RTG miednicy – czy potrzebne jest skierowanie? Jaki jest koszt badania i gdzie można je wykonać?

 w badania/ diagnostyka, Niezbędnik pacjenta

RTG miednicy jest jednym z badań, w ramach konwencjonalnej techniki diagnostyki obrazowej. Badania rentgenowskie są badaniami bardzo popularnymi ze względu na ich łatwą dostępność, szerokie spektrum zastosowania, niską cenę i stosunkowo niewielką szkodliwość dla organizmu człowieka. Lekarz zasugerował wykonanie RTG miednicy? A może z powodu bólu lub innych dolegliwości chcesz je wykonać na własną rękę, prywatnie? Zastanawiasz się czy konieczne jest skierowanie na RTG miednicy? Poniżej zostały przedstawione praktyczne informacje, które mogą ułatwić zaplanowanie i realizację badania rentgenowskiego miednicy.

doctor-1297054_1920

 1. RTG miednicy na NFZ.
 2. RTG miednicy prywatnie.
 3. RTG miednicy – czy trzeba mieć skierowanie?
 4. Wynik RTG miednicy.
 5. Czas oczekiwania na RTG miednicy.
 6. RTG miednicy – cena badania prywatnie.
 7. Gdzie można wykonać RTG miednicy?
 8. Wskazania do wykonania prześwietlenia miednicy.
 9. Przygotowanie do RTG miednicy.
 10. Przebieg badania rentgenowskiego miednicy.

RTG miednicy na NFZ

NFZ umożliwia ubezpieczonym pacjentom wykonanie RTG miednicy bezpłatnie, na podstawie odpowiedniego skierowania z wpisanym rozpoznaniem. Refundowany rentgen miednicy wykonywany jest w ramach procesu diagnostyczno-leczniczego, prowadzonego przez lekarza przyjmującego w ramach NFZ. Jeżeli lekarz stwierdzi, że widnieją wskazania do wykonania RTG miednicy, wystawia pacjentowi odpowiednie skierowanie. Bezpłatne badania RTG realizowane są w dwojaki sposób. W pierwszym przypadku pacjent może wykonać badanie w placówce, z której dostał skierowanie. Takie placówki posiadają własną pracownię rentgenowską wraz z odpowiednim sprzętem i wykwalifikowanym personelem. Dla pacjenta jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ zarówno wizyta, jak i badanie mogą odbyć się w jednym budynku. Jeśli zaś podmiot medyczny nie posiada własnej pracowni RTG kieruje pacjentów do placówki, z którą ma podpisaną odpowiednią umowę. Lekarza wystawiający skierowanie na RTG powinien poinformować pacjenta o placówce, bądź placówkach, w których może on wykonać zlecone mu badanie.

RTG miednicy prywatnie

Chcąc wykonać RTG miednicy odpłatnie pacjent może wybrać dowolną placówkę w kraju, kierując się własnymi preferencjami, np. lokalizacją, renomą placówki, ceną badania, jakością sprzętu, którym placówka dysponuje czy kwalifikacjami personelu wykonującego i opisującego badanie. Podobnie, jak w przypadku badania refundowanego, tak i na badanie odpłatne pacjent powinien posiadać skierowanie.

RTG miednicy – czy trzeba mieć skierowanie?

Podczas wykonywania RTG miednicy wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, które może być szkodliwe dla pacjenta. Z tego względu decyzję o konieczności wykonania badania podejmuje lekarz, który widząc wskazania wystawia pacjentowi skierowanie. Wyjątkiem jest tylko stan nagłego zagrożenia życia pacjenta. Skierowanie na zdjęcie rentgenowskie miednicy może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (tzw. “lekarz rodzinny”), ale tylko na zdjęcia w projekcji AP (przednio-tylnej) i bocznej. Dodatkowo skierowanie może wystawić lekarz specjalista, np. neurolog, reumatolog, ortopeda, który posiada uprawnienia do wystawienia skierowania na wszystkie rodzaje badań RTG miednicy. Chcąc zgłosić się na badanie komercyjne (odpłatnie) pacjent także musi posiadać skierowanie. Skierowanie na RTG miednicy w ramach NFZ i odpłatne nie posiada określonego terminu ważności. Zgodnie z zaleceniami NFZ pacjent ma prawo wykonać badanie aż do momentu ustania przyczyny kierowania. Warto o tym pamiętać, ponieważ w niektórych placówkach można się spotkać z błędną opinią, że skierowanie traci ważność po 30 dniach od dnia wystawienia skierowania.

Wynik RTG miednicy

Wynik badania RTG miednicy to nic innego jak tzw. zdjęcie rentgenowskie wraz z opisem. Wcześniej otrzymywało się je na specjalnej kliszy, ale obecnie, gdy coraz więcej pracowni dysponuje sprzętem cyfrowym, zdjęcie jest zapisywane w formie pliku, np. na płycie CD, DVD. Może także zostać przesłane drogą elektroniczną do pacjenta lub bezpośrednio do lekarza, który zlecił pacjentowi badanie. Opisu badania dokonuje lekarz posiadający specjalizację z radiologii i diagnostyki obrazowej lub pod jego nadzorem, lekarz będący w trakcie takiej specjalizacji. O ile wynik w formie pliku pacjent otrzymuje tego samego dnia (w ciągu kilkunastu minut), o tyle na opis musi poczekać kilka dni (najczęściej do 7 dni roboczych). Wynika to z faktu, że nie w każdej placówce medycznej, w której wykonywane są badania rentgenowskie pracuje na stałe specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.

Czas oczekiwania na RTG miednicy

Czas oczekiwania na wykonanie RTG miednicy, zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie nie jest długi. W większości placówek nie jest konieczna wcześniejsza rejestracja i badanie można wykonać od razu po zgłoszeniu się do placówki. Jedynym warunkiem jest posiadanie skierowania i w przypadku prześwietlenia miednicy odpowiednie przygotowanie. Jeśli rejestracja jest już konieczna to terminy nie są odległe i wynoszą zazwyczaj kilka dni. Pracownie rentgenowskie pracują zazwyczaj pięć dni w tygodniu, po kilka godzin dlatego dostęp do badania rentgenowskiego miednicy nie jest trudny.

RTG miednicy – cena badania prywatnie

Badania rentgenowskie miednicy należą do stosunkowo tanich badań, podobnie jak pozostałe badania z tej grupy. Ich ceny kształtują się w przedziale cenowym od 30 do 65 zł. Ceny zróżnicowane są przez takie czynniki jak, np. lokalizacja placówki, jej typ i renoma, kwalifikacje osób wykonujących badanie i opisujących jego wynik. Rodzaj sprzętu użytego do wykonania badania RTG miednicy także różnicuje jego cenę, ponieważ sprzęt cyfrowy jest dużo droższy niż analogowy, a co za tym idzie badania wykonywane na tym sprzęcie są z reguły droższe. Przeczytaj więcej o różnicach pomiędzy sprzętem analogowym i cyfrowym.

W większych miastach (np. w Warszawie, Krakowie) ceny badań miednicy oscylują w granicach 45-65 zł. W mniejszych miastach (np. w Kaliszu, Białej Podlaskiej, Siemianowicach Śląskich) ceny w większości placówek są trochę niższe, mieszczą się w przedziale 28-40 zł. Duże ogólnopolskie centrum diagnostyki obrazowej podaje cenę RTG miednicy w wysokości 35 zł. Przed ostatecznym wyborem miejsca, w którym zostanie wykonane badanie warto zapoznać się z ofertą lokalnych pracowni rentgenowskich, ponieważ oprócz ceny różnią się one m.in. jakością sprzętu, kwalifikacjami personelu wykonującego i opisującego badania. Przeczytaj więcej na temat tego czym kierować się przy wyborze pracowni RTG.

Gdzie można wykonać RTG miednicy?

Badania RTG są badaniami, do których pacjenci mają łatwy dostęp – zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Szczegółowe informacje na temat miejsc, w których można je wykonać znajdziesz tutaj.

Wskazania do wykonania prześwietlenia miednicy

Wskazań do wykonania RTG miednicy jest wiele. Jednym z głównych są urazy w obrębie miednicy, np. w wyniku upadku, wypadku. Rentgen miednicy zleca się przy podejrzeniu złamań kości miednicy, również w obrębie panewki oraz wewnątrzstawowych złamań kości udowych. Badanie ma zastosowanie w diagnostyce bólów stawów biodrowych oraz bolesnych ograniczeń ruchomości tych stawów. Zdjęcie RTG miednicy umożliwia ocenę zniekształceń pourazowych (spojenia łonowego, ubytków panewki biodrowej), wrodzonych dysplazji, głównie stawów biodrowych. RTG miednicy ułatwia lekarzowi specjaliście rozpoznanie zmian zapalnych i zwyrodnieniowych obejmujących stawy biodrowe i krzyżowo-biodrowe, rozpoznanie guzów nowotworowych omawianych okolic ciała oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Dodatkowo wykonanie zdjęcia miednicy jest zalecane w przypadku zaburzeń chodu i podejrzenia nierówności kończyn. Dzięki badaniu można także ocenić strukturę kości, tzn. ich rozrzedzenie, obecność ognisk jałowej martwicy, guzów, zwapnień.

Przygotowanie do RTG miednicy

Większość badań rentgenowskich nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Jednak w przypadku RTG miednicy przed badaniem należy dostosować się do kilku zaleceń:

 • W przeddzień badania należy unikać spożywania pokarmów wzdymających (np. kapusta, fasola, groch, gazowane napoje), surowych warzyw i owoców, tłustych posiłków.
 • W dniu poprzedzającym badanie, w godzinach między 14.00 a 18.00 wskazane jest zażycie tabletek przeciwwzdęciowych, np. Espumisan (3 razy po 2-4 tabletki), węgiel (3-4 tabletki). Środki te mają właściwości odgazowujące i dostępne są w aptekach bez recepty, a nawet w sklepach spożywczych. W dniu badania zaleca się zażycie kolejnych dwóch tabletek.
 • Wieczorem, w przeddzień badania, pacjent powinien się wypróżnić.
 • Jeśli badanie jest zaplanowane w godzinach porannych pacjent powinien zgłosić się na czczo, jeżeli zaś w godzinach popołudniowych lub wieczornych można wypić niewielką ilość płynów, ewentualnie zjeść lekkie śniadanie.
 • W dniu badania niedopuszczalne jest palenie papierosów, żucie gumy.
 • W przypadku kobiet w wieku rozrodczym badanie powinno być zaplanowane na pierwszą połowę cyklu miesiączkowego. Wykonanie badania w drugiej połowie cyklu wiąże się z ryzykiem wykonania go we wczesnej ciąży.

Przebieg badania rentgenowskiego miednicy

Badanie RTG miednicy wykonywane jest w specjalnym pomieszczeniu. Przed rozpoczęciem badania pacjent musi zdjąć ubranie z części ciała, która ma być prześwietlana. Kobiety mogą mieć ewentualnie cienkie rajstopy. Rentgen miednicy jest wykonywany w pozycji leżącej lub stojącej. Z reguły to lekarz określa w jaki sposób powinno być wykonane zdjęcie. Uwarunkowane jest to głównie wskazaniem do badania oraz stanem zdrowia pacjenta. Po przygotowaniu pacjenta do badania osoba wykonująca badanie wychodzi do innego pomieszczenia, z którego obsługuje aparaturę. W trakcie wykonywania zdjęcia należy pozostać w bezruchu. Do badania należy zdjąć biżuterię i wszystkie inne metalowe przedmioty. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa kilka minut.

Autor: Paulina Michta, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search