Psychiatra – czy skorzystasz z konsultacji bez skierowania?

 w Niezbędnik pacjenta, wizyta u lekarza specjalisty

W dzisiejszych czasach problemy dotyczące zdrowia psychicznego są bardzo częste. Wielu chorych krępuje się jednak poprosić o pomoc i zgłosić do poradni. Obserwowany jest więc niewielki odsetek osób z zaburzeniami psychicznymi korzystających z opieki zdrowotnej w tym zakresie. Warto jednak przełamać wstyd i pamiętać o specjalistach mogących pomóc w przypadku pojawienia się problemów o podłożu emocjonalnym i psychicznym. Specjalistą do którego powinniśmy wybrać się na konsultację jest lekarz psychiatra. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak się do niego dostać i czy długo będziesz musiał czekać na wizytę. 

alone-62253_1920

  1. Kim jest psychiatra?
  2. Kiedy warto udać się do lekarza psychiatry?
  3. Ogólna charakterystyka świadczeniodawców
  4. Czy konieczne jest skierowanie do lekarza psychiatry?
  5. Czas oczekiwania na wizytę u psychiatry / w poradni zdrowia psychicznego
  6. Wizyta u psychiatry – prywatnie

Kim jest psychiatra?

Psychiatra to lekarz specjalista, który rozpoznaje choroby psychiczne zgodnie z przyjętą międzynarodową klasyfikacją chorób psychicznych. Zajmuje się diagnostyką, różnicowaniem oraz leczeniem wszystkich schorzeń mających podłoże psychiczne. Psychiatra współpracuje najczęściej z osobami o silnie zaburzonej psychice, z osobami chorymi psychicznie oraz osobami z zaburzeniami psychotycznymi. W obszarze działań tego specjalisty, obok wszelkiego rodzaju zaburzeń i chorób psychicznych, znajdują się również maniakalne i paranoidalne depresje, nerwice, upośledzenia umysłowe, uzależnienia oraz syndromy niedostosowania społecznego. Najczęstszą formą leczenia przez psychiatrów są leki, rzadziej wykorzystuje się metody biologiczne, np. leczenie światłem depresji sezonowej.

Kiedy warto udać się do lekarza psychiatry?

Decyzja o wizycie u lekarza psychiatry jest zazwyczaj decyzją trudną i następuje najczęściej po wielu próbach poradzenia sobie z problemem samemu. Warto jednak przyznać się do swoich słabości i udać się na konsultację do specjalisty. Im wcześniej pacjent się na to zdecyduje, tym szybciej uzyska pomoc. Do lekarza psychiatry należy zgłosić się w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości. Najczęściej są to stany lękowe inaczej fobie, stany depresyjne, zaburzenia zachowania, emocji, osobowości, percepcji. Z porady specjalisty powinny skorzystać także osoby, u których podejrzewa się uzależnienie od środków psychotropowych, seksu, alkoholu lub innych czynników. Ponadto ze stałej pomocy korzystają także osoby z już stwierdzoną chorobą, u których pojawiło się pogorszenie stanu zdrowia.

Ogólna charakterystyka świadczeniodawców

Świadczenia z zakresu psychiatrii są świadczeniami ogólnodostępnymi. Poradnie zdrowia psychicznego znajdują się głównie w większych miastach, zdecydowanie gorszy dostęp do świadczeń z zakresu tej specjalności mają mieszkańcy wsi. Często osoby zamieszkujące te tereny muszą udać się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów celem uzyskania porady. Liczba poradni jest stosunkowo duża nawet w większych miastach, dla przykładu w Kielcach jest to dwanaście poradni. Na wizytę u specjalisty psychiatrii w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czeka się od kilku do kilkunastu dni. Zależne jest to oczywiście od regionu Polski, a także kwalifikacji i doświadczenia specjalisty oraz rodzaju i lokalizacji placówki do której się wybieramy.

Czy konieczne jest skierowanie do lekarza psychiatry?

Warto zaznaczyć, że aby skorzystać z konsultacji u lekarza psychiatry w ramach NFZ nie jest wymagane posiadanie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Czas oczekiwania na wizytę u psychiatry/ w poradni zdrowia psychicznego

Czas oczekiwania na wizytę u psychiatry w ramach NFZ nie jest długi. Dla przykładu w województwie świętokrzyskim na konsultację u lekarza psychiatry trzeba poczekać od kilku do kilkunastu dni. Różnice w kolejkach do specjalisty psychiatrii wynikają m.in. z lokalizacji poradni oraz kwalifikacji i doświadczenia zawodowego profesjonalisty – do cenionych i posiadających wieloletni staż zawodowy lekarzy czeka się z reguły dłużej.

Wizyta u psychiatry – prywatnie

Konsultacje prywatne u specjalisty psychiatry są stosunkowo łatwo dostępne. W przypadku pacjentów mieszkających w mniejszych miejscowościach dostęp do lekarza tej specjalności może być nieco utrudniony, ze względu na bardzo małą liczbę prywatnych gabinetów, zwłaszcza jeśli mowa o miejscowościach oddalonych od miasta. Koszt konsultacji u lekarza psychiatry wynosi od 100 zł wzwyż.

Autor: Ewelina Grzegorczyk, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search