Urolog – czy trzeba skierowanie i ile się czeka na wizytę w ramach NFZ?

 w Niezbędnik pacjenta, wizyta u lekarza specjalisty

Problemy urologiczne, ze względu na swoją specyfikę, należą do dosyć wstydliwych, zwłaszcza z punku widzenia pacjenta. Lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie jest urolog – zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń dotyczących układu moczowo-płciowego. Problemy z jakimi pacjenci zgłaszają się do specjalisty urologa mogą być krępujące, jednak nie warto ich bagatelizować, gdyż mogą prowadzić do rozwoju bardzo poważnych chorób, nad którymi wraz z upływem czasu i narastaniem dolegliwości ciężej zapanować. Wbrew ogólnym stereotypom lekarz urolog konsultuje zarówno mężczyzn, jaki i kobiety, choć prawdą jest, iż większość pacjentów stanowią panowie. Porady urologa nie należy się obawiać, warto pamiętać, że wcześniej wykryte choroby można skuteczniej i szybciej wyleczyć niż schorzenia bardziej zaawansowane.

Prescription

 1. Kim jest urolog?
 2. Kiedy należy zgłosić się do urologa?
 3. Urolog – wizyta na NFZ.
 4. Czy konieczne jest skierowanie do urologa?
 5. Jak wygląda wizyta u urologa?
 6. Urolog – ile się czeka na wizyte w ramach NFZ?
 7. Wizyta u urologa – prywatnie

Kim jest urolog?

Urolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się chorobami układu moczowo-płciowego. Odwiedzają go zarówno kobiety jak i mężczyźni – wbrew ogólnemu przeświadczeniu, że jest to lekarz dla mężczyzn. Problem z układem moczowo-płciowym rzeczywiście częściej dotyka panów, niż panie. Nie jest to jednak powód do wstydu, czy zakłopotania. Spośród najczęstszych schorzeń, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza urologa wymienić można zapalenie gruczołu krokowego (prostaty), zapalenie stercza, nietrzymanie moczu, czy zapalenie pęcherza.

Kiedy należy zgłosić się do urologa?

Do najbardziej powszechnych dolegliwości, z którymi należy zgłosić się do urologa, wyróżnić można: swędzenie lub pieczenie cewki moczowej, zmiany w zabarwieniu moczu, nietrzymanie moczu, ból przy oddawaniu moczu, zmiany w częstotliwości oddawania moczu (więcej niż 7 razy na dobę, zbyt mała ilość oddawanego moczu), uczucie parcia na pęcherz, ból zlokalizowany w dolnych partiach brzucha i w miednicy, ból narządów płciowych, problemy ze wzwodem, bolesne i długotrwałe erekcje, zmiana w wyglądzie zewnętrznym narządów płciowych, niepokojące zmiany w okolicach pachwin i na jądrach (guzki, zgrubienia), obrzęki nóg, ból w dolnej części pleców.

Urolog – wizyta na NFZ

Świadczenia z zakresu urologii są świadczeniami trudno dostępnymi. Poradnie urologiczne znajdują się głównie w większych miastach, zdecydowanie gorszy dostęp do świadczeń z zakresu urologii mają mieszkańcy wsi. Często osoby zamieszkujące te tereny muszą udać się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów celem uzyskania porady. Liczba poradni jest stosunkowo mała nawet w większych miastach, dla przykładu w Kielcach jest ich tylko siedem. Na wizytę u specjalisty urologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czeka się od kilku miesięcy do nawet roku. Zależne jest to oczywiście od regionu Polski, a także kwalifikacji i doświadczenia specjalisty oraz rodzaju i lokalizacji placówki, do której się wybieramy.

Czy konieczne jest skierowanie do lekarza urologa?

Aby skorzystać z konsultacji u lekarza urologa w ramach NFZ niezbędne jest posiadanie skierowania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Głównym elementem wizyty u lekarza urologa jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Warto zatem przypomnieć sobie wszystkie dolegliwości, które wydały się niepokojące i doprowadziły do zasięgnięcia konsultacji. Ponadto ważna jest także informacja o zażywanych ostatnio lekach, ziołach, bądź innych preparatach. Niezwykle istotne jest zabranie ze sobą wszystkich posiadanych wyników badań, które mogłyby pomóc w diagnostyce. Aby w czasie konsultacji lekarskiej czuć się dobrze i komfortowo należy w szczególny sposób zadbać o higienę osobistą przed wizytą. O badaniach jakie zostaną wykonane zadecyduje specjalista. Na przykład przy podejrzeniu zapalenia prostaty, konieczne będzie wykonanie badania „per rectum”, czyli przez odbyt. Jest ono nieprzyjemne, ale też niezbyt długie. W zależności od dolegliwości lekarz podejmie decyzje o konkretnych badaniach oraz odpowiednim leczeniu.

Urolog – ile się czeka na wizytę w ramach NFZ?

Czas oczekiwania na wizytę u urologa w ramach NFZ jest dość długi. Dla przykładu w dużych miastach województwa świętokrzyskiego na konsultację urologa trzeba poczekać od kilku miesięcy do nawet roku i dłużej.

Różnice w kolejkach do urologa wynikają m.in. z:

 • lokalizacji poradni – w centrum miasta kolejki często bywają dłuższe niż na obrzeżach;
 • kwalifikacji oraz doświadczenia zawodowego profesjonalisty – do cenionych i posiadających wieloletni staż zawodowy lekarzy czeka się z reguły dłużej.

Wizyta u urologa – prywatnie

Planując wizytę u urologa prywatnie pacjent nie musi posiadać skierowania. Komercyjne konsultacje u specjalisty urologii są stosunkowo łatwo dostępne. W przypadku pacjentów mieszkających w mniejszych miejscowościach dostęp do lekarza tej specjalności może być nieco utrudniony, ze względu na to, iż urologia należy do rzadszych specjalizacji lekarskich, a co za tym idzie liczba prywatnych gabinetów urologicznych jest niewielka, zwłaszcza jeśli mowa o miejscowościach oddalonych od miasta. Cena konsultacji u lekarza urologa oscyluje w granicach od 70 do nawet 200 złotych. Rozbieżności te wynikają m.in z: sylwetki zawodowej profesjonalisty (posiadanego tytuł naukowego, doświadczenia, stażu pracy), lokalizacji gabinetu, regionu Polski. Warto również zaznaczyć, że na cenę konsultacji urologicznej mają również wpływ wykonywane podczas wizyty badania. Często zamieszczane w cennikach informacje o kosztach porady nie uwzględniają badań, przez co cena konsultacji jest niższa.

Autor: Ewelina Grzegorczyk, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Edmund
  Odpowiedz

  Czasami warto skorzystać z prywatnej praktyki lekarza urologa, ponieważ zapewnia nam komfort podczas badania i bardo indywidualne podejście do pacjenta. Ja skorzystałem z pomocy i porad dr. Cieślińskiego, który cieszy się w środowisku poznańskim bardzo dobrą opinią. Jest to lekarz z dużym doświadczeniem i wiedzą fachową, a gabinet wyposażony jest w nowoczesny sprzęt warunkujący wykonanie badań na miejscu i dokonanie niezbędnych analiz.

 • Daniel K
  Odpowiedz

  Również korzystałem z pomocy dr. Cieślińskiego w związku zapaleniem gruczołu krokowego. Temat dla mężczyzny po 50 normalny, ale dość krępujący i wstydliwy. U pana doktora można liczyć na zrozumienie, profesjonalne podejście do tematu, dobrze skonfigurowane leki, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości i dobrze wpływają na procesy leczenia. Pan doktor uprzejmy, wszystkie badania na miejscu, ceny przystępne. Polecam

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search