USG bioderek- kiedy najlepiej zrobić i jak przygotować do niego dziecko?

 w badania/ diagnostyka, Niezbędnik pacjenta

Tuż po narodzinach dzieciom wykonuje się badanie USG bioderek inaczej zwane badaniem preluksacyjnym. Jest to jedno z podstawowych badań, po przyjściu niemowlaka na świat, które służy wykryciu ewentualnych dysfunkcji i sprawdzeniu, czy jego stawy rozwijają się prawidłowo. Najczęściej badanie pozwala na stwierdzenie występowania u dziecka dysplazji stawu biodrowego. Stosunkowo wczesne wykrycie tej wady, pozwala na natychmiastowe podjęcie leczenia i wiąże się z uniknięciem przez dziecko zabiegu operacyjnego. Sprawdź, czy badanie USG jest bezpieczne dla dziecka, jak ono przebiega i kiedy należy je wykonać.

baby-feet-1527456_1920

  1. USG bioderek – przebieg badania
  2. Czy USG bioderek jest badaniem bezpiecznym?
  3. Kiedy najlepiej wykonać badanie preluksacyjne?
  4. Jaka jest cena badania USG bioderek?
  5. Skierowanie na badanie USG bioderek- czy jest wymagane i kto je wypisuje? Gdzie można wykonać USG bioderek?
  6. Czas oczekiwania na badanie USG w ramach NFZ i odpłatnie.

USG bioderek – przebieg badania

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie dziecka do badania USG bioderek. Przed jego przeprowadzeniem, należy poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach występujących u malucha, a także przekazać informację o przyjmowanych lekach. Podczas badania, po zdjęciu pieluszki, należy ułożyć dziecko na pleckach lub na boku na leżance. Następnie osoba przeprowadzająca badanie nakłada w okolicy bioderek specjalny żel, który umożliwia przepływ fal ultradźwiękowych. Następnie głowicą aparatu USG delikatnie przesuwa po nasmarowanych żelem miejscach. Na monitorze pojawia się obraz, który jest analizowany przez lekarza bądź technika wykonującego badanie.

Czy USG bioderek jest badaniem bezpiecznym?

Jest to badanie bezpieczne i nieinwazyjne, którego nie należy się obawiać. Dzięki niemu można wykryć nieprawidłowości związane ze stawem biodrowym dziecka, postawić diagnozę i w miarę wcześnie rozpocząć postępowanie lecznicze. Nie ma żadnego ryzyka powikłań czy skutków ubocznych w związku z przeprowadzeniem tego badania. Również żel nakładany na skórę pacjenta nie wykazuje żadnego działania na skórę i można go łatwo usunąć po badaniu.  Zaleca się nakarmić niemowlę przed badaniem, co pozwoli mu znieść badanie z większym spokojem.

Kiedy najlepiej wykonać badanie preluksacyjne?

Różne źródła podają dość sprzeczne informacje na temat tego, kiedy najlepiej wykonać badanie USG bioderek u dziecka. Z pewnych danych wynika, że pierwsze badanie zaleca się wykonać najpóźniej w 6 tygodniu życia dziecka. W innym przypadku spotykamy się z informacją, że badanie powinno zostać wykonane między szóstym a dwunastym tygodniem a kolejne, w trzecim miesiącu życia lub nawet po pół roku (w zależności od decyzji lekarza).
Na podstawie zgromadzonych informacji i zaczerpniętych opinii, można wywnioskować, że badanie najlepiej wykonać jak najszybciej po urodzeniu, optymalnie w czwartym- szóstym tygodniu życia niemowlaka. Z taką sugestią spotkaliśmy się w większości placówek medycznych.

Jaka jest cena badania USG bioderek?

Cena jest dość zróżnicowana w zależności od lokalizacji placówki, w której badanie ma zostać przeprowadzone, jej renomy, a także specjalisty, który to badanie ma wykonać. Ceny badania zaczynają się już od 50 zł, a sięgają nawet 170 – 180 zł za badanie. Dla przykładu, w Krakowie zapłacimy około 70-80 zł, w Gdańsku 110 zł, w Warszawie ok. 100 zł, a w Nowym Sączu jedna z placówek oferuje cenę 80 zł.

Skierowanie na badanie USG bioderek- czy jest wymagane i kto je wypisuje? Gdzie można wykonać USG bioderek?

Badanie USG bioderek jest wykonywane u dzieci w ramach NFZ i odpłatnie. Skierowanie nie jest wymagane tylko w przypadku badania odpłatnego. Na badanie w ramach NFZ należy zgłosić się ze skierowaniem, które wydaje lekarz specjalista. U lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie można uzyskać skierowania na tego typu badanie, zwykle wystawia je ortopeda. Jeśli chodzi o placówki, w których badanie może zostać wykonane, to w przypadku USG w ramach NFZ, należy udać się do placówki, którą wskaże lekarz wystawiający skierowanie. Część placówek przeprowadza badanie “u siebie” natomiast te przychodnie, w których nie jest to możliwe, odsyłają swoich pacjentów do podmiotów leczniczych, z którymi mają podpisaną umowę na wykonywanie takiego zlecenia. W związku z tym zawsze należy dopytać w swojej przychodni, gdzie można to badanie wykonać.

Jeśli chodzi o odpłatne USG, jest ono wykonywane bez konieczności posiadania skierowania. W tym przypadku pacjent może udać się do dowolnie wybranego centrum medycznego, pod warunkiem, że jest tam dostępna wspomniana procedura medyczna.

Czas oczekiwania na badanie USG w ramach NFZ i odpłatnie

W przypadku badania USG stawów biodrowych w ramach NFZ terminy są dość zróżnicowane. Ma tutaj znaczenie to, czy badanie zostanie wykonane w ramach wizyty w poradni ortopedycznej, czy preluksacyjnej. Terminy mogą być tygodniowe czy dwutygodniowe, ale także i miesięczne, czy dwumiesięczne. Wszystko jest uzależnione od tego, gdzie zlokalizowana jest poradnia, którzy lekarze pracują w danej poradni, a także jak duży jest kontrakt. W województwie wielkopolskim badanie można wykonać dość szybko- w ciągu dwóch tygodni, ale są też takie placówki, które proponują wizytę za około półtorej miesiąca. Biorąc pod uwagę województwo łódzkie, USG najczęściej oferowane jest w ramach wizyty w poradni ortopedycznej, a terminy nie są zbyt odległe, w niektórych placówkach dostaniemy się także w ciągu dwóch tygodni. Podobnie jest w województwie pomorskim.

Jak wynika z informacji zamieszczonych powyżej, w obrębie jednego miasta terminy mogą różnić się od siebie nawet o kilka tygodni. Sprawdź, gdzie najszybciej wykonasz badanie. Zadzwoń do naszych doradców i wykup usługę premium: http://doradca.medinfo.pl/

 Ważne!

Pamiętaj, aby zapytać, jakie skierowanie wymagane jest w placówce. Czy ma to być skierowanie do poradni ortopedycznej, preluksacyjnej czy może wystarczy, że na skierowaniu jest napisane kontrola stawów biodrowych.

Autor: Małgorzata Krzywdzińska, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Najnowsze artykuły

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search