Proktolog – sprawdź jak skorzystać z wizyty u tego specjalisty i w jakich dolegliwościach pomoże

 w Niezbędnik pacjenta, wizyta u lekarza specjalisty

Masz kłopot z jelitami? Odczuwasz dyskomfort w okolicach odbytu? Towarzyszy Ci ból i świąd dolnego odcinka przewodu pokarmowego? Nie wiesz czym może być to spowodowane? Zastanawiasz się gdzie szukać pomocy? Skorzystaj z porady specjalisty proktologa. O tym kim jest proktolog, czym się zajmuje i jak dostać się na wizytę przeczytasz w naszym artykule.

 offal-1463369_1280

  1. Kim jest proktolog?
  2. Gdzie i w jaki sposób skorzystasz z porady specjalisty proktologa?
  3. Czy konieczne jest skierowanie do lekarza proktologa?
  4. Jak się umówić na wizytę do proktologa?
  5. Jakie schorzenia leczy proktolog i kiedy udać się na wizytę?
  6. Kiedy należy skorzystać z wizyty prywatnej u proktologa?

Kim jest proktolog?

Proktolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego (jelita grubego, odbytnicy i odbytu). W przypadku pojawienia się dolegliwości ze strony tych części ciała należy skonsultować się właśnie z tym specjalistą. Osobom po 50 roku życia zaleca się wizyty profilaktyczne raz na rok. Z uwagi na to, iż w wyżej wymienionych odcinkach przewodu pokarmowego najczęściej rozwijają się stany zapalne i nowotworowe, nie należy bagatelizować żadnych objawów. Warto kontrolować swoje zdrowie i udać się na konsultację u proktologa, mimo skrępowania i zakłopotania, które nam towarzyszy…

Gdzie i w jaki sposób skorzystasz z porady specjalisty proktologa?

Konsultację z zakresu proktologii uzyskasz w specjalistycznej poradni proktologicznej. Chcąc skorzystać z porady bezpłatnie, w ramach NFZ należy przede wszystkim posiadać skierowanie, a następnie wyszukać w swoim mieście placówki, które udzielają świadczeń w tym zakresie i umówić wizytę. Niektóre placówki umożliwiają telefoniczny system rejestracji na wizytę, inne natomiast wymagają osobistego zgłoszenia się ze skierowaniem w celu umówienia konsultacji.

Cenną informacją jest, iż liczba poradni proktologicznych przyjmujących pacjentów w ramach NFZ nie jest duża. Dla przykładu w całym województwie małopolskim jest ich 10, śląskim 34, lubelskim 6,  świętokrzyskim 3, a w zachodniopomorskim tylko 1. W związku z powyższym czas oczekiwania na wizytę u proktologa ulega wydłużeniu. Na konsultację czeka się przeważnie od kilkunastu dni do nawet kilku miesięcy. Sytuacja ta przedstawia się jednak różnie w zależności od regionu Polski. Z uwagi na małą liczbę poradni o tej specjalności na wizytę praktycznie wszędzie trzeba poczekać.

Czy konieczne jest skierowanie do lekarza proktologa?

Aby skorzystać z konsultacji u lekarza proktologa w ramach NFZ niezbędne jest posiadanie skierowania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jak się umówić na wizytę do proktologa?

W celu umówienia wizyty do specjalisty proktologa należy skontaktować się bezpośrednio z placówką, która posiada poradnię proktologiczną. Więcej o sposobach rejestracji skierowania przeczytasz w artykule: Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna. Co zrobić ze skierowaniem do specjalisty? Jak się umówić na wizytę do specjalisty?

Jakie schorzenia leczy proktolog i kiedy udać się na wizytę?

Do lekarza proktologa należy zgłosić się w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Spośród najbardziej powszechnych wyróżnić można:

  • ból odczuwalny w okolicy doodbytniczej, w odbytnicy lub w środkowym i dolnym pasie brzucha,
  • szczypanie lub mrowienie podczas siedzenia, chodzenia lub leżenia,
  • w momencie pojawienia się krwi w kale, zmiany wyglądu kału, jego konsystencji, kształtu.

Ponadto objawy takie jak gazy, zaparcia czy nietrzymanie stolca powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Lekarz proktolog pomoże także w sytuacji zaobserwowania u siebie różnego rodzaju wycieków ropnych z odbytnicy oraz innych zmian widocznych w jej okolicy. Do konsultacji proktologicznej powinny skłonić pacjenta uczucie rozpierania oraz ostre i intensywne bóle w układzie pokarmowym. Powyższe dolegliwości mogą świadczyć o rozwoju wielu poważnych chorób. Najczęstszymi chorobami, które leczy proktolog są: hemoroidy, szczelina odbytu, czy ropień okołoodbytniczy.

Kiedy należy skorzystać z wizyty prywatnej u proktologa?

Często z powodu długich kolejek w poradniach specjalistycznych pacjenci decydują się na wizytę prywatną. Warto pamiętać, że w przypadku takiej wizyty nie jest wymagane skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Prywatna wizyta u proktologa jest także konieczna, gdy chcemy dostać się do konkretnego, polecanego specjalisty, który nie przyjmuje nigdzie w ramach NFZ. Jeśli chodzi o dostępność do lekarzy specjalistów w tej dziedzinie, większa część poradni i gabinetów, zlokalizowana jest w większych miastach, co wiąże się z utrudnionym dostępem do proktologa mieszkańców małych miejscowości czy wiosek. Koszt prywatnej konsultacji proktologicznej waha się w granicach 100 zł i więcej i jest zależny od regionu Polski, lokalizacji gabinetu oraz sylwetki zawodowej lekarza (tytuł naukowy, doświadczenie zawodowe, staż pracy). Możliwość sprawdzenia sylwetek zawodowych wybranych specjalistów znajdziesz na stronie medinfo.pl.

Autor: Ewelina Grzegorczyk, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search