Powiększanie biustu własnym tłuszczem- na czym polega ten zabieg?

 w medycyna estetyczna, Uroda

Przeszczep komórek tłuszczowych, czyli lipofiling, to cieszący się coraz większą popularnością sposób na powiększenie piersi. Komórki tłuszczowe stanowią bowiem, najbardziej naturalny i bezpieczny wypełniacz, który w przeciwieństwie do implantów nie niesie ze sobą ryzyka odrzucenia lub reakcji alergicznej. Czy powiększanie biustu własnym tłuszczem jest bezpieczne? Czego można się spodziewać po tym zabiegu? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

doctor-650534_1920

  1. Skąd i dokąd?
  2. Powiększanie biustu własnym tłuszczem- co dalej?
  3. Dalsze zalecenie
  4. Czego możemy się spodziewać?

Skąd i dokąd?

Tłuszcz potrzebny do zabiegu najczęściej pobierany jest z okolic brzucha lub ud, dzięki czemu można ukształtować i poprawić wygląd okolic pępka czy pośladków uzyskując efekt tzw. brazylijskiej pupy. Procedura liposukcji standardowo przeprowadzona jest w znieczuleniu całkowitym lub miejscowym. W obu przypadkach wykorzystuje się specjalne przystosowane kaniule, które dzięki swoim małym rozmiarom minimalizują inwazyjność samego zabiegu. Tak pobrane komórki tłuszczowe i macierzyste mają największą szansę na przyjęcie się. Pobrane komórki wykorzystuję się nie tylko do powiększenia piersi, ale także do wygładzenia zmarszczek mimicznych twarzy, powiększania ust (zastępują botox i kwas hialuronowy) lub plastyki powiek górnych i dolnych – więcej na temat zastosowania komórek tłuszczowych w innych dziedzinach medycyny przeczytasz tutaj.

Powiększanie biustu własnym tłuszczem- co dalej?

Po zakończeniu liposukcji następuje specjalne „obrobienie” pobranej tkanki tłuszczowej. Jest ona odwirowywana, dzięki czemu znajdująca się w niej woda i obumarłe komórki zostają odseparowane od zdrowych komórek macierzystych i tłuszczowych. Następnie bardzo cienką igiełką lub kaniulą lekarz precyzyjnie umieszcza pojedyncze komórki tłuszczowe we wcześniej wyznaczone miejsca — są one wstrzykiwane pomiędzy skórę a gruczoł sutkowy, do mięśnia piersiowego oraz wokół piersi. Cały zabieg odbywa się w ciągu jednego dnia i po zakończonej procedurze pacjentka udaje się do domu.

Dalsze zalecenia

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk i zasinienie, które trwa zwykle nie dłużej niż około 48 godzin – jeżeli w tym czasie opuchlizna nie zniknie lub nie zacznie ustępować, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Pacjentka powinna też unikać słońca i solarium przez kilka dni po zabiegu. Sukces przeszczepu w dużej mierze zależy od stosowania się do zaleceń lekarzy.W okresie rekonwalescencji pozabiegowej zalecane jest noszenie specjalnej odzieży uciskowej redukującej obrzęk oraz napuchnięcia ciała (nawet do 6 miesięcy). Skutecznie zapobiega ona rozciąganiu się skóry, które może być efektem liposukcji. Specjaliści radzą, by zaplanować operację przeszczepu komórek tłuszczowych jesienią lub wczesną zimą, kiedy bez skrępowania można ukryć bieliznę uciskową pod innymi ubraniami.

Czego możemy się spodziewać?

Powiększanie piersi komórkami tłuszczowymi powoduje nie tylko ich zwiększenie, ale i ujędrnienie. Biust po zabiegu wygląda naturalnie, jest odpowiednio wymodelowany i symetryczny. Co więcej, liposukcja gwarantuje efekt na wyszczuplenia w miejscach, skąd pobierany jest tłuszcz. W czasie jednorazowego zabiegu pierś zostaje powiększona zazwyczaj o jeden lub półtora rozmiaru. Większe efekty są niemożliwe z uwagi na ograniczenia ilości tłuszczu, który może zostać przeszczepiony — maksymalna ilość to 250 ml. Należy być też świadomym, że kilka tygodni po procedurze organizm wchłania do 25% przeszczepionej tkanki. Reszta powinna zostać w nowym miejscu na stałe.

Lipofiling to idealne rozwiązanie dla kobiet, które obawiają się poważnej operacji wszczepienia implantów piersi, a chcą powiększyć ich rozmiar i zobaczyć natychmiastowe efekty. Niestety, metoda nie nadaje się dla osób bardzo szczupłych, które nie będą miały wystarczającej ilości tłuszczu do pobrania — w ich przypadku poleca się raczej wszczepienie implantów.

Autor: dr n. med. Kazimierz Cieślik

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search