Podolog – gdzie go szukać i z jakimi problemami się do niego zgłosić

 w medycyna estetyczna, Niezbędnik pacjenta, Uroda, zabiegi, zabiegi estetyczne, Zdrowie

Odciski, wrastające paznokcie, ciężko gojące się rany na stopach, to tylko niektóre spośród wielu problemów dotyczących stóp. Jak prawidłowo o nie zadbać i do kogo udać się w momencie pojawienia się kłopotu? Specjalistą spieszącym z pomocą naszym stopom jest podolog – profesjonalista od stóp. O tym kim jest, jakie zabiegi oferuje i gdzie go szukać przeczytasz poniżej.

 1. Co to jest podologia?
 2. Kim jest podolog?
 3. Skąd biorą się problemy stóp?
 4. Jakie zabiegi oferują gabinety podologiczne?
 5. Koszt zabiegów podologicznych

Co to jest podologia?

Podologia jest stosunkowo młodą dziedziną nauki, która w Polsce stawia dopiero pierwsze kroki. Zajmuje się zabiegami wokół stóp i paznokci. Określenie podologia ma swoje korzenie w greckich słowach: podo-stopa, logos-nauka, co dosłownie oznacza nauka o stopach. Zabiegi w obrębie tej dziedziny mają różnorodny charakter, co wiąże się z posiadaniem wiedzy z zakresu nauk medycznych m.in dermatologii, chirurgii, ortopedii czy technik zaopatrzenia ortopedycznego przez osoby praktykujące ten zawód. Zakres prawny podologii w naszym kraju nie jest jeszcze uregulowany, ze względu na to, iż jest to nowa i ciągle kształtująca się dziedzina nauki.

Kim jest podolog?

Podolog jest osobą zajmującą się kompleksową pielęgnacją stóp. Nie jest to lekarz, czy kosmetyczka (choć również te osoby mogą wykonywać ten zawód) lecz specjalista pomagający utrzymać stopy w stanie zdrowia. Podstawowym zadaniem podologa jest profilaktyka, diagnozowanie i leczenie chorób stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Specjalista podolog przeciwdziała powstawaniu zmian chorobowych na stopach, a w przypadku wystąpienia zaniedbań wykonuje odpowiednie zabiegi lub terapie mające na celu poprawę i niwelowanie wszelkich niepożądanych efektów. Ponadto podolog jest doradcą pacjenta udzielającym wskazówek co do odpowiedniej pielęgnacji stóp i nóg, stosowania właściwych preparatów czy środków farmaceutycznych. Posiada także wiedzę z zakresu protetycznego odciążania szczególnie zagrożonych miejsc za pomocą specjalistycznych opatrunków, ortez, czy klamr zabezpieczających np. wrastający paznokieć. Należy zaznaczyć, iż podolodzy to osoby kompetentne do konsultowania osób z grup ryzyka, np. chorych na cukrzycę, hemofilię, czy choroby reumatyczne. Wczesne rozpoznanie zagrożeń w przypadku powyższych pacjentów zwiększa szanse na zatrzymanie rozwijających się patologicznych zmian, np. zespołu stopy cukrzycowej.

Skąd biorą się problemy stóp?

Podstawową przyczyną problemów ze stopami jest brak odpowiedniej, codziennej pielęgnacji i profilaktyki oraz lekceważenie niepojących zmian w wyglądzie stóp. Na choroby stóp wpływają w znacznym stopniu uwarunkowania genetyczne. Ponadto ryzyko wystąpienia niepożądanych dolegliwości zwiększają takie czynniki jak: niewłaściwe obuwie, wysokie obcasy, przesadne skracanie długości paznokcia, brak odpowiedniego nawilżania, zbyt częste wycinanie skórek. Również treningi nadwyrężające stopy mają swój udział w powstawaniu różnych dysfunkcji. We wszystkich działaniach warto jednak zachować zdrowy rozsądek, gdyż nie od razu prowadzą one do rozwoju chorób.

Jakie zabiegi oferują gabinety podologicze?

Do podstawowych zabiegów, z jakimi możemy się spotkać w gabinetach podologicznych należą:

 • poradnictwo dotyczące prawidłowego obuwia,
 • poradnictwo dotyczące odpowiedniej pielęgnacji stóp,
 • profesjonalne skracanie paznokci,
 • zabiegi na paznokciach grzybiczych i zgrubiałych oraz wrastających i wkręcających,
 • usuwanie hiperkeratoz, czyli zabiegi na zrogowaciałym naskórku,
 • odbudowa paznokcia zastępczego zwana protetyką paznokcia,
 • ortonyksja polegająca na sporządzaniu indywidualnych klamer korygujących na wrastający lub wkręcający paznokieć,
 • profilaktyka i leczenie stopy cukrzycowej,
 • usuwanie odcisków, brodawek, modzeli czy kurzajek,
 • opatrunki na stopach,
 • opatrunki na pękających piętach.

Koszt zabiegów podologicznych

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zabiegi wykonywane w obrębie stóp tylko, gdy przeprowadzają je ortopedzi, chirurdzy lub dermatolodzy. W wykazie świadczeń refundowanych nie znajdziemy zatem poradni podologicznych. Pacjent niestety nie otrzyma zwrotu kosztów za zabiegi kosmetyczne odbywające się w prywatnych gabinetach podologicznych, choć w wielu przypadkach mogą oszczędzić wiele bólu i pomóc w zatrzymaniu procesu chorobotwórczego.

Ceny za usługi podologiczne są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju zabiegu, który jest wykonywany oraz regionu Polski. Koszt konsultacji u podologa to około 50-100 złotych. Warto zwrócić uwagę, iż liczba gabinetów podologicznych w naszym kraju jest jeszcze bardzo mała w porównaniu z innymi krajami Europy. Zawód ten zdecydowanie szerzej rozwinięty jest w Niemczech, Szwajcarii, Francji czy Hiszpanii.

Autor: Ewelina Grzegorczyk, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search