Reumatolog – kiedy umówić się na wizytę do tego specjalisty?

 w Niezbędnik pacjenta, wizyta u lekarza specjalisty

Choroby z zakresu reumatologii stanowią bardzo liczną grupę (ponad 100 jednostek chorobowych). Niektóre z nich charakteryzują się łagodniejszym przebiegiem, inne natomiast prowadzą do znacznego ograniczenia ruchu, a w konsekwencji nawet do kalectwa. Choroby reumatyczne mogą wystąpić praktycznie u każdego, dotykają zarówno osoby starsze, jak i ludzi bardzo młodych. Reumatolog jest lekarzem medycyny, który zajmuje się rozpoznawaniem, leczeniem oraz zapobieganiem schorzeniom reumatycznym, czyli zapalnym, metabolicznym i zwyrodnieniowym chorobom kości, stawów oraz tkanki łącznej. Sprawdź najważniejsze informacje na temat tego specjalisty.

0003

  1. Kim jest reumatolog?
  2. Kiedy należy zgłosić się do reumatologa?
  3. Ogólna charakterystyka świadczeniodawców
  4. Czy konieczne jest skierowanie do reumatologa?
  5. Czas oczekiwania na wizytę u reumatologa / w poradni reumatologicznej
  6. Jak się umówić na wizytę do reumatologa?
  7. Czy istnieje możliwość szybszej wizyty u reumatologa?
  8. Wizyta u reumatologa – prywatnie

Kim jest reumatolog?

Reumatolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnostyką oraz leczeniem chorób reumatycznych, a także zapobieganiem ich powstawaniu. Do schorzeń reumatologicznych należą nieurazowe choroby narządu ruchu, charakteryzujące się dolegliwościami w jego obrębie, a przede wszystkim bólem. Zalicza się do nich choroby uszkadzające serce, jednak nie zagrażające narządowi ruchu, schorzenia, które mogą być przyczyną kalectwa oraz te, które objawiają się jedynie częstymi dolegliwościami bólowymi, nie prowadząc do trwałych ani niebezpiecznych zmian. Spośród najczęściej diagnozowanych przypadłości wymienić można: reumatoidalne, zesztywniające i odczynowe zapalenie stawów, dnę moczanową, toczeń rumieniowaty, artrozę czy reumatyzm tkanek miękkich.

Kiedy należy zgłosić się do reumatologa?

Do lekarza reumatologa należy zgłosić się w przypadku dłuższego odczuwania dyskomfortu narządu ruchu, czy pojawienia się niepokojących objawów. Spośród najbardziej powszechnych wyróżnić można: bóle stawów, bóle kręgosłupa, trudności w poruszaniu się. Również wystąpienie wysypki w okolicy stawu/stawów należy skonsultować ze specjalistą reumatologii. Należy pamiętać, że czas reakcji w wielu przypadkach jest bardzo ważny, zwlekanie z wizytą u reumatologa może doprowadzić do wielu groźnych powikłań w obrębie całego organizmu.

Ogólna charakterystyka świadczeniodawców

Świadczenia z zakresu reumatologii są świadczeniami ogólnodostępnymi. Zdecydowana większość poradni znajduje się jednak w miastach, dużo gorszy dostęp do poradni reumatologicznych mają mieszkańcy wsi. Często osoby zamieszkujące te tereny muszą udać się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów celem uzyskania porady. W całej Polsce jest 714 poradni reumatologicznych posiadających kontrakt z NFZ, co w porównaniu np. z poradnią neurologiczną (ich liczba w Polsce stanowi 1774), wydaje się być niewiele.

Czy konieczne jest skierowanie do lekarza reumatologa?

Aby skorzystać z konsultacji u lekarza reumatologa w ramach NFZ niezbędne jest posiadanie skierowania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Czas oczekiwania na wizytę u reumatologa/ w poradni reumatologicznej

Wizyty u lekarza reumatologa są trudno dostępne ponieważ czas oczekiwania na konsultację w ramach NFZ jest zwykle przekracza kilka miesięcy. Dla przykładu w dużych miastach województwa świętokrzyskiego na wizytę u reumatologa trzeba poczekać od kilku do nawet kilku miesięcy. Zależne jest to oczywiście od regionu Polski, kwalifikacji i doświadczenia specjalisty oraz rodzaju i lokalizacji placówki do której się wybieramy.

Jak się umówić na wizytę do specjalisty reumatologa?

Jeżeli interesuje nas bezpłatne leczenie i wizyta w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. Gdy już takie posiadamy musimy wybrać poradnie do której chcemy się udać. Mamy możliwość wyboru spośród wszystkich tych, które mają kontrakt z NFZ (pamiętajmy, że nie musimy brać pod uwagę tylko tych w swoim mieście czy województwie). Wizytę możemy umówić telefonicznie, osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej a na dostarczenie oryginału skierowania mamy 14 dni.

Czy istnieje możliwość szybszej wizyty u reumatologa?

Niektóre placówki umożliwiają system rejestracji bieżącej. W przypadku rejestracji bieżącej do reumatologa liczba placówek, które oferują tę formę jest bardzo mała, np. w Kielcach są to tylko dwie poradnie. Należy zaznaczyć, iż w ramach rejestracji tego samego dnia zgłasza się bardzo wiele chętnych, przez co pacjenci zmuszeni są do spędzania długich godzin w oczekiwaniu na konsultację u specjalisty. Warto również zauważyć, że liczba osób przyjmowanych z rejestracji bieżącej jest bardzo mała (niekiedy jest to zaledwie kilka osób).

Wizyta u reumatologa – prywatnie

Planując wizytę u lekarza reumatologa prywatnie pacjent nie musi posiadać skierowania. Liczba prywatnych gabinetów jest stosunkowo mała, a co za tym idzie na konsultację z zakresu reumatologii nawet odpłatnie trzeba poczekać, czasami nawet około miesiąca. W przypadku osób zamieszkujących małe miejscowości dostęp do lekarza tej specjalności jest zdecydowanie utrudniony ze względu na brak, bądź niewielką ilość prywatnych gabinetów reumatologicznych w miejscowościach oddalonych od miasta. Cena za konsultację u lekarza reumatologa wynosi od 100 złotych wzwyż. Rozbieżności w cenach wynikają m.in z: doświadczenia, kwalifikacji i stażu pracy lekarza, lokalizacji gabinetu czy regionu Polski.

Autor: Ewelina Grzegorczyk, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search