Polipy w nosie – jak usunąć na NFZ?

 w zabiegi, Zdrowie

Polipy w nosie to dość popularny problem. Dotyczy zarówno dzieci jak i osób starszych. Istnieje wiele metod jego leczenia, jednak wciąż najbardziej popularną jest chirurgiczne usunięcie. Czy zabieg ten można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia? Co w sytuacji, gdy dokuczliwy problem nie pozwoli nam czekać w długiej kolejce?

 1. Polipy nosa – gdzie można wykonać zabieg polipektomii nosa?
 2. Polipy w nosie – zabieg chirurgicznego usunięcia w ramach NFZ.
 3. Koszt zabiegu chirurgicznego usunięcia polipów nosa.
 4. Jak wygląda zabieg chirurgicznego usunięcia polipów nosa
 5. Przygotowanie do zabiegu chirurgicznego usunięcia polipów nosa
 6. Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznego usunięcia polipów nosa.

Polipy nosa – gdzie można wykonać zabieg polipektomii nosa?

Zabieg polipektomii nosa wykonywany jest w warunkach szpitalnych niemalże na każdym oddziale laryngologicznym. Zarówno w dużych placówkach wojewódzkich jak i mniejszych szpitalach powiatowych nie będzie problemu z wykonaniem tej operacji. Pacjent jednak będzie musiał oczekiwać w kolejce, gdyż jest to dość powszechny problem, w związku z czym ilość chętnych nieustannie rośnie. Zabieg ten realizowany jest również w ramach oddziału chirurgii jednego dnia, ale placówek realizujących tego typu świadczenia z zakresu laryngologii w ramach NFZ jest niewiele. Zwykle jeżeli występują to w większych miastach wojewódzkich. Przykładowo według danych NFZ w województwie świętokrzyskim jest tylko jedna taka placówka.

Polipy w nosie – zabieg chirurgicznego usunięcia w ramach NFZ

Zabieg chirurgicznego usunięcia polipów nosa można wykonać bezpłatnie. W takim przypadku konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza specjalistę laryngologii. Czas oczekiwania w kolejce do poradni laryngologicznej w ramach NFZ nie jest zbyt długi, zwykle jest to około tygodnia. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku oczekiwania na zabieg, pacjenci czekają nawet do kilku lat. W związku z czym bardzo często, ze względu na dokuczliwe dolegliwości, decydują się na prywatne wykonanie zabiegu. Warto sprawdzić czas oczekiwania w mniejszych placówkach, np. powiatowych – pacjent sam może wybrać placówkę, w której zostanie wykonane usunięcie polipów, a zdarza się, że kolejki są tam krótsze nawet o kilkanaście miesięcy.

Koszt zabiegu chirurgicznego usunięcia polipów nosa

Koszt zabiegu chirurgicznego usunięcia polipów nosa waha się w granicach od 1 000 zł do 4 000 zł. Cena są różne w poszczególnych regionach Polski, w mniejszych województwach koszty są zwykle niższe. Dla przykładu w jednej z placówek w Warszawie cennik wskazuje kwotę 3 400 zł za wspomniany zabieg, natomiast w Kielcach możliwe jest wykonanie tej samej operacji nawet za 1 000 zł. Znaczenie ma tu również placówka, w której pacjent decyduje się wykonać operacje. Warto porównać cenniki, gdyż nawet w tym samym mieście różnice w cenie mogą sięgać nawet do 1 500 zł.

Jak wygląda zabieg chirurgicznego usunięcia polipów nosa?

Zabieg polipektomii wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Jednak w uzasadnionych przypadkach, np. przeciwwskazań wynikających z ogólnego, złego stanu zdrowia, usunięcie polipów może odbyć się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Pacjent przewieziony na salę ma zakładane wkłucie dożylne, a następnie jest usypiany. Zabieg trwa ok. 1,5 godziny i może towarzyszyć mu krwawienie z nosa, dlatego profilaktycznie stosuje się tzw. tamponadę nosa przednią.

Przygotowanie do zabiegu chirurgicznego usunięcia polipów nosa

W przypadku zakwalifikowania do operacyjnego usunięcia polipów nosa pacjenta czeka badanie lekarza specjalisty anestezjologii, który zdecyduje czy stan zdrowia pacjenta pozwala na zastosowanie znieczulenia ogólnego. W tym celu zostają zlecone m. in. takie badania jak: EKG, RTG klatki piersiowej, badania laboratoryjne krwi. Bardzo istotne jest, by bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza dotyczących zażywania leków. W przypadku osób stosujących na stałe leki, może zaistnieć konieczność przerwy w ich zażywaniu – dotyczy to głównie leków przeciwkrzepliwych. Ważne, aby ogólny stan zdrowia osoby przygotowywanej do zabiegu był dobry, dlatego w przypadku  chorób przewlekłych potrzebna będzie konsultacja odpowiedniego specjalisty. W dniu zabiegu pacjent powinien być zdrowy, bez infekcji oraz na czczo, ostatni posiłek powinien zjeść 7 godzin przed zabiegiem.

Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznego usunięcia polipów nosa

Po operacji polipektomii nosa pacjent zwykle przebywa dobę w szpitalu, oczywiście jeśli zabieg przebiegł bez komplikacji. Pacjent będzie wymagał zwolnienia lekarskiego na okres co najmniej 7 dni. W tym czasie należy ograniczyć aktywność fizyczną i zawodową. Nie wskazane są kąpiele w gorącej wodzie, dźwiganie ciężkich przedmiotów, kilkugodzinne siedzenie przed komputerem. Konieczna będzie również rezygnacja z korzystania z basenu, przebywania na słońcu czy latania samolotem. Pacjent otrzyma również kilka zaleceń, co do stosowania leków, których należy bezwzględnie przestrzegać. Po zabiegu możliwe jest odczuwanie bólu, jednak skuteczną ulgę powinny przynieść ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Opatrunek usuwany jest po upływie 24 godzin od zabiegu. Pacjent powinien zorganizować sobie transport do domu po wypisie, gdyż nie będzie mógł samodzielnie prowadzić samochodu.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Dorota
  Odpowiedz

  Witam czy 10 letnim dzieciom tez są przeprowadzane operacjie polipow?

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search