Wyjazd do sanatorium ze zwrotów, zmiana terminu i kto może ubiegać się o pobyt poza kolejnością?

 w leczenie uzdrowiskowe, Niezbędnik pacjenta

Aktualnie średni czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe dla dorosłych wynosi od 16 do 24 miesięcy, a na leczenie poszpitalne od 7 do 9 miesięcy. W przypadku wyjazdu dzieci na leczenie uzdrowiskowe czas oczekiwania jest nieco krótszy. Każdy Kuracjusz ma możliwość – znając numer skierowania – monitorowania na bieżąco swojego miejsca na liście oczekujących pod linkiem https://skierowania.nfz.gov.pl/. Osoby, które chcą szybciej skorzystać z leczenia uzdrowiskowego mogą ubiegać się o wyjazd do sanatorium ze zwrotów. Sprawdź jak możesz przyspieszyć swój wyjazd do sanatorium.

Stethoscope and EKG

 1. Szybszy wyjazd w ramach NFZ do sanatorium ze zwrotów.
 2. Zmiana terminu wyjazdu do sanatorium na NFZ.
 3. Kto może skorzystać z wyjazdu do sanatorium poza kolejnością na NFZ ?

Szybszy wyjazd w ramach NFZ do sanatorium ze zwrotów

Aktualnie średni czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe wynosi od 16 do 24 miesięcy, a na leczenie poszpitalne od 7 do 9 miesięcy (w zależności od oddziału NFZ). Ale czy wiesz, że możesz wyjechać szybciej korzystając z wyjazdu do sanatorium ze zwrotów skierowań?
Warto wiedzieć, że potencjalny Kuracjusz, którego skierowanie na leczenie uzdrowiskowe zostało pozytywnie rozpatrzone może ubiegać się o przyspieszenie realizacji leczenia lub skorzystać z tzw. zwrotów. Skierowania są „zwracane” przez pacjentów z różnych przyczyn. Decydując się na wyjazd do sanatorium ze zwrotów potencjalny Kuracjusz musi być przygotowany na wyjazd do sanatorium w terminie krótszym niż 14 dni (liczonego od momentu potwierdzenia skierowania do dnia rozpoczęcia leczenia).

Dla osób, które nie mają preferencji co do terminu wyjazdu, a chciałby możliwie szybko skorzystać z możliwości leczenia uzdrowiskowego podpowiadamy, że najwięcej skierowań zwracanych jest w okresie jesienno-zimowym. Informację na temat tzw. zwrotów można uzyskać w Dziale Lecznictwa Uzdrowiskowego odpowiedniego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawdź już dzisiaj gdzie możesz wybrać się do sanatorium i szpitala uzdrowiskowego. 

Zmiana terminu wyjazdu do sanatorium na NFZ

Chcesz „wymienić” turnus w sanatorium? Przesunięcie terminu leczenia uzdrowiskowego jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach. Dowiedz się w jakich sytuacjach przesunięcie terminu jest możliwe, a w jakich nie można na to liczyć.

Zgodnie z dokumentem, w którym opisane są zasady potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe rezygnacja i wyznaczania innego terminu realizacji skierowania mogą zostać uznane jedynie w szczególnych i udokumentowanych przypadkach. Co ciekawe w zależności od oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia podanie tego samego powodu może być rozpatrzone dwojako.

Choroba, pobyt w szpitalu czy wypadek losowy to niemal jedyne sytuacje, w których NFZ uznaje rezygnację pacjenta z wyznaczonego terminu. Inne przypadki, np. zaplanowany wcześniej wyjazd służbowy, czy ważne (dla świadczeniobiorcy) uroczystości rodzinne traktowane są jako „przypadki prywatne” i nie uprawniają kuracjusza do zmiany terminu. Podobnie w sytuacjach kiedy nie odpowiada nam miejsce lub pora roku, wolelibyśmy wyjechać nad morze, a nie w góry lub w maju zamiast w październiku – takie uzasadnienia zawsze zostają odrzucone. Jako niezasadną rezygnację NFZ uzna również tę, dotyczącą małżonków, których termin ani miejsce pobytu się nie pokrywa, a którzy chcieliby wyjechać razem. NFZ ma obowiązek zapewnić wspólny wyjazd jedynie małżeństwom, w których jedna z osób ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności.

Co ważne każdą prośbę o przesunięcie terminu należy udokumentować pisemnie. Prócz wyjaśnienia na piśmie należy dołączyć stosowne dokumenty potwierdzające zdarzenie losowe będące powodem zmiany terminu. Może to być akt zgonu osoby bliskiej, zaświadczenie o pełnieniu opieki nad schorowanym członkiem rodziny czy zaświadczenie o chorobie lub pobycie w szpitalu.
Narodowy Fundusz Zdrowia „ostrożnie” podchodzi do zmian terminów argumentując swoje negatywne decyzje tym, iż kuracjusze wyjazdy do sanatorium niejednokrotnie traktują jako wyjazdy wakacyjne, a wnioski o przesunięcie terminu tyczą się przeważnie okresów zimowych. Gdy jednak uzna rezygnację za zasadą wyznacza nowy termin realizacji skierowania. Biorąc pod uwagę liczbę chętnych przeważnie jest on jednak odległy. W przypadku Kuracjuszy, których wniosek o zmianę terminu nie został rozpatrzony pozytywnie, a co za tym idzie potraktowano go jako nieuzasadniony, spadają oni na koniec kolejki. Nadzieją dla Kuracjuszy oczekujących na nowy termin wyjazdu są tak zwane wyjazdy ze zwrotów.

Kto może skorzystać z wyjazdu do sanatorium poza kolejnością na NFZ?

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2008 r., Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) poza kolejnością z leczenia uzdrowiskowego/ rehabilitacji uzdrowiskowej mogą skorzystać:

 • osoby posiadające tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi lub Zasłużonego Dawcy Przeszczepu,
 • inwalidzi wojenni i wojskowi,
 • kombatanci,
 • uprawnieni żołnierze i pracownicy w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami kraju,
 • osoby posiadające status weterana poszkodowanego.

Podstawą jest załączenie stosownego dokumentu do złożonego skierowania na leczenie/ rehabilitację uzdrowiskową. Są to np.:

 • legitymacja Zasłużonego Dawcy Przeszczepu wydanej przez Ministra Zdrowia,
 • legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydanej przez Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża,
 • legitymacja inwalidy wojennego i wojskowego wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych o symbolu ZUS Rw-51a
 • legitymacja Kombatanta wydawanej przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zobacz jak wygląda droga “z domu do uzdrowiska”!

Autor: Justyna Kosecka, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search