Tomografia komputerowa kręgosłupa- gdzie najszybciej wykonasz badanie i kto je zleca

 w badania/ diagnostyka, Niezbędnik pacjenta

Tomografia komputerowa kręgosłupa jest badaniem dość kosztownym. Wiesz, że terminy w ramach NFZ są na tyle odległe w Twoim regionie, że nie pozostaje Ci nic innego jak spokojnie czekać na swoją kolej. A może zastanawiasz się nad badaniem prywatnym, tylko jak tu uniknąć wysokich kosztów w związku z wykonaniem tomografii? Poniższe informacje mogą pomóc Ci dowiedzieć się, w których placówkach możesz przeprowadzić badanie, czy na TK w ramach NFZ naprawdę musisz czekać miesiącami i czy jest możliwość wykonania badania w miarę szybko i korzystnie.

  1. Tomografia komputerowa – charakterystyka
  2. W jakich placówkach można wykonać badanie tomografii komputerowej kręgosłupa w ramach NFZ i odpłatnie?
  3. Czas oczekiwania na badanie tomografii komputerowej kręgosłupa w ramach NFZ i odpłatnie
  4. Ceny tomografii komputerowej kręgosłupa
  5. Z czego wynikają różnice w cenie za tomografię kręgosłupa i czy można obniżyć koszty badania?
  6. Skierowanie na badanie tomografii komputerowej – czy jest wymagane, ile jest ważne i kto może zlecić badanie?
  7. Jak przebiega badanie TK kręgosłupa?
  8. Przygotowanie do badania tomografii komputerowej kręgosłupa

Tomografia komputerowa kręgosłupa- charakterystyka

Tomografia komputerowa kręgosłupa służy zobrazowaniu jego elementów, dostarczając informacji dotyczących jego budowy i otaczających go struktur, a także pewnych nieprawidłowości w ich obrębie. Tomografia uznawana jest za badanie dość dokładne, pozwalające precyzyjnie uwidocznić badaną okolicę, jednak posiada i swoje wady, bowiem Podczas TK wykorzystywane jest szkodliwe promieniowanie. Tomografię można wykonać zarówno po podaniu środka kontrastowego, jak i bez niego. Kontrast jest substancją, która służy lepszemu i wyraźniejszemu zobrazowaniu badanej okolicy.

W jakich placówkach można wykonać badanie tomografii komputerowej kręgosłupa w ramach NFZ i odpłatnie?

Tomografia komputerowa jest badaniem wykonywanym głównie w pracowniach przynależących do jednostek świadczących usługi z zakresu opieki całodobowej tj. w szpitalach. Ponadto istnieją samodzielne placówki diagnostyczne, które oferują tego typu badania. Nieodpłatnie wykonywane są one przez placówki, które mają podpisane umowy z funduszem. Tomografia komputerowa kręgosłupa może zostać wykonana również prywatnie, jednak należy pytać w danej jednostce czy istnieje taka alternatywa. W większości województw pracownie tomografii komputerowej zlokalizowane są w miastach powiatowych. Z reguły mieszczą się one w szpitalach bądź stanowią samodzielne placówki diagnostyczne. W przypadku badań TK nie obowiązuje tutaj rejonizacja i ze skierowaniem na badanie można się zgłosić do każdej placówki świadczącej usługi z zakresu tomografii komputerowej – również w innej miejscowości. Sprawdź, gdzie zlokalizowane są pracownie tomografii komputerowej w pobliżu Twojej miejscowości. Wejdź na portal medinfo.pl

Czas oczekiwania na badanie tomografii komputerowej kręgosłupa w ramach NFZ i odpłatnie

Terminy na badanie tomografii komputerowej kręgosłupa w ramach NFZ są dosyć odległe. Jeśli chodzi np. o województwo mazowieckie, to tylko kilka placówek oferuje terminy do miesiąca. Pozostałe natomiast dają możliwość skorzystania z badania w terminie od dwóch do nawet dwunastu miesięcy. Wszystko zależy od tego, w jakiej placówce ma zostać przeprowadzone badanie, gdzie jest ona położona i jaki jest dostęp do badania w tej właśnie lokalizacji. Czas oczekiwania na wizytę np. w województwie świętokrzyskim i miejscowościach zlokalizowanych na jego obrzeżach wynosi minimalnie około miesiąca, dwóch miesięcy, ale może sięgać nawet do roku. Czasem pacjenci otrzymują skierowanie pilne bądź zlecono im badanie w związku ze zdiagnozowaniem problemu onkologicznego. Tutaj terminy są często krótsze niż w przypadku normalnego skierowania, jednak wszystko zależy od placówki. Badanie może zostać wykonane w ciągu kilku dni lub terminy mogą nie wiele różnić się od takich, które pracownia oferuje w przypadku skierowania stabilnego.

Alternatywą do badań w ramach NFZ mogą być badania prywatne, jeśli tylko dana placówka oferuje taką opcję. Czas oczekiwania na badania odpłatne jest znacznie krótszy i wynosi około kilku dni. W związku z tym różnica w terminach na tomografię komputerową kręgosłupa odpłatnie i bezpłatnie jest znaczna. Jednak ceny badania nie należą do niskich. Więcej na ten temat przeczytasz poniżej.

Ceny tomografii komputerowej kręgosłupa

Badanie jest dość kosztowne i w związku z tym nie każdy może sobie na nie pozwolić, ceny sięgają nawet kilkuset złotych. Cena zależy od tego, czy badanie ma zostać przeprowadzone z podaniem środka kontrastowego, czy też bez kontrastu. Tomografia komputerowa kręgosłupa z kontrastem jest droższa niż ta bez niego. Ponadto ceny różnią się od siebie i to nie tylko w obrębie różnych województw. Takie różnice można dostrzec również w obrębie jednego miasta.

Dla przykładu jedna z Warszawskich placówek oferuje badanie z kontrastem w cenie 350 zł, a bez kontrastu za 250 zł. Inna pracownia zlokalizowana również w Warszawie wycenia tomografię na 370 lub 320 zł. Ogromne różnice udaje się również dostrzec, porównując miasta różnych województw, np. w Łodzi za TK kręgosłupa odcinka szyjnego należy zapłacić 120 zł lub 220 zł w zależności od tego, czy ma zostać podany kontrast natomiast w Warszawie za takie samo badanie 280 bądź 400 zł. Placówki zlokalizowane w województwie śląskim np. W Sosnowcu, Mysłowicach czy Bielsko-Białej badanie wyceniają na 270 bądź 370 zł. Natomiast w innych śląskich miastach np. Katowicach, Siemianowicach, Kędzierzynie-Koźlu koszt badania to 300 lub 380 zł. W innych miastach Polski ceny za badanie TK z kontrastem wahają się od 250 do 400 zł natomiast bez kontrastu od 150 do 350 zł.

Trzeba także uwzględnić fakt, że kręgosłup rzadko badany jest metodą tomografii komputerowej w całości. Wiązałoby się to z emisją dużej ilości promieniowania, w związku z tym lekarze często zlecają badanie poszczególnych odcinków kręgosłupa. Powyższe ceny dotyczą badania jednego odcinka – szyjnego, piersiowego, lędźwiowego czy lędźwiowo-krzyżowego.

Z czego wynikają różnice w cenie za tomografię kręgosłupa i czy można obniżyć koszty badania?

Cena za badanie tomografii komputerowej kręgosłupa jest zależna przede wszystkim od jakości sprzętu medycznego oraz kwalifikacji i doświadczenia specjalisty wykonującego badanie. Koszty badania nie są niskie, a cena z reguły zależy od parametrów urządzenia i od fachowości osoby wykonującego tomografię. Są to dwie istotne kwestie, bowiem odpowiedni jakościowo sprzęt oraz badanie przeprowadzone przez radiologa z dużym bagażem doświadczeń pozwoli na uzyskanie miarodajnych wyników, pomimo że za badanie należy zapłacić trochę więcej. Różnice w tomografach starszych a nowszych polegają na tym, że nowsze aparaty dają większe możliwości diagnostyczne, mają lepsze parametry techniczne, a czas trwania badania jest krótszy, a co za tym idzie badanie jest mniej uciążliwe dla pacjenta. Znaczenie ma tutaj również ilość rzędów detektorów w aparacie tomografu. Ma to wpływ na skrócenie czasu badania oraz uzyskanie obrazów, na których z łatwością można rozróżnić nawet te najdrobniejsze szczegóły. Nowoczesne technologie pozwalają na przeprowadzenie badania z użyciem zminimalizowanej dawki promieniowania.

Poszukując badania prywatnego warto zwrócić uwagę na powyższe kwestie, jeśli badanie wydaje nam się za drogie bądź jego cena jest za niska w stosunku do cen, które oferują inne placówki.
Dodatkowo na cenę często wpływ wywiera lokalizacja pracowni tomografii komputerowej. W dużych aglomeracjach miejskich badanie będzie bardziej kosztowne niż w miastach mniejszych, niecieszących się już taką popularnością. W dodatku renoma placówki odgrywa tutaj istotną rolę. W znanych ośrodkach medycznych o nieposzlakowanej opinii, zatrudniających wysokiej rangi specjalistów ceny będą różnić się od tych, które oferują placówki niewyróżniające się szczególnie spośród innych.

Jeśli chodzi o możliwość zmniejszenia kosztów za badanie, to wiele placówek przygotowuje dla pacjentów oferty promocyjne. Np. w jednym z centrów medycznych spotykamy się z dużymi rabatami, które placówka proponuje, jeśli pacjent zapłaci za badanie co najmniej jeden dzień z góry. Kolejną opcją są badania tomografii komputerowej kręgosłupa, za które można zapłacić w ratach. Jest to w pewnym stopniu korzystne dla pacjenta, gdyż czasem nasze zarobki nie pozwalają nam na skorzystanie z tak kosztownych badań w sytuacji, gdy należy diagnostykę przeprowadzić niezwłocznie. Warto zwrócić uwagę na takie możliwości. Dzięki takim propozycjom można zaoszczędzić kilka “groszy” bądź rozłożyć płatność na dłuższy okres i nie odczuć nagłego odpływu większej kwoty.

Skierowanie na badanie tomografii komputerowej – czy jest wymagane, ile jest ważne i kto może zlecić badanie?

Skierowanie na badanie tomografii komputerowej kręgosłupa jest wymagane nie tylko w przypadku badania w ramach NFZ, ale również odpłatnie. Pacjent może uzyskać skierowanie wyłącznie od specjalisty, ponieważ lekarz pierwszego kontaktu nie jest uprawniony do wystawienia skierowania. Jeśli chodzi o ważność takiego skierowania, to jest ono ważne do momentu wykonania zleconego badania.

Jak przebiega badanie TK kręgosłupa?

Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Nie jest wymagane zdjęcie odzieży wierzchniej. Podczas badania pacjent leży na plecach na specjalnym stole, który na czas badania przesuwa się do wnętrza aparatu, który swym wyglądem przypomina tunel. Aparat wyposażony jest w lampę, która obracając się wokół ciała pacjenta, emituje promieniowanie rentgenowskie. W taki sposób powstają obrazy, które następnie wyświetlane są na monitorze. Podczas badania należy powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek ruchów. Dzięki temu badanie będzie miarodajne, wynik prawidłowy a obraz wyrazisty. Pacjent przez cały czas trwania tomografii ma możliwość kontaktu z przeprowadzającym u niego badanie specjalistą. Działa to również w drugą stronę. Pacjent słyszy komendy wydawane przez personel medyczny, np. w którym momencie należy wstrzymać oddech itp.

Przygotowanie do badania tomografii komputerowej kręgosłupa

Mówi się, że specjalne przygotowanie do badania tomografii komputerowej kręgosłupa nie jest wymagane, jednak jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Jeśli badanie ma zostać przeprowadzone z podaniem środka kontrastowego, to należy na około 6 godzin przed badaniem powstrzymać się od spożywania pokarmów. Na tomografię komputerową kręgosłupa najlepiej zgłosić się w luźnym ubraniu niekrępującym ruchów oraz pozbawionym wszelkich metalowych elementów. Dodatkowo na czas badania należy pozbyć się wszelkich elementów biżuteryjnych tj. kolczyków, pierścionków, a także okularów. Na badanie najlepiej zabrać ze sobą wyniki poprzednio wykonywanych badań obrazowych. Więcej o przygotowaniu do badania tomografii komputerowej można przeczytać tutaj.

Autor: Małgorzata Krzywdzińska, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search