TK głowy – co wykrywa i kto je zleca? Sprawdź jak długo trwa i jak się przygotować to tego badania

 w badania/ diagnostyka, Niezbędnik pacjenta

Tomografia głowy (TK głowy) jest jednym z najbardziej popularnych badań z grupy TK. Coraz częściej pacjentom zlecane są tego typu badania, jednak w momencie otrzymania skierowania może pojawić się problem. Gdzie wykonać badanie? Dlaczego terminy są tak odległe? Jak obniżyć koszty badania prywatnego? Poniżej postaraliśmy się dać wskazówki czym się kierować, gdzie szukać i jak przebrnąć przez wszystkie procedury.

head-254863_1280

  1. Charakterystyka badania TK głowy
  2. Badanie TK głowy na NFZ
  3. Skierowanie na TK głowy – czy jest wymagane, ile jest ważne i kto może je wystawić?
  4. Tomografia komputerowa głowy odpłatnie – dostępność i ceny
  5. Od czego uzależniona jest cena tomografii komputerowej głowy?
  6. Jakie są możliwości zmniejszenia kosztów badania tomografii głowy?
  7. Jaki jest czas oczekiwania na badanie TK głowy na NFZ i prywatnie?
  8. Przygotowanie do tomografii komputerowej głowy
  9. Dokumenty potrzebne podczas badania TK głowy
  10. Przeciwwskazania co do wykonania badania TK głowy

Charakterystyka badania TK głowy

Tomografia komputerowa głowy obejmuje badanie nie tylko mózgowia, ale również twarzoczaszki, zatok przynosowych, kości skroniowych czy oczodołów. Badanie TK głowy przebiega tak samo, jak inne badania z grupy TK. Pacjent w pozycji leżącej na stole jest wsuwany do wnętrza aparatu. Podczas badania specjalna lampa wytwarza promieniowanie rentgenowskie, które przenikają do wnętrza ciała pacjenta, w wyniku czego na monitorze uzyskiwany jest obraz badanej części ciała. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości w tym zawrotów głowy, objawów klaustrofobii bądź innych objawów, należy poinformować o tym lekarza bądź technika wykonującego badanie, co jest możliwe dzięki temu, że pacjent cały czas ma możliwość kontaktu z badającym.

Badanie TK głowy na NFZ

Na badanie tomografii komputerowej głowy w ramach NFZ można się zgłosić do dowolnej placówki, zaopatrzonej w odpowiednią aparaturę, nawet w innej miejscowości. Nie obowiązuje tutaj rejonizacja ani umowy między placówkami. Należy jednak wiedzieć, że badanie to nie jest aż tak szeroko dostępne. W sytuacji, gdy pacjentowi została zlecona tomografia głowy, to aby wykonać to badanie bezpłatnie, musi udać się do placówki, która ma podpisaną umowę z funduszem. Usługi z zakresu badań TK świadczą głównie jednostki szpitalne, samodzielne placówki diagnostyczne bądź duże, renomowane centra medyczne, zlokalizowane najczęściej w większych miastach powiatowych, a także wojewódzkich. Dlatego też, pacjenci zamieszkujący obszary wiejskie bądź też miasta gminne, posiadający skierowanie na tomografię głowy zmuszeni są udać się do placówek medycznych w większych miejscowościach, ponieważ uzyskanie badania w ich lokalnych ośrodkach zdrowia najczęściej nie jest możliwe.

Skierowanie na TK głowy – czy jest wymagane, ile jest ważne i kto może je wystawić?

Tomografia głowy jest wykonywana tylko i wyłącznie na podstawie skierowania i co ważne nie tylko na NFZ, ale również prywatnie. Skierowanie takie nie jest ograniczone czasowo. Dopóki nie zostanie zrealizowane, zachowuje ważność. Biorąc pod uwagę to, jak odległe mogą być terminy na bezpłatne badanie TK głowy, w trosce o swoje bezpieczeństwo i jak najszybsze zdiagnozowanie problemu zdrowotnego, warto nie zwlekać z zapisaniem się na badanie.
Odnośnie do osoby, która jest uprawniona do wydania skierowania na tomografię głowy, to nie może być nią lekarz pierwszego kontaktu. W tym przypadku skierowanie wystawi tylko specjalista, m.in. neurolog, neurochirurg.

Tomografia komputerowa głowy odpłatnie – dostępność i ceny

Wiele placówek oferuje badania tomografii komputerowej odpłatnie. Dość często są to te same placówki, które dają nam możliwość skorzystania z badania na fundusz, a mianowicie pracownie tomografii komputerowej w szpitalach, samodzielne placówki diagnostyczne czy niektóre tylko, duże centra medyczne.
Ceny tomografii komputerowej głowy, biorąc pod uwagę placówki zlokalizowane na terenie całego kraju, zaczynają się już od 150 zł, jednak mogą one sięgać nawet do 380zł. Jest to koszt badania bez kontrastu. Uwzględniając podanie środka cieniującego, za badanie należy zapłacić od ok. 230 zł, do nawet 500 zł. Porównując ceny w kilku placówkach, można zauważyć między nimi duże różnice. Na cenę badania, bardzo często wpływa kilka czynników. Przeczytasz o tym poniżej.

Od czego uzależniona jest cena tomografii komputerowej głowy?

Jak już wspomniano, na cenę badania TK głowy wpływ wywiera kilka czynników. Zaliczyć możemy do nich kolejno: jakość sprzętu medycznego, kwalifikacje i doświadczenie specjalisty przeprowadzającego badanie, a także lokalizację placówki medycznej, która świadczy usługi z zakresu badań radiologicznych, a także jej prestiż. Co mamy na myśli mówiąc jakość sprzętu? A mianowicie jego rok produkcji, model, klasę, ale przede wszystkim parametry techniczne a co za tym idzie możliwości diagnostyczne. Nowoczesne aparaty emitują mniejszą dawkę szkodliwego promieniowania podczas badania, przez co jest ono bezpieczniejsze i mniej szkodliwe dla pacjenta. Ponadto czas trwania tomografii głowy jest znacznie krótszy. Wszystkie te elementy mają wpływ na komfort pacjenta. Badanie przeprowadzone na nowszym aparacie pozwala na uzyskanie obrazów przedstawiających nawet najdrobniejsze szczegóły.

Jakie znaczenie mają kwalifikacje i doświadczenie specjalisty przeprowadzającego tomografię głowy? Często znani, godni polecenia specjaliści zatrudniani są przez renomowane ośrodki medyczne. Są to lekarze lepiej opłacani a im wyższe koszty ich utrzymania, tym więcej należy zapłacić za badanie. W dodatku badania przeprowadzane w popularnych placówkach, które często zlokalizowane są w większych miastach, dodatkowo blisko centrum, są droższe.

Jakie są możliwości zmniejszenia kosztów badania tomografii głowy?

Czasem istnieje możliwość zmniejszenia kosztów badania tomografii komputerowej głowy. Jest to związane z udostępnianymi przez placówki ofertami promocyjnymi. Wiele centrów medycznych daje możliwość rozłożenia płatności za badanie TK na raty. Jedna z Elbląskich placówek proponuje promocje tzw. “zero procent”, która polega na tym, że płatność rozkładana jest na raty, ale dodatkowo pacjent nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które w danej chwili nie są w stanie pokryć całkowitych kosztów badania. Inną opcją oferowaną przez wiele placówek medycznych jest możliwość skorzystania z badania w promocyjnych cenach w określonych dniach. Często taka informacja pojawia się na stronach internetowych odpowiednich centrów. Istnieje także inna możliwość obniżenia kosztów badania TK głowy. A mianowicie rabaty w przypadku opłacenia badania z jednodniowym wyprzedzeniem. Niektóre placówki przygotowują dla pacjentów zniżki, w związku z otwarciem nowej pracowni.

Jaki jest czas oczekiwania na badanie TK głowy na NFZ i prywatnie?

Czas oczekiwania na badanie tomografii komputerowej w ramach NFZ jest bardzo zróżnicowany i wynosi od kilku dni do maksymalnie roku. Nawet w obrębie jednej miejscowości można spotkać tak diametralne różnice.

Dla przykładu w Warszawie badanie można wykonać w ciągu dwóch tygodni bądź oczekiwać na nie niemalże cały rok. Tutaj znaczenie odgrywa również lokalizacja placówki, jej renoma, a także wielkość kontraktu. Można pokusić się o następujący wniosek: Terminy w placówkach bardziej renomowanych, zlokalizowanych w większych miejscowościach i będących często jednostkami klinicznymi są dłuższe. Czas oczekiwania na badanie w placówkach znajdujących się w mniejszych miejscowościach bądź gdzieś na obrzeżach miast, czy w mniej popularnych szpitalach powiatowych, a nawet samodzielnych pracowniach diagnostycznych jest krótszy. W związku z tym, że w przypadku badania tomografii komputerowej głowy nie obowiązuje rejonizacja, warto zorientować się, jakie są terminy w placówkach zlokalizowanych nie tylko najbliżej nas, ale i w tych które znajdują się np. na obrzeżach województwa. Może się okazać, że terminy są tam o wiele krótsze.

Inną kwestią są terminy w przypadku skierowania na badanie, na którym widnieje adnotacja “cito” lub “pilne”. W tym przypadku każda z placówek powinna prowadzić terminarz zarówno dla skierowań pilnych, jak i stabilnych. Jest to regulowane rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Czas oczekiwania na tomografię w przypadku posiadania skierowania z taką adnotacją powinien być krótszy niż w przypadku skierowania stabilnego. Należy jednak wiedzieć, że tutaj też nie ma reguły. Czasem ze skierowaniem pilnym dostaniemy się na badanie w ciągu jednego czy kilku dni, niektóre placówki podają czas oczekiwania około pięciu miesięcy a w skrajnych przypadkach trzeba oczekiwać nawet ponad rok. Mają miejsce też takie sytuacje, że na badanie TK głowy ze skierowaniem pilnym w jednej placówce poczekamy dłużej, niż na tomografie w innej placówce posiadając skierowanie stabilne.

Jeszcze inaczej terminy kształtują w przypadku diagnostyki onkologicznej. Pacjenci skierowani na badanie w związku z podejrzeniem schorzenia onkologicznego mogą liczyć na to, że dostaną się na badanie znacznie szybciej. Terminy podawane przez placówki przeważnie mieszczą się w granicach kilku, kilkunastu dni. Maksymalnie na badanie poczekamy nie więcej niż dwa miesiące, jednak taki czas oczekiwania podaje tylko niewielka ilość placówek w skali kraju. Czas oczekiwania na badanie prywatne zwykle wynosi kilka kilkanaście dni.

Przygotowanie do tomografii komputerowej głowy

W przypadku gdy badanie tomografii komputerowej głowy należy wykonać natychmiastowo, mowa tutaj o stanach nagłych, do których zaliczamy urazy, krwotoki czy udary, wtedy badanie przeprowadzane jest u pacjenta bez uprzedniego przygotowania. W pozostałych przypadkach, wybierając się na badanie TK głowy, należy podporządkować się kilku zasadom.

Dokumenty potrzebne podczas badania TK głowy

Na badanie tomografii komputerowej głowy zaleca się zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną dotyczącą badanej okolicy. Mowa tutaj o wynikach badań RTG USG czy MR. Jeśli tomografia była już wcześniej wykonywana, to również wyniki z przeprowadzonego badania są mile widziane. Jeśli badanie TK głowy ma zostać przeprowadzone z podaniem środka cieniującego tj. kontrastu – w takim przypadku wymagane jest dostarczenie wyników badań z oznaczeniem poziomu kreatyniny we krwi. Badanie takie ważne jest jedynie dwa tygodnie.

Przeciwwskazania co do wykonania badania TK głowy

Wybierasz się na badanie TK głowy? Dowiedz się, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia badania. Jest ich kilka.

Autor: Małgorzata Krzywdzińska, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search