Pobyt weekendowy w sanatorium? Sprawdź czym różnią się oferowane pakiety i jakie są ich ceny

 w leczenie uzdrowiskowe, Niezbędnik pacjenta

Pobyt weekendowy w sanatorium jest często wybieraną formą spędzania czasu, szczególnie przez osoby pracujące na „wysokich obrotach”. To bez wątpienia świetne połączenie relaksu z możliwością zadbania o kondycję fizyczną i zdrowie. Pobyt weekendowy w sanatorium gwarantuje zastrzyk pozytywnej energii, chwilę odprężenia i oderwanie się od codziennej rzeczywistości. Ośrodki sanatoryjne coraz częściej przedstawiają nam różne propozycje i formy spędzenia ciekawego weekendu. Ale czym tak naprawdę różnią się poszczególne oferty? Na co musisz zwrócić uwagę wybierając ofertę weekendową w sanatorium? Na te i wiele innych wątpliwości postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule. Sprawdź już dziś co warto wiedzieć na temat pakietów weekendowych w sanatoriach.

fountain-1478242_1920

 1. Czym się różnią od siebie pobyty weekendowe oferowane przez sanatoria?
 2. Kiedy kupimy najtańsze opcje pobytów weekendowych w sanatorium?
 3. O czym należy pamiętać wybierając pobyt weekendowy w sanatorium?

Czym się różnią od siebie pobyty weekendowe oferowane przez sanatoria?

CENA

Warto zagłębić się dlaczego ceny pobytów weekendowych wahają się od około 250 złotych za osobę do nawet 800 złotych. Otóż, po pierwsze zależy to od standardu pokoju w jakim mamy być zameldowani oraz ilości proponowanych zabiegów. Oczywiście najtańsze pakiety wiążą się głównie z pobytem w pokoju 3-osobowym i z bardzo podstawowym standardem (zazwyczaj istnieje możliwość dopłaty za pobyt w pokoju 1 lub 2-osobowym albo wybór dogodnej opcji). Najdroższe pobyty weekendowe proponowane przez sanatoria dotyczą oferty specjalnej VIP i apartamentów 1 i 2-osobowych – koszty sięgają tam nawet 800 złotych za pobyt. Ponadto cena zależy także od sezonu w jakim chcemy wykupić pakiet – oczywiste jest, że w okresie wiosenno-letnim i wczesnojesiennym pobyty weekendowe będą najdroższe (ceny mogą również ulec zwiększeniu w czasie świąt).

Pamiętaj!

Zazwyczaj cena pobytu w sanatorium nie zawiera opłaty klimatycznej (to niewielkie koszty nieprzekraczające ok. 6 zł za dzień pobytu od osoby). Dopytaj również czy będziesz musiał dodatkowo zapłacić za korzystanie z Internetu oraz czy cena zawiera opłatę za parking (jeśli wybierasz się samochodem).

Jeżeli planujesz wybrać się całą rodziną na weekend do sanatorium warto wiedzieć, że większość pakietów oferuje zniżki pobytowe dla dzieci. Pociechy do 1. roku życia są meldowane bezpłatnie, a dzieciom w wieku 1-6 lat przysługuje 50% zniżki od pobytu. Można również znaleźć sanatoria, które oferują bezpłatny pobyt dla dzieci do 3 lat w pokoju z opiekunem (bez świadczeń). Co więcej, warto przyjrzeć się też cenom posiłków dla dzieci. Niektóre z ośrodków sanatoryjnych w ramach wykupywanego pobytu oferują np. zniżki 30% na posiłki (1/2 posiłku) dla dzieci do 12 lat.

ILOŚĆ PROPONOWANYCH ZABIEGÓW

Zazwyczaj wraz ze wzrostem ceny mamy więcej zabiegów (nawet 8-10), które trwają odpowiednio długo. Uważaj na „triki” jakie pojawiają się w niektórych pakietach. To co na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo atrakcyjne (bo np. pakiet zawiera 10 zabiegów), w rzeczywistości może być zupełnie inne. Jeżeli wybrałeś pakiet, który jest stosunkowo tani w porównaniu do pozostałych i zawiera znacznie więcej zabiegów, warto dopytać ile trwają poszczególne zabiegi – być może ich łączny czas nie przekracza 2 godzin i warto będzie zastanowić się nad wyborem innej opcji.

ILOŚĆ POSIŁKÓW

Warto zwrócić uwagę czy w cenie pobytu uwzględnione jest pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i kolację). W ramach niektórych pakietów można wybrać również opcję z odpowiednią dietą np. lekkostrawną, cukrzycową czy 1200 kcal.

DODATKOWE ATRAKCJE

Sanatoria starają wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oprócz zabiegów leczniczych zapewniają również inne atrakcje. W zależności od dedykowanej opcji może to być romantyczna kolacja dla dwojga, możliwość wypożyczenia roweru czy kijków Nordic Walking, wstęp na salę fitness, powitalny kosz owoców i butelka wina, dostęp do basenu, jacuzzi lub sauny.

LOKALIZACJA

Warto pamiętać, że sanatoria zlokalizowane są w 13 województwach w Polsce, a ofertę pobytów weekendowych znajdziemy głównie w tych umiejscowionych nad morzem i w górach. Ośrodki znajdujące się w otoczeniu ciekawych miejsc, jezior, wyciągów narciarskich, szlaków turystycznych, itp. mogą cieszyć się większym zainteresowaniem, jednak często oferują nieco droższe pobyty w porównaniu z innymi obiektami.

RENOMA SANATORIUM oraz  JAKOŚĆ ŚWIADCZONYCH USŁUG

Warto zwrócić uwagę na te dwa czynniki, które mogą determinować wybór weekendowego pobytu w sanatorium. Doświadczenia innych osób, opinie o danym ośrodku sanatoryjnym, jakość posiłków, zabiegów, zadowolenie z obsługi itp. oraz rekomendacje zasłyszane od znajomych i rodziny są niezwykle ważne i mogą mieć kluczowe znaczenie przy decydowaniu się na dany pakiet.

CO JESZCZE?

Innym czynnikiem, który różnicuje poszczególne oferty pobytów weekendowych w sanatoriach są dodatkowe kwestie związane m.in. z zapewnieniem opieki medycznej – zwróć na to uwagę, bowiem tylko w nielicznych pakietach zapewniona jest całodobowa opieka medyczna. W niektórych pakietach dodatkowo możliwe jest skorzystanie z konsultacji lekarskiej przed zabiegami.

Listę 26 przykładowych sanatoriów, które oferują pobyty weekendowe zaprezentowano poniżej: 

WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIE

 1. Uzdrowisko Połczyn Grupa PGU S.A.
  ul. Zdrojowa 6, 78-320 Połczyn-Zdrój
 2. Sanatorium MARTA
  ul. Zdrojowa 1/2, 78-320 Połczyn Zdrój
 3. Sanatorium SAN
  ul. Kasprowicza 17, 78-100 Kołobrzeg
 4. Sanatorium Uzdrowiskowe „Bałtyk”
  ul. Rodziewiczówny 1, 78-100 Kołobrzeg
 5. Uzdrowisko Dąbki
  ul. Letniskowa 4, 76-156 Uzdrowisko Dąbki

WOJ. DOLNOŚLĄSKIE

 1. Uzdrowisko Świeradów – Czerniawa Sp. z o.o. Grupa PGU
  ul. Zdrojowa 2, 59-850 Świeradów-Zdrój
 2. St. Lukas Sanatorium & SPA
  ul. Sienkiewicza 21, 59-850 Świeradów-Zdrój
 3. Sanatorium „Stary Zdrój”
  ul. Górska 4, 57-320 Polanica Zdrój

WOJ. ŚLĄSKIE

 1. Sanatorium Ustroń Ośrodek TULIPAN
  ul. Szpitalna 21, 43-450 Ustroń
 2. Ośrodek “Magnolia”
  ul. Szpitalna 15, 43-450 Ustroń
 3. Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe “Ustroń” S.A.
  ul. Sanatoryjna 1, 43-450 Ustroń
 4. MAZOWSZE MEDI-SPA SP. Z O.O.
  ul. Stroma 6, 43-450 Ustroń
 5. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój Sp. z o.o. 
  ul. Uzdrowiskowa 54, 43 – 230 Goczałkowice-Zdrój

WOJ. MAŁOPOLSKIE

 1. Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o. 
  ul. Solna 2, 32-700 Bochnia
 2. Sanatorium Uzdrowiskowe Watra
  ul. Piękna 19, 33-380 Krynica-Zdrój

WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIE

 1. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „ORION” w Ciechocinku 
  ul. Warzelniana 1, 87-720 Ciechocinek
 2. Sanatorium “Willa York” Medi & SPA
  ul. Mickiewicza 20, 87-720 Ciechocinek
 3. P.W. “Medical-Tourist” Sp. z o.o. Sanatorium Uzdrowiskowe “Chemik”
  ul. Widok 13, 87-720 Ciechocinek
 4. Uzdrowisko Wieniec-Zdrój 
  ul. Brzozowa 1, Wieniec-Zdrój
 5. Sanatorium Uzdrowiskowe, Ośrodek Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej “OAZA” sp. z o.o. 
  ul. Świętokrzyska 76, 88-100 Inowrocław

WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIE

 1. Lawendowy Zdrój Medical & SPA
  ul. Korczyńska 25, Busko Zdrój – Zbludowice
 2. Hotel**** Medical Spa Malinowy Zdrój 
  ul. Leśna 7, 28-131, Solec-Zdrój

WOJ. PODKARPACKIE

 1. Centrum Promocji Zdrowia “SANVIT” Sp. z o.o., Oddział Iwonicz-Zdrój Sanatorium Uzdrowiskowe
  ul. Ks. Jana Rąba 1, 38-440 Iwonicz-Zdrój
 2. Górnicze Sanatorium – ‘Górnik’ 
  ul. ks. Jana Rąba, 38-440 Iwonicz-Zdrój
 3. “Uzdrowisko Horyniec” 
  ul. Sanatoryjna 3, 37-620 Horyniec-Zdrój

WOJ. LUBELSKIE

 1. Zakład Leczniczy “Uzdrowisko Nałęczów” S.A. 
  Al. Małachowskiego 5, 22-140 Nałęczów

Kiedy kupimy najtańsze opcje pobytów weekendowych w sanatorium?

Po pierwsze, mało kto wie, że sanatoria posiadają oferty LAST MINUT. Wówczas w bardzo atrakcyjnych cenach możemy spędzić ciekawy weekend. Dodatkowo jeżeli nie ma dla Ciebie znaczenia pora roku, warto zdecydować się na pobyt weekendowy w sanatorium poza sezonem. To zazwyczaj okres między 1 stycznia a 30 kwietnia. Taniej również wykupisz pobyt w okresie od października do grudnia (wyłączając okres świąteczny).

O czym należy pamiętać wybierając pobyt weekendowy w sanatorium?

Najważniejsze informacje, o których musisz pamiętać dokonując wyboru sanatorium przeczytasz tutaj.

Autor: Justyna Kosecka, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search