Terapia ultradzwiękowa? Sprawdź kiedy wykonasz ją bezpłatnie

 w Niezbędnik pacjenta, rehabilitacja lecznicza

Terapia ultradźwiękowa jest jedną z metod fizykoterapii. Ponadto jest to najlepiej zbadana metoda terapeutyczna. Terapia ultradźwiękowa zaliczana jest do bardziej powszechnych metod terapii fizykalnej, która należy do podstawowych rodzajów zabiegów fizykoterapeutycznych. Doniesienia naukowe wskazują na korzystny wpływ ultradźwięków na organizm ludzki. Sprawdź co trzeba zrobić by skorzystać z terapii ultradźwiękowej bezpłatnie.

physiotherapy-567021_1280

 1. Kiedy terapię ultradźwiękową można wykonać bezpłatnie?
 2. Ile jest ważne skierowanie na ultradźwięki?
 3. Gdzie można wykonać zabiegi z wykorzystaniem terapii ultradźwiękowej?
 4. Jakie są terminy na NFZ na terapię ultradźwiękową?
 5. Jakie są ceny zabiegu prywatnego z użyciem ultradźwięków?
 6. Co to są ultradźwięki?
 7. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zastosowania ultradźwięków?
 8. Czy terapię ultradźwiękową można wykonać w ciąży?
 9. Jakie są korzyści z zabiegu ultradźwiękami?
 10. Jak wygląda zabieg ultradźwiękami?
 11. Jaki jest czas trwania zabiegów ultradźwiękami?
 12. Czy zabieg z użyciem ultradźwięków jest bezpieczny dla pacjenta?

Kiedy terapię ultradźwiękową można wykonać bezpłatnie?

Aby skorzystać z terapii ultradźwiękowej bezpłatnie, należy posiadać skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne. Skierowanie może być wystawione przez każdego lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Pamiętaj!
Wyjątek stanowią skierowania, które dotyczą rehabilitacji leczniczej narządu ruchu. Skierowanie w tym przypadku wystawia lekarz specjalista, który ma podpisaną umowę z NFZ. Może być to specjalista: rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej, rehabilitacji w chorobach narządu ruchu, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, lekarz ze specjalizacją I stopnia w zakresie chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo ortopedycznej, ortopedii i traumatologii, rehabilitacji narządu ruchu, rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej lekarz w trakcie specjalizacji z rehabilitacji medycznej oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

 Uwaga!
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje do 5-ciu zabiegów dziennie w 10-cio dniowym cyklu.

Wzór skierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne:

Ile jest ważne skierowanie na ultradźwięki?

W przypadku zabiegów fizjoterapeutycznych ważność skierowania wynosi 30 dni od daty jego wystawienia. Jeżeli w tym czasie skierowanie nie zostanie zarejestrowane w gabinecie/ placówce traci ważność.

Gdzie można wykonać zabiegi z wykorzystaniem terapii ultradźwiękowej?

Najczęściej zabiegi z wykorzystaniem terapii ultradźwiękowej są wykonywane w gabinetach fizjoterapeutycznych (zarówno w ramach refundacji NFZ jak i prywatnych). Co więcej, terapia ultradźwiękowa jest bardzo często wykonywana w lecznictwie uzdrowiskowym (sanatoriach).

Jakie są terminy na NFZ na terapię ultradźwiękową?

Terminy na terapię ultradźwiękową w ramach NFZ są bardzo odległe i zazwyczaj już na samym początku roku pacjenci rejestrowani są na te zabiegi z wyprzedzeniem kilku a nawet kilkunastu miesięcy. Jest to jeden z powszechniej wykonywanych zabiegów i dlatego czas oczekiwania jest wydłużony. Przykładowo w województwie dolnośląskim najbliższy termin na terapię ultradźwiękową to sierpień 2017 roku, a najbardziej odległy to koniec roku 2018 (stan na 01.03.2017). W związku z tym część pacjentów decyduje się na skorzystanie z prywatnej opcji, tym bardziej, że ceny zabiegów są stosunkowo niskie.

Jakie są ceny zabiegu prywatnego z użyciem ultradźwięków?

Ceny zabiegów z użyciem ultradźwięków są zróżnicowane – zależy to między innymi od lokalizacji placówki i dostępności tego rodzaju zabiegu w okolicy. Przykładowo, cena za jeden zabieg z użyciem ultradźwięków w Warszawie wynosi średnio od 15 zł do 25 zł, w Krakowie od ok. 10 zł do ok. 15 zł, w Poznaniu od ok. 10 zł do ok. 15 zł natomiast w Kielcach od ok. 7 zł do ok. 10 zł. Co więcej, placówki często oferują rabaty i promocje przy wykupieniu pakietu określonych zabiegów. Np. wykupując pakiet 10-ciu zabiegów, jeden możemy wykonać dodatkowo za darmo. Dodatkowo część placówek ma w swojej ofercie promocyjne ceny na określone zabiegi.

Pamiętaj!
W przypadku prywatnych zabiegów fizjoterapeutycznych nie musisz posiadać skierowania.

Co to są ultradźwięki?

Terapia ultradźwiękowa nazywana jest także sonoterapią, fonoterapią, ultrasonoterapią lub ultrafonoterapią. Ultradźwiękami nazywamy drgania mechaniczne, których częstotliwość jest większa niż 20 kHz. Dźwięki te są niesłyszalne dla ucha człowieka. Zabieg jest bezbolesny, a pacjent podczas terapii nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Ultradźwięki generowane są przez urządzenie ze specjalną głowicą i dalej są przekazywane tkankom w celu wywołania w nich działania cieplnego, mechanicznego oraz fizykochemicznego. Ultradźwięki mają bardzo szerokie zastosowanie i wykorzystywane są w wielu dziedzinach życia.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zastosowania ultradźwięków?

Wskazaniami do zastosowania ultradźwięków są między innymi:

 • bóle i nerwobóle mięśni,
 • rwa kulszowa,
 • blizny,
 • bóle pleców,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • bóle poamputacyjne (bóle fantomowe),
 • leczenie przykurczów,
 • przykurcze,
 • obrzęki.

Przeciwwskazaniami do zastosowania ultradźwięków są między innymi:

 • choroby nowotworowe (choroby nowotworowe, które uznane są za wyleczone nie stanowią przeciwwskazania),
 • ciąża,
 • implanty elektroniczne np. rozrusznik serca,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • stany gorączkowe,
 • ostre infekcje,
 • czynna gruźlica,
 • neuropatie,
 • wyniszczenie i ciężki stan ogólny pacjenta,
 • choroby naczyń obwodowych,
 • skazy krwotoczne,
 • epilepsja,
 • choroby układu nerwowego,
 • zmiany bakteryjne, wirusowe,
 • zespół Sudecka.

Czy terapię ultradźwiękową można wykonać w ciąży?

Jak wyżej wskazano, ciąża jest jednym z przeciwwskazań do stosowania terapii ultradźwiękowej bowiem stanowi poważne zagrożenie dla płodu (zarodka).

Jakie są korzyści z zabiegu ultradźwiękami?

Główne korzyści wynikające z zastosowania ultradźwięków to:

 • działanie przeciwbólowe,
 • działanie przeciwzapalne,
 • działanie przeciwobrzękowe,
 • zmniejsza przykurcze,
 • poprawia odżywienie tkanek,
 • rozszerza naczynia krwionośne,
 • zwiększenie ruchomości stawów.

Jak wygląda zabieg ultradźwiękami?

Zabieg ten odbywa się zazwyczaj w pozycji siedzącej lub leżącej. Należy odsłonić miejsce które ma być poddane zabiegowi. Aby ułatwić wniknięcie ultradźwięków w głąb tkanek miejsce zabiegowe jest smarowane odpowiednim środkiem, zazwyczaj żelem do USG. Fizjoterapeuta specjalnym urządzeniem z głowicą przeprowadza zabieg na ciele pacjenta wykonując ruchy kuliste.

Ciekawostka!
Ultradźwięki w kosmetyce.
Ultradźwięki wykorzystywane w kosmetyce pozwalają na zmiękczenie naskórka, poprawę metabolizmu skóry oraz poprawę krążenia. Zabieg ten to także dobry sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej oraz cellulitu. Ultradźwięki niszczą komórki tłuszczowe uszkadzając ich błonę komórkową, a następnie usuwają komórki w procesie przemiany materii. Do najpopularniejszych zabiegów wykorzystujących ultradźwięki zaliczamy peeling kawitacyjny i sonoforezę. Peeling kawitacyjny – działa na skórę bardzo łagodnie poprzez lekkie wibracje, co pozwala na usunięcie nadmiaru sebum z porów, na pozbycie się zrogowaciałego naskórka, wągrów itp. Peeling ten można zastosować jako zabieg oczyszczający w przypadku skóry przetłuszczającej się czy trądzikowej. Stosować go można na twarzy, szyi, dekolcie. Sonoforeza przeznaczona jest dla każdego rodzaju skóry i powoduje poprawę jej ukrwienia a także transport witamin w głąb tkanki. Zabieg ten przeznaczony jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Dzięki niej skóra dotleni się, nawilży, sonoforeza przygotuje naszą skórę do dalszych zabiegów kosmetycznych.

Zabieg ultradźwięków w walce z cellulitem.
Zabieg ten rozszerza naczynia krwionośne, gruczoły potowe i zwiększa przepływ krwi, tym samym z organizmu są usuwane toksyny oraz zbędne substancje. Dzięki temu ułatwione jest przenikanie substancji odżywczych w głąb skóry, a podczas walki z cellulitem jest to bardzo ważne. Podczas zabiegu warto zastosować krem antycellulitowy ponieważ dodatkowo wzmocni to efekt terapii.

Jaki jest czas trwania zabiegów ultradźwiękami?

Długość trwania zabiegów jest uzależniona od kilku czynników np. od rodzaju schorzenia, miejsca schorzenia, wielkości powierzchni objętej zabiegiem.
Ogólnie czas wykonywani zabiegu ultradźwiękami dzielimy na:

 • krótki – 1-3 minut,
 • średni – 4-9 minut,
 • długi – 10-15 minut.

W ostrych stanach chorobowych stosuje się nawet do 6 zabiegów podczas jednej serii. Między każdym zabiegiem powinna być przerwa jedno lub dwudniowa.

Czy zabieg z użyciem ultradźwięków jest bezpieczny dla pacjenta?

Prawidłowo wykonywany zabieg jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta (pod warunkiem że lekarz nie wykluczy pewnych przeciwwskazań do jego wykonania).

Autor: Ewelina Jagieła, Justyna Kosecka Doradcy Medyczni

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search