięcy) oraz regionu Polski. Ponadto wyposażenie wielu ośrodków nie jest odpowiednie, brakuje kadry lekarskiej, występują niejasności co do pokrycia kosztów przebywania rodziców wraz z dzieckiem, w przypadku leczenia szpitalnego.

Warto zatem zwrócić uwagę, że rodzic ma prawo wyboru placówki (poradni, szpitala), w której będzie leczył swoje dziecko. Na terenie całego kraju funkcjonują wysokospecjalistyczne ośrodki przyjmujące dzieci z najcięższymi jednostkami chorobowymi, wymagającymi profesjonalnej opieki. Praktycznie w każdym województwie znajdują się specjalistyczne centra pediatrii z oddziałami dla pacjentów z całej Polski.

Kiedy alternatywą jest pediatryczna wizyta prywatna?

Prywatna wizyta u pediatry jest konieczne w sytuacji, gdy chcemy dostać się do konkretnego, renomowanego pediatry, który nie jest dostępny w ramach POZ. W przypadku długich kolejek do specjalistycznych poradni pediatrycznych (np. neurolog dziecięcy), również jesteśmy zmuszeni zdecydować się na wizytę prywatną. Bywa ona też konieczna, gdy chcemy by lekarz pediatra przyjechał do naszego dziecka na wizytę domową.
Może być to zaskakujące, ale zwłaszcza w przypadku mniejszych miejscowości, wizyty prywatne u specjalisty pediatrii są stosunkowo trudno dostępne. Może to mieć związek z brakiem lub małą liczbą tych specjalistów w mniejszych miejscowościach. Jeśli chodzi o ceny konsultacji u specjalisty pediatrii oscylują one najczęściej pomiędzy 50 a 150 złotych. Rozbieżności te wynikają m.in z doświadczenia zawodowego i kwalifikacji lekarza, lokalizacji gabinetu czy regionu Polski.

Czy konieczne jest skierowanie do lekarza pediatry?

Aby skorzystać z konsultacji u lekarza pediatry w ramach NFZ nie jest wymagane skierowanie. Opieka pediatryczna zapewniona jest w ramach POZ. Podobnie skierowanie nie jest potrzebne w przypadku wizyty prywatnej u lekarza pediatry. Pamiętaj natomiast, jeśli chcesz skorzystać z konsultacji wybranego specjalisty dziecięcego w ramach NFZ, np. neurolog dziecięcy musisz posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Kiedy należy zgłosić się do pediatry po raz pierwszy?

Pierwsza wizyta u lekarza pediatry powinna się odbyć w początkowych tygodniach życia dziecka. Przyjmuje się, że najlepiej, by miało to miejsce między czwartym a siódmym tygodniem życia. Jak wspomniano powyżej, rodzic ma prawo wyboru placówki oraz lekarza do którego zapisze swoją pociechę. Podczas pierwszej konsultacji lekarz specjalista pediatrii zbada dziecko, sprawdzi stan jego mięśni, skóry oraz oceni ciemiączko. Udzieli także rodzicom wskazówek co do pielęgnacji i odżywiania dziecka. Ponadto zapozna młodych opiekunów z kalendarzem szczepień ochronnych i poinformuje o konieczności monitorowania stanu zdrowia dziecka m.in w formie regularnych wizyt kontrolnych. Należy pamiętać, że pediatra to również lekarz starszych dzieci. Jego zadanie to przede wszystkim rozpoznawanie i leczenie chorób. W przypadku pojawienia się objawów infekcji, wystąpienia niepokojących zmian zachowania, nastroju, zmian w rozwoju dziecka, czy pojawienia się uczulenia niezbędny jest kontakt z lekarzem pediatrą.

Autor: Ewelina Grzegorczyk, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search